Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 9 września 2024 19:56
Reklama

12-latek z regionu przekroczył prędkość jadąc hulajnogą elektryczną

Policjanci zatrzymali chłopca poruszającego się chodnikiem na hulajnodze elektrycznej. Jak się okazało, przekroczył prędkość. Mundurowi przypominają o przestrzeganiu obowiązujących przepisów.
12-latek z regionu przekroczył prędkość jadąc hulajnogą elektryczną

Autor: KPP Świecie

Hulajnogi elektryczne zyskały wielu entuzjastów. Pojazdy prywatne oraz te do wynajęcia na aplikacje można spotkać praktycznie wszędzie. To często szybki i sprawny sposób poruszania się po mieście. Jednak wielu kierowców nie przestrzega przepisów drogowych i szarżuje na drogach, stwarzając niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale też dla innych kierowców i uczestników ruchu drogowego, a także zwierząt, które niespodziewane mogą wbiec na ulicę.

Taka sytuacja miała miejsce w minionym tygodniu. Policjanci ruchu drogowego z komendy w Świeciu mierzyli prędkość pojazdów poruszających się w obszarze zabudowanym na terenie Wiąga (pow. świecki). Zwrócili uwagę na dwie osoby jadące hulajnogami elektrycznymi po chodniku. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie prędkość, z jaką poruszała się jedna z nich.

Policjanci postanowili zmierzyć prędkość zbliżającego się do nich chłopca. Okazało się, że jechał chodnikiem z prędkością 44 km/h. Na wycieczkę wybrał się wraz z ojcem, który upominał nastolatka i nakazywał zwolnić, jednak bez rezultatu. Policjanci przeprowadzili z 12-latkiem i jego ojcem rozmowę. Przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa i obowiązujących przepisach.

Przypominamy jakie prawa i obowiązki wiążą się z używaniem hulajnóg elektrycznych:

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić; – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
  •  korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
  • sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  • zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - Urządzenie Transportu osobistego; UWR - Urządzenie Wspomagające Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);
  • w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:
    - jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
    - zachowanie szczególnej ostrożności;
    - ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

  • kierowania w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
  • przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów;
  • ciągnięcia lub holowania innych pojazdów;
  • czepiania się pojazdów;
  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
  • ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

  • od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
  • od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;
  • poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: parkowanie

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemnego szacunku na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 18°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 19 km/h

STARY RYNEK

ReklamaAgencja Kreatywna
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rpTreść komentarza: Gratulacje. Super portal. PozdrawiamData dodania komentarza: 2.09.2024, 16:47Źródło komentarza: 25-lecie pierwszego portalu w BydgoszczyAutor komentarza: Janusz NowastowskiTreść komentarza: Dziś ruszyła prenumerata Expressu z dostawą do domu. Powróciłem po przerwie z wiadomych względów.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 14:35Źródło komentarza: 25-lecie pierwszego portalu w BydgoszczyAutor komentarza: mdTreść komentarza: Potwierdzam że dla mnie również internet jest ważnym źródłem informacji.Jednak chciałbym mieć możliwość informacji z wielu źródeł.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 10:37Źródło komentarza: 25-lecie pierwszego portalu w BydgoszczyAutor komentarza: AdiTreść komentarza: Tylko zróbcie sensownie tenrozklady a nie na odpierdala....że np 56 o 16.00 z Nowego Rynku na Pl.Pozn.w 2 min na pewnie nie dojedzie itdData dodania komentarza: 31.08.2024, 12:34Źródło komentarza: Rozpocznie się remont przejazdu na rondzie GrunwaldzkimAutor komentarza: LidiaTreść komentarza: Czy trzeba za spotkanie płacićData dodania komentarza: 24.08.2024, 19:32Źródło komentarza: Hejka, tu Lenka w Galerii PomorskiejAutor komentarza: BruceTreść komentarza: Ale się uśmiałem - mam nadzieję że wniosek będzie rozpatrywany przynajmniej tak długo jak jak długo trwa dewastacja basenu no i warto by wspomnieć we wniosku o planach budowy bigazowni przy tężniachData dodania komentarza: 20.08.2024, 22:04Źródło komentarza: Tężnie w Ciechocinku na liście UNESCO
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama