Symbol Teatru Kameralnego w Bydgoszczy z efektem lustra uznany za najlepszy!

  • 17.05.2017, 16:18 (aktualizacja 17.05.2017, 16:30)
  • KB
Symbol Teatru Kameralnego w Bydgoszczy z efektem lustra uznany za najlepszy! Wyróżnione projekty
Konkurs na projekt symbolu Teatru Kameralnego został rozstrzygnięty 16 maja. W sumie napłynęło 68 zgłoszeń – w związku z tym, że każdy z uczestników mógł zgłosić do 5 propozycji, Komisja wybrała zwycięzców spośród niemal 150 projektów.

Nagrodę główną otrzymała Maria Jankowska z Bydgoszczy, która zaproponowała instalację artystyczną wykorzystującą efekt lustra (tytuł pracy „Teatr jest lustrem, w którym przegląda się świat”). Symbolem Teatru Kameralnego miałyby być elementy przestrzenne w formie modułów utworzonych z liter „T” i „K”, a sama płaszczyzna wykonana byłaby w formie trójwymiarowej struktury lustrzanej. Zdaniem Komisji Konkursowej oryginalny projekt „współgra z antracytową bryłą budynku, stanowi potrzebny kontrast oraz plastyczny wyróżnik dla monolitycznej, ciemnej bryły teatru.  Instalacja przestrzenna stanowi swego rodzaju dzieło sztuki, instalację artystyczną, która nada budynkowi indywidualny charakter oraz stanowić będzie wartość dodaną dla przestrzeni miasta”.

II nagrodę otrzymał Patryk Wojcieszak z Bydgoszczy. Jego praca zatytułowana „Cztery kameralne światła”  to światła reflektorów, które oświetlając scenę tworząc literę „K”. Ma to stanowić analogię do świateł scenicznych, same kolory – symbolizować różnorodność, przenikanie się wielu nurtów sztuki. Komisja uznała, że ten projekt „wpisuje się w budynek na zasadzie kontrastu, nadaje spokojnej elewacji dynamiki". Symbol może być wykonany jako prosta grafika lub instalacja świetlna lub też wykonany z kolorowego podświetlanego szkła.

III nagrodę otrzymał Piotr Felszyński z Krakowa. Komisja doceniła prostotę jego projektu – to elementy znaku z kamienia naturalnego, granitu. Komisja doceniła w szczególności "Właściwe proporcje i kompozycję oraz ciekawą propozycję graficznego symbolu Teatru”.

Komisja przyznała także jedno wyróżnienie: otrzymał je Tomasz Górnicki (Niwy Ostrołęckie).

Komisję Konkursową tworzyli: Marek Iwiński, plastyk miasta (przewodniczący). Jolanta Chmara (prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, Oddział w Bydgoszczy), Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz (dyrektor Wydziału Administracji Budowlanej, architekt Miasta), prof. Anna Bochenek  (Katedra Sztuk Wizualnych UTP), prof. Dariusz Markowski (przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy).

Komisja oceniała prace pod względem wartości artystycznej, czytelności symbolu i trwałości techniki wykonania. 

Ostateczną decyzję o realizacji nagrodzonego projektu podejmie prezydent.

KB

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe