Kulturopis, koncert zespołu Kobranocka i wiele innych wydarzeń w MCK!

  • 29.11.2017, 12:51 (aktualizacja 29.11.2017, 13:09)
  • KB
Kulturopis, koncert zespołu Kobranocka i wiele innych wydarzeń w MCK! MCK Zespół Kobranocka
Najbliższe dni w MCK upłyną pod znakiem kultury pisma, czyli Kulturopisu. Szykują się też ciekawe koncerty – wielkim stylu wrócą gwiazdy lat 80., Kobranocka i Sztywny Pal Azji. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program na najbliższe dni.

29 listopada

• godz. 18.30, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy – kawiarnia Szpulka: otwarta debata dotycząca czasopiśmiennictwa w obszarze kultury z udziałem redakcji pism: „Bliza”, „Wakat”, „Miasteczko Poznań”, „Arterie”, „Nowy Bregart”, „Afront”, „Ha!art”, „Fabularie”. Prowadzenie: Filip Fierek. Debacie towarzyszyć będzie wystawa pism niezależnych ze zbiorów Jerzego Brukwickiego, zatytułowana: Zrobiły swoje – czasopisma kulturalne w latach 80.

30 listopada

• godz. 11.30–13.00, Akademicka Przestrzeń Kulturalna Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy: forum dyskusyjne z udziałem zaproszonych redakcji i studentów Katedry Przemysłów Kreatywnych WSG. Prowadzenie: dr Natalia Mrozkowiak;

• godz. 11.00–13.00 – Filia nr 5 (ul. Pomorska 80–86) Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy: Prasa codzienna może być niecodzienna – literacko-plastyczne warsztaty dla dzieci – kolaż gazetowy. Prowadzenie: Anna Wilczyńska-Kubiak, Marcin Karnowski;

• godz. 14.00–15.30 – Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy – kawiarnia Szpulka: lunch kulturalny z udziałem zaproszonych redakcji czasopism i przedstawicieli mediów;

• godz. 17.30 – Skrzynka na bajki (ul. Gdańska 22 – w podwórzu): „Fabulaski” – warsztaty dziennikarskie dla dzieci (od 9 lat), na których poznamy podstawowe tajniki pracy dziennikarskiej i dowiemy się, dlaczego nie każde czasopismo to gazeta. Prowadzenie: Agata Kozicka („Gazeta Pomorska”).

28–30 listopada 2017, Wszystkie wydarzenia w ramach Kulturopisu mają charakter otwarty.

Oprócz tego:

1.12.2017, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa, wstęp wolny

Klub Akademii Jazzu – Thelonius Monk

Bohaterem tej edycji będzie amerykański pianista, ale przede wszystkim twórca wielu znakomitych kompozycji jazzowych Thelonius Monk. Jego utwory zabrzmią w interpretacjach młodych pianistów w towarzyszeniu sekcji rytmicznej złożonej z wykładowców i studentów tejże uczelni.

Wykonawcy: Maja Babyszka, Sara Kosętka, Aleksandra Mularczyk (instr. klawiszowe); Mikołaj Wienke (saksofon); Michał Gozdek – fortepian; Grzegorz Nadolny (kontrabas i prelekcja); Mateusz Krawczyk (perkusja).


1.12.2017, godz. 17.30

Spotkanie autorskie z Sebastianem Frąckiewiczem, poświęcone książce “Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji”

Co łączy projekty postaci do gry Wiedźmin, koszulkę Slayera, przewodnik po Szczecinie dla dzieci i Księgę dżungli? Za każdym projektem stoi człowiek – ilustrator.

Polska ilustracja od lat 60. jest światowym fenomenem – ceniona, dostrzegana i nagradzana, ale zawieszona między światem sztuk wizualnych, projektowaniem graficznym a literaturą nieczęsto staje się tematem książek innych niż naukowe. W jakiej kondycji jest polska ilustracja dziś? Co inspiruje twórców? Czym się zajmują poza pracą? I jak szeroko rozumiana ilustracja radzi sobie na wolnym rynku, nie tylko w przypadku projektów artystycznych, ale także działań usługowych i komercyjnych? Sebastian Frąckiewicz rozmawia z 11 przedstawicielami tej profesji – zarówno bardzo młodymi twórcami, jak i klasykami, na których pracach się wychowaliśmy. Każdy z rozmówców trochę inaczej traktuje swój zawód, inaczej też rozumie rolę ilustracji, a niektórzy nawet nie lubią używać tego pojęcia. To książka o inspirujących, barwnych ludziach, dla których obraz jest pierwszym językiem. O pracy ilustratora opowiadają: Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Bohdan Butenko, Iwona Chmielewska, Emilia Dziubak, Bartłomiej Gaweł, Anna Halarewicz, Jan Kallwejt, Piotr Socha, Rafał Wechterowicz i Józef Wilkoń.

Sebastian Frąckiewicz (1982) – dziennikarz kulturalny i krytyk, kurator wystaw komiksowych, pracował także jako copywriter w agencjach reklamowych. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Lampie”, „Filmie” oraz w internetowym magazynie „Dwutygodnik”. Obecnie współpracuje głównie z „Polityką” i „Przekrojem”. Wydał dwie książki: Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce oraz Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce.


2.12.2017, godz. 20.00, sala kinowo-widowiskowa. Bilety w cenie: 55 zł (przedsprzedaż) / 60 zł (w dniu koncertu) do nabycia: Ticketpro.pl oraz w punktach stacjonarnych, sklepie Muzyka (ul. Śniadeckich 50) oraz kasie MCK

Muzyczne Smaki vol. 30: Szalone lata 80. – Sztywny Pal Azji & Kobranocka

Sztywny Pal Azji – początki działalności zespołu sięgają 1985 r., kiedy to grupa przyjaciół postanowiła wspólnie spędzić wakacje, grając własne piosenki na deptakach Trójmiasta. Wtedy to powstały pierwsze utwory zespołu, m.in. „Rock’and’rollowy robak”, „Europa i Azja” czy „Wieża radości, wieża samotności”. Publicznie zespół zadebiutował w 1986 r. w Nowohuckim Centrum Kultury w składzie: Jarosław Kisiński, Leszek Nowak, Paweł Nazimek, Janusz Deda oraz Andrzej Turek.

Kobranocka – historia powstania zespołu sięga 1984 r., kiedy to na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego w Toruniu znalazł się z przyczyn militarnych Andrzej Kraiński, wkrótce szerzej znany jako Kobra. Po drugiej stronie biurka siedział Andrzej Marek Michorzewski, który pokazał Kobrze swoje teksty. Był między nimi „List z pola boju”. Po przeczytaniu tekstów jedynym wyjściem było założenie zespołu. W pierwszym składzie znaleźli się: Szybki Kazik (Jacek Bryndal) i Kieliszek (Tomek Kosma). Ta załoga nagrała w studiu radia studenckiego Centrum materiał, który miał zostać wysłany do radia Wolna Europa.


3.12.2017, godz. 11.00, sala widowiskowa MCK, bilety: 15 zł ulgowy, 18 zł normalny

Bydgoski Teatr Lalek Buratino – “Czerwony Kapturek”

Czerwony Kapturek Bydgoskiego Teatru Lalek Buratino jest zaproszeniem do teatru komediowego, niepozbawionego elementów groteski oraz czarnego humoru. Znana wszystkim opowieść o małej dziewczynce w czerwonym kapturku niosącej przez las dla chorej babci koszyk wypełniony wiktuałami w interpretacji Buratino jest opowieścią o przyjaźni i jej roli w życiu mieszkańców lasów. Widowisko zrealizowane zostało w konwencji żywoplanowo-lalkowej.

3.12.2017, godz. 20.00, sala widowiskowa MCK, bilet: 80 zł

Małe Formy – Wielkie Kreacje: Jan Peszek: “Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” – monodram


4.12.2017, godz. 17.00 i 20.00, sala widowiskowa MCK, bilet: 80 zł

Małe Formy – Wielkie Kreacje: Andrzej Poniedzielski: LIVE? – recital


5.12.2017, wtorek, godz. 16.00, sala kinowo-widowiskowa

Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku. Katarzyna Chmara Collins – O teatrze – wykład

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe