Zabytkowe tramwaje wyjadą na ulice Bydgoszczy!

  • 22.06.2017, 16:54 (aktualizacja 21.07.2017, 16:15)
  • KB
Zabytkowe tramwaje wyjadą na ulice Bydgoszczy! archiwum
Wraz z rozpoczęciem wakacji (od 24 czerwca) w Bydgoszczy będzie można przejechać się historycznymi tramwajami. Pojawi się m.in. znany mieszkańcom "Dziadek Herbrand".

Podczas wakacji w każdą sobotę, niedzielę i święto serdecznie zapraszamy na przejażdżki wakacyjną linią tramwajową nr 0 obsługiwaną wagonami retro typu Herbrand i 5N. Zgodnie z dotychczasowymi zasadami zielony "Dziadek Herbrand" z uwagi na odkryte pomosty będzie dysponowany do ruchu w słoneczne dni. W dni deszczowe i pochmurne na przystankach można spodziewać się przyjazdu "Czerwonej eNki". Ponadto na liniach turystycznych kursuje także drugi, kryty kremowy wagon typu Herbrand VNCB-80, nazywany przez bydgoszczan "Persilem". Historyczne tramwaje są ogromną atrakcją dla dzieci, młodzieży, osób starszych i turystów i zawsze cieszą się dużą popularnością.

Wagony typu Herbrand zostały wyprodukowane w latach 1896 i 1898 roku w niemieckiej fabryce w Kolonii i są nastarszymi zachowanymi, czynnymi tramwajami w Polsce. Aż do połowy lat 50-tych po Bydgoszczy jeździło około 35 podobnych wagonów. Bydgoski, zielony Herbrand został gruntownie odnowiony w 1986 roku i służy Bydgoszczanom do dziś. Drugi Hebrand został wyremontowany w roku 2012. Czerwony wagon typu 5N jest natomiast jednym z wielu tego typu wagonów dostarczonych do Bydgoszczy w latach 50-tych i 60-tych. Po Bydgoszczy jeździły one liniowo aż do 1991 roku.

Przejażdżkę linią tramwajową nr 0 można odbyć na wyznaczonej trasie prowadzącej przez centrum miasta. Podczas wakacji letnich w 2017 r. przejazdy będą się odbywały na trasie Las Gdański – Bałtycka.

Pasażerowie korzystający z tramwaju mogą po drodze odwiedzić piękne oraz charakterystyczne zakątki Bydgoszczy. Wysiadając na jednym z przystanków w centrum miasta można przespacerować się na przykład ulicą Gdańską podziwiając jej stylową zabudowę, lub wybrać się w stronę Starego Miasta i Wyspy Młyńskiej. Pętla Las Gdański zlokalizowana jest z kolei w sercu "zielonych płuc" Bydgoszczy, ogromnego kompleksu rekreacyjno - parkowego Myślęcinek. Niewątpliwą atrakcją jest także fakt, że w tramwajach linii nr 0 bilety kasowane są dziurkaczem przez umundurowana obsługę konduktorską, a tramwaj prowadzi motorniczy w tradycyjnym stroju i czapce.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe