Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Bibliotekę miejską odwiedzi Andrzej Dyszak - autor "Nowego słownika gwary miejskiej bydgoszczan"

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na spotkanie z Andrzejem Dyszakiem - autorem "Nowego słownika gwary miejskiej bydgoszczan". Tego wieczoru przeniesiemy się w świat gwarowej magii Bydgoszczy podczas prezentacji najnowszego słownika gwary miejskiej autorstwa Andrzeja Dyszaka.
Bibliotekę miejską odwiedzi Andrzej Dyszak - autor "Nowego słownika gwary miejskiej bydgoszczan"

Autor: fot.: Materiały prasowe

Andrzej Dyszak, autor pierwszego (małego) słownika gwary bydgoskiej wydanego w 2008 roku, ponownie zaskakuje nas nową, rozbudowaną edycją. Tym razem, słownik ujrzał światło dzienne w 2023 roku i został wzbogacony o liczne hasła, których nie można znaleźć było we wcześniejszych publikacjach. Nowy słownik gwary miejskiej bydgoszczan 2023 to prawdziwa skarbnica słów, wyrażeń i zwrotów, których korzenie sięgają trzytomowej powieści „Most Królowej Jadwigi” Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Niezwykłość tego dzieła polega na tym, że słownictwo zostało czerpane nie tylko z dzieł Sulimy-Kamińskiego, ale także z opowiadań i powieści innych bydgoskich autorów, takich jak Tadeusz Nowakowski czy Wiesław Rogowski. Bogactwo gwary bydgoskiej zostało zgromadzone dzięki współpracy z zainteresowanymi nią osobami, włączając w to internautów, którzy przyczynili się do uzupełnienia słownika o unikalne wyrazy i zwroty. Słownik jest starannie ułożony alfabetycznie, a po nim znajdują się trzy indeksy ułatwiające nawigację: Gwaryzmy bydgoskie w układzie tematycznym, Synonimy w gwarze bydgoskiej i Gniazda słowotwórcze w gwarze bydgoskiej. 

Druga część książki, zatytułowana „O gwarze bydgoskiej”, oferuje skrótową charakterystykę tej wyjątkowej gwary miejskiej. Dodatkową atrakcją są ilustracje – fotografie trzech wspaniałych bydgoskich kościołów: Bazyliki, Fary i Klarysek, autorstwa utalentowanego Wiesława Krukowskiego. To niepowtarzalne połączenie słów i obrazów, które przeniesie was do serca kulturalnego dziedzictwa Bydgoszczy.

 Dołączcie do naszej podróży przez gwarę bydgoską i odkryjcie fascynujący świat wyrazów, które kształtują lokalną tożsamość miasta. Ta wyjątkowa prezentacja stanie się okazją do zgłębienia tajemnic gwarowej mowy Bydgoszczy i wspólnego odkrywania bogactwa językowego, które tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca.

 29.11.2023 r. /środa/ godz. 18.00

Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Zapraszamy wszystkich miłośników języka, kultury i historii na niezapomnianą podróż po słownictwie bydgoskiej gwary!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama