Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Blisko 50 tys. bydgoszczan nie płaci za wywóz odpadów komunalnych

Prezydent Bydgoszczy powołując się na dane z Głównego Urzędu Statystycznego poinformował dziś (17.05), że spora liczba mieszkańców unika ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami, dlatego też w systemie tym wprowadzone zostaną zmiany.
Blisko 50 tys. bydgoszczan nie płaci za wywóz odpadów komunalnych

Autor: archiwum

- Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego podają, że Bydgoszcz zamieszkują ponad 353 tys. osób. Tymczasem opłaty za odpady ponosi niewiele ponad 304 tys. mieszkańców. Dane te analizujemy od samego początku wejścia w życie nowych zasad i widzimy, że liczba osób nie wnoszących opłat zwiększa się. Oczywiście, podejmowane przez miasto działania, m.in. kontrole Straży Miejskiej, powodują wychwycenie pewnej liczby tych osób. Ustalenie wszystkich niepłacących mieszkańców jest niemożliwe bez znacznego wzrostu kosztów administracyjnych, co z kolei powoduje, że są to działania nieekonomiczne. - Tłumaczy Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Jak wyglądają propozycje zmian?

Wariant 1 – zmiana metody naliczania opłaty (w zależności od metrów powierzchni mieszkalnej)

Zalety:

+   łatwość weryfikacji składanych deklaracji (mniejsze prawdopodobieństwo zaniżenia wysokości opłat)

+   uszczelnienie systemu

+   dane zawarte w deklaracji na ogół zmieniają się bardzo rzadko

+   stabilność systemu (podaż powierzchni z reguły rośnie w czasie)

Wady:

-uzależnienie opłaty od powierzchni mieszkalnej, która nie jest powiązana z wielkością wytworzonego strumienia odpadów

Wariant 2 – wzrost opłat przy zachowaniu obowiązującej metody naliczania opłaty (od mieszkańca)

Zalety:

+    metoda sprawiedliwa społecznie o ile wszyscy płacą (wyrzucane odpady zależne od liczby mieszkańców)

Wady:

-trudności w weryfikacji liczby zadeklarowanych mieszkańców (część mieszkańców zaniża ilość deklarowanych osób w deklaracjach – skutek to brak ok. 15% osób)

-mieszkańcy rzetelnie deklarujący liczbę osób zamieszkałych finansują mieszkańców, którzy deklarują niewłaściwą liczbę osób

-konieczność zmian deklaracji w przypadku zmiany liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość (relatywnie często) 

- Osobiście będę rekomendował i mieszkańcom i radnym pierwszą propozycję, polegającą na uzależnieniu ponoszonej opłaty od powierzchni zajmowanego mieszkania. W tym przypadku aż dla 75 proc. mieszkańców opłata zmniejszy się. Jednak uszczelnienie systemu spowoduje, że koszty gospodarowania odpadami zostaną zrównoważone. Jednocześnie będzie to metoda mocno prorodzinna. Przewidujemy też połączenie jej z systemem pomocy socjalnej tak, aby złagodzić skutki wprowadzenia tego rozwiązania w odniesieniu do osób w trudnej sytuacji materialnej. - Dodaje prezydent. 

Miasto zorganizuje specjalne konsultacje społeczne, w których to mieszkańcy będą mogli zagłosować na wybraną przez siebie propozycję zmian (termin zostanie podany później).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Danuta Treść komentarza: Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tak magicznym spotkaniu. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 14:20 Źródło komentarza: Fotografia, literatura, Portugalia i muzyka. Wyjątkowy wieczór Piotra Jakuba Karcza w Bibliotece Londynek Autor komentarza: Ola Treść komentarza: A były jakieś "finanse" czy tajemnica wojskowa? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:30 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:11 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników za godne reprezentowanie swoich uczelni. Powodzenia w kolejnych zawodach! 💪🥋🏆 Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:08 Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marca Autor komentarza: Kamil Treść komentarza: A są Mistrzostwa NATO? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 06:54 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Flo Treść komentarza: Szymon -tak dalej !! Data dodania komentarza: 15.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama