Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Idźmy na wybory

Dosłownie w 20 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej poznaliśmy wszystkich lokalnych kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Listy to bardzo ciekawa lektura. Po ich gruntownym przejrzeniu mam pięć wniosków, którymi się z państwem podzielę.
  • Źródło: Wojciech "Szczapa" Romanowski
Idźmy na wybory

Autor: Wojciech "Szczapa" Romanowski

Wniosek pierwszy – wszystkie partie w końcu traktują nas poważnie i nie obsadzają pierwszy miejsc spadochroniarzami. Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera znakomicie znany w regionie euro poseł Krzysztof Brejza (pamiętamy na listach Platformy Obywatelskiej Jacka Bendykowskiego z Gdańska czy słynnego ministra Jacka Rostowskiego?), jego największym konkurentem będzie bez wątpienia Kosma Złotowski, lider listy PiS (pamiętamy Ryszarda Czarneckiego?). Kiedy zagłębimy się w kandydatury PiS to znajdziemy spadochroniarskie wspomnienie choćby w Pawle Szrocie (startował z Bydgoszczy do Sejmu jako lider i szału nie zrobił) czy Krzysztofie Szczuckim. Jednak trzeba sprawiedliwie oddać, że lekcje z poprzednich klęsk spadochroniarzy zostały odrobione. 

Wniosek drugi – ławka jest krótka. Wszędzie. Brejza i Złotowski to naturalni liderzy, zasiadają w Europarlamencie, a co na listach wszystkich partii robią masowo wystawieni posłowie i radni? Przecież oni w ciągu ostatniego półrocza zdobyli mandaty, teraz wszyscy chcą nagle do Brukseli? Łukasz Schreiber, Iwona Kozłowska, Agnieszka Kłopotek, i wielu innych z wszystkich partii – nie macie wrażenia, że coś tu nie gra? Ja rozumiem, że znane nazwiska przyciągają wyborców, obawiam się jednak, że takie robienie wyborców w balona może zakończyć się frekwencyjną klapą. Ludzie są mądrzejsi niż wam się wydaje! 

Wniosek trzeci – gdzie się podziała lewica z tamtych lat? Współczuję panu Piotrowi Kowalowi, który, pewnie z łapanki, został wyznaczony do roli lidera listy. Wciąż w mojej pamięci żywe są wspomnienia silnego SLD , które rządziło tym województwem na praktycznie każdym szczeblu, sięgając aż do gmin. Ja, przyznam szczerze, o panu Kowalu nigdy nie słyszałem, myślę że większość wyborców spoza jego miejsca zamieszkania również. Gratuluję odwagi, bo za wzięcie na siebie misji beznadziejnej takie gratulacje się należą. Również w Konfederacji niewiele znanych mi nazwisk, a jedyne jakie znalem - pana Marcina Sypniewskiego, jako żywo człowieka stąd, odnalazłem na liście …. Śląskiej. Poczuł się pan Sypniewski jak górnik i po serii klęsk wyborczych w mieście Bydgoszczy wyemigrował na Śląsk. Czy wyborcy to kupią? Za miesiąc się przekonamy. 

Wniosek czwarty – módlmy się o frekwencję. Możemy mieć trzy mandaty, możemy dwa, ale możemy też jeden. Tylko od nas zależy, ilu będziemy mieli przedstawicieli w Brukseli. Trzymam kciuki, żeby było ich jak najwięcej. 

I na koniec wniosek piąty – to nie są wybory o nic. One są o nasze bezpieczeństwo w Europie, o nasz wizerunek jako kraju, o realne interesy dla Polski i Bydgoszczy. Jeśli wybierzemy ludzi antyunijnych, zwiążą się z innymi myślącymi podobnie, i to by było pół problemu. Cały problem polega na tym, że frakcje antyunijne są najczęściej prorosyjskie. Sami sobie państwo dopiszcie resztę. 

Idźmy więc na te wybory masowo i głosujmy mądrze. Mamy dość szeroki wachlarz kandydatów i sporo czasu, żeby wybrać odpowiedzialnie. Uczcijmy w ten sposób 20 lat Polski i Bydgoszczy w Unii Europejskiej. 

Nic lepszego od setek lat nas nie spotkało.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Antoni 24.05.2024 08:38
Dziwny dziennikarz??Wskazuje na kogo głosować. Kiepski

Freit 06.05.2024 15:22
koszmar!!

słabe opady deszczu

Temperatura: 19°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jacek KonopkaTreść komentarza: Nagroda Forbesa to szczególny prestiż. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam Całą Waszą Rodzinę.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 13:12Źródło komentarza: Metalkas z Diamentem Forbesa L Autor komentarza: loanofferTreść komentarza: Are you in need of Guaranteed Cash quick money apply here contact us for more information on how to get started:(WhatsApp) number +918131851434 contact email id : [email protected] Mr. Damian SumitiData dodania komentarza: 13.06.2024, 08:27Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: W Bydgoszczy też takie chcemyData dodania komentarza: 03.06.2024, 17:02Źródło komentarza: Pierwszy tramwaj PESA Twist już w Tallinie! M Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Poprawiono :)Data dodania komentarza: 30.05.2024, 23:32Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: Natalia MoczadłoTreść komentarza: Źle odmieniliście nasze nazwisko;)Data dodania komentarza: 29.05.2024, 17:36Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: .MarianTreść komentarza: Mieszkalpaan pod 11 tym więc wcześniej był skup butelek jeszcze wcześniej "resztki" Stacewicza a za panem kiosk z piwem z 30-40 pijanych facetów i dopiero "Kacik" który prowadził do kolejnego kiosku , piwem i strzelnicy przy śluzie Grottgera. Oczywiście pamieta Pan bójkę z 1968 roku w której zginął naasz kolega Karol. Kanał latem śmierdział aż na Łokietka było czuć/u Dulina/ To było wg Pana piękne??. Radzę oprzytomniecData dodania komentarza: 29.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama