Obchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy. Jeszcze więcej wydarzeń!

  • 08.11.2017, 11:04 (aktualizacja 08.11.2017, 11:09)
  • KB
Obchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy. Jeszcze więcej wydarzeń! KB archiwum
W sobotę obchodzimy Święto Niepodległości – z tej okazji bydgoska młodzież koncertować będzie w tramwajach. Na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zaprasza także Miejskie Centrum Kultury. Odbędzie się także Bieg Niepodległościowy o Szablę Marszałka Piłsudskiego.

Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego rozpoczną świętowanie Dnia Niepodległości już w piątek 10 listopada. Młodzież koncertować będzie w tramwaju nr 5 odjeżdżającym z ronda Jagiellonów do Łoskonia (i z powrotem) o godzinie 9:14. Natomiast na przystanku Akademicka/Igrzyskowa młodzież z LO nr 15 koncertować będzie od godz.12:42 (ul. Igrzyskowa) w tramwaju  linii nr 10 jadącym do Lasu Gdańskiego ( i z powrotem).

W ten sam dzień w gmachu VII LO odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.

Z kolei w sobotę 11 listopada od 13.00 do 14.45 młodzież z „szóstki” powita gości Camerimage happeningiem okolicznościowym przed budynkiem Opery Nova.

W czasie tego wydarzenia będą wręczane pocztówki z życzeniami prezydenta Bydgoszczy.

Miasto organizuje także Bieg Niepodległości o Szablę Marszałka Piłsudskiego, który odbędzie się 11 listopada. Bydgoski Bieg Niepodległości jest pierwszym z projektów przygotowywanych przez "Aktywną Bydgoszcz". Zawodnicy spotykają się w Narodowe Święto Niepodległości na bydgoskim Placu Wolności. Stamtąd biało-czerwonym szpalerem wyruszają na pięciokilometrową trasę. Bydgoski Bieg Niepodległości w środowisku biegowym jest uznawany za symboliczny koniec biegowego sezonu. Wielu zawodników startuje w imprezie po to, by ostatecznie podsumować swoje osiągnięcia. Stąd duże zainteresowanie imprezą i prognozy na udział ponad 1 500 zawodników w bieżącym roku.

Zawody zostaną poprowadzone następującymi ulicami: Plac Wolności – Gdańska – Kamienna (ścieżka rowerowa, chodnik) – Sułkowskiego (ścieżka rowerowa, chodnik) – Chodkiewicza (ścieżka rowerowa, chodnik) – 20 stycznia 1920 r. – Słowackiego (Park Kochanowskiego) – Staszica (buspas) – Kołłątaja – Libelta – Gimnazjalna – Jagiellońska (chodnik) – 19 marca 1981 r. (chodnik) – Park Kazimierza Wielkiego – Plac Wolności

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na „Listopadową Lekcję Muzyki” ( sobota, 11 listopada, godz. 17.30). To połączenie koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie” z kolejną edycją Bydgoskiej Retro-Personifikacji. Tym razem bohaterami będą wykonawcy pieśni i piosenek historycznych, autorzy tekstów i kompozytorzy.

Na scenie usłyszymy utwory znane i nieznane, w każdym wypadku jednak związane z konkretnym etapem rodzimej drogi do niepodległości – z Powstaniem Styczniowym, Listopadowym, z Legionami. Całość zainscenizowana zostanie w formie lekcji w szkole okresu międzywojnia, budując nastrój pierwszych lat odzyskanej niepodległości.

Z okazji Święta Niepodległości w Ostromecku odbędzie się przegląd najbardziej popularnych pieśni i patriotycznych pieśni polskich. Początek o godz. 16.00 w sobotę 11 listopada. Wstęp wolny.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe