Nowe pomieszczenia i profesjonalny gabinet weterynaryjny. Schronisko dla Zwierząt czeka rozbudowa

  • 07.03.2018, 12:15 (aktualizacja 07.03.2018, 12:21)
  • KB
Nowe pomieszczenia i profesjonalny gabinet weterynaryjny. Schronisko dla… Wizualizacja Rozbudowa schroniska
Gabinet weterynaryjny, nowoczesna sala zabiegowa i pooperacyjna – to tylko niektóre z planowanych pomieszczeń, które będą znajdować się w nowej części budynku Schroniska dla Zwierząt.

Rozbudowa schroniska
W najbliższym czasie planowana jest rozbudowa budynku schroniska w kierunku wschodnim. Obecnie w obiekcie, który będzie rozbudowywany, zlokalizowane są boksy dla psów i kotów. Nowa część będzie posiadała szereg pomieszczeń o nowych funkcjach. Na parterze zlokalizowane będą pomieszczenia socjalne i higieniczno sanitarne dla pracowników schroniska wraz z pralnią, suszarnią oraz małym szpitalem weterynaryjnym z salką operacyjną, przyległą do niego recepcją i salą edukacyjną. Ponadto planuję się zaaranżowanie pokoju pielęgnacyjnego, w którym zwierzęta będą poddawane kąpielom i innym zabiegom pielęgnacyjnym– wyjaśnia Izabella Szolginia, dyrektor schroniska.

Rozbudowany obiekt pozwoli także na prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dzięki takiej formule młodzież będzie mogła nauczyć się opieki nad zwierzętami oraz dowiedzieć jak powinno traktować się zwierzęta, jak reagować w przypadkach niehumanitarnego ich traktowania oraz jak zapobiegać takim zachowaniom. Wszystko odbywać się będzie w specjalnie przystosowanej sali edukacyjnej.
Na piętrze budynku zlokalizowane będą pomieszczenia biurowe schroniska. Wstępnie na rozbudowę schroniska miasto zarezerwowało blisko 1,5 miliona złotych.

Dzięki rozbudowie poprawią się warunki w bydgoskim schronisku. Znacznie ułatwi to opiekę nad zwierzętami. Chciałbym jednak, żeby do tego typu miejsc, trafiało jak najmniej zwierząt. One najlepiej czują się w domach troskliwych i odpowiedzialnych właścicieli – mówi prezydent Rafał Bruski.

Planowane jest także powstanie dojścia pieszego oraz niewielkiego placyku przed wyjściem z sali edukacyjnej schroniska. Ponadto przewidziane jest wyrównanie terenu, nasadzenie drzew m. in lipy drobnolistnej, dębu szypułkowego, brzóz i wielu krzewów oraz innych roślin ozdobnych.

Jak będzie wyglądał nowy budynek?
Nowa część obiektu to nowoczesna bryła o zróżnicowanej wysokości z dwuspadowym dachem. Elewacja utrzymana jest w kolorze białym i grafitowym. Duża jej część będzie wykonana z blach w kolorze szarym. (Wizualizacje w załączeniu)

Panele OZE zapewnią samowystarczalność
1 marca (czwartek) miasto podpisało umowę na dofinansowanie, ze środków unijnych, na wdrożenie instalacji odnawialnych źródeł energii na Schronisku dla Zwierząt w Bydgoszczy. Głównym założeniem projektu jest poprawienie efektywności systemu grzewczego oraz ograniczenie konieczności zakupu energii elektrycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w nowej części budynku schroniska. Po okresie zakończenia projektu (5 lat) panele fotowoltaiczne zapewnią, że schronisko będzie całkowicie samowystarczalne w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną, a przy średniej, zimowej temperaturze powietrza, jaką mamy w ostatnich latach, pompy ciepła zasilane w dużym stopniu na panelach fotowoltaicznych, zapewnią aż 85% zapotrzebowania na ciepło. Należy zaznaczyć, że instalacja grzewcza jest bardzo nowoczesna i posiada duże bufory ciepła potrzebnego do ogrzewania, które będą zasilane w ciągu dnia w energię pochodzącą z paneli, a w godzinach nocnych będą oddawać gromadzone ciepło do instancji grzewczych w obiektach.

Więcej miejsc parkingowych przy schronisku
Wokół nowego obiektu zaprojektowano także elementy zagospodarowania terenu – drogę dojazdową z istniejącej części schroniska, plac manewrowy oraz nowe stanowiska postojowe.
Przy rozbudowie schroniska planuję się utworzenie dodatkowych 30 miejsc parkingowych. Nowy parking jest niezbędny. Nasze schronisko odwiedza codziennie bardzo wiele osób, zdarzają się sytuacje kiedy nie ma możliwości pozostawienia auta, bo nasze zwierzęta mają aż tylu gości. Mieszkańcy bardzo chętnie wyprowadzają nasze pieski na spacery. Między innymi z tego powodu więcej miejsc parkingowych jest koniecznością- dodaje Izabella Szolginia.

Rozbudowa schroniska przyczyni się przede wszystkim do polepszenia warunków zwierząt, które w nim przebywają, ale także do zapewnienia wolontariuszom, klientom i pracownikom schroniska lepszych warunków pracy i obsługi.

Nowa część budynku schroniska ma być gotowa pod koniec tego roku.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe