Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Factory Resotr Spa

PKP Intercity do połowy listopada przewiozło ponad 60 mln pasażerów

PKP Intercity od początku 2023 r. do połowy listopada przewiozło ponad 60 mln pasażerów. To więcej niż w całym 2022 roku, kiedy to z usług przewoźnika skorzystało 59 mln podróżnych - poinformował na wtorkowej konferencji wiceprezes PKP Intercity Tomasz Gontarz.
  • Źródło: PAP
PKP Intercity do połowy listopada przewiozło ponad 60 mln pasażerów

Autor: Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wiceprezes dodał, że w ciągu dekady liczba pasażerów podróżujących PKP Intercity podwoiła się z 30 mln w roku 2013.

"W połowie listopada przekroczyliśmy liczbę 60 mln przewiezionych pasażerów w 2023 roku, co jest absolutnym rekordem w ponad dwudziestoletniej działalności naszej spółki. Prognozujemy, że do końca tego roku przewieziemy 67 mln pasażerów. Dla porównania rok 2022 to jest 59 mln przewiezionych pasażerów przez cały rok" - powiedział Gontarz.

Zdaniem przedstawiciela spółki, taki przyrost pasażerów oznacza, że Polacy coraz mocniej przekonują się do transportu kolejowego, który jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego.

Przypomniał on, że strategia rozwoju PKP Intercity zakłada, że w 2030 roku przewiezionych zostanie 88 mln pasażerów.

Gontarz przekazał też, że w związku z wejściem w życie 10 grudnia nowego rocznego rozkładu jazdy, PKP zwiększy swoją ofertę i będzie uruchamiać dziennie średnio 417 pociągów, czyli o 27 więcej niż w obecnie obowiązującym rozkładzie jazdy.

"Pojawią się nowe połączenia międzynarodowe, których my wcześniej nie obsługiwaliśmy. Na przykład połączenie Warszawa - Monachium, pojawi się też połączenie Kraków - Berlin, czy Kraków - Wrocław - Wiedeń. Liczymy na to, że te kierunki międzynarodowe spotkają się z dużą popularnością" - powiedział wiceprezes PKP Intercity.

Jak przypomniał Gontarz, według zapowiedzi PKP PLK, połączenie do Zakopanego zostanie przywrócone całorocznie, bez technicznych przerw jesienią i wiosną - 22 grudnia tego roku.

"Oznacza to, że nasz ekspres EIC Tatry trasę z Warszawy do Zakopanego pokona w rekordowym czasie 4 godz. 53 min. Jest to czas o 50 min. lepszy niż był do tej pory" - wskazał.

PKP Intercity to polski międzyregionalny przewoźnik kolejowy. Zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia podróżowanie po Europie. Przewoźnik oferuje podróże czterema kategoriami pociągów. Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) to połączenia ekonomiczne, zaś Express InterCity (EIC) i obsługiwane pojazdami Pendolino Express InterCity Premium (EIP).

 

(PAP) autor: Łukasz Pawłowski pif/ mick/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamglenia

Temperatura: -1°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama