Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Konkurs dla lokalnych twórców pn.: "Wspólna walka"

W ramach trwającego Festiwalu Prapremier 2023 Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy ogłasza konkurs dla lokalnych organizacji pozarządowych i twórców niezależnych, działających na terenie Bydgoszczy, p.t. WSPÓLNA WALKA. Celem Konkursu jest wsparcie produkcji i realizacji działań. Laureat konkursu otrzyma dofinansowanie produkcyjne w wysokości 5 000 zł.
Konkurs dla lokalnych twórców pn.: "Wspólna walka"

Autor: fot.: Materiały prasowe

W miniony piątek rozpoczęła się 22. edycja Festiwalu Prapremier. Imprezę otworzyła inscenizacja tekstu ubiegłorocznej zwyciężczyni AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy Elise Wilk- „Zniknięcia” w reżyserii Cristiana Bana z rumuńskiego Teatru Andrei Mureșanu. Podczas festiwalowego weekendu mieliśmy okazję zobaczyć także wyczekiwaną, pierwszą premierę sezonu w TPB – „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” Julii Holewińskiej i Wojciecha Farugi.

Organizatorzy Festiwalu nie zwalniają tempa – podczas trwających Prapremier postanowili ogłosić konkurs dla lokalnych organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji i twórców niezależnych, oferując im wsparcie finansowe na realizację autorskich projektów artystyczno-społecznych. 

Idea powołania konkursu dla organizacji pozarządowych powstała z debaty, która toczy się w naszym mieście od dłuższego czasu, a w której poszukujemy przestrzeni współpracy w obrębie funkcjonujących już struktur i pomimo ograniczeń finansowych wszystkich zainteresowanych stron. Chcemy, aby Festiwal Prapremier był właśnie taką przestrzenią – otwartą, angażującą i aktywizującą, łączącą mieszkańców Bydgoszczy i różnorodne ruchy oddolne, które współtworzą krajobraz kulturalny regionu. Mamy nadzieję, że WSPÓLNA WALKA będzie początkiem pewnego procesu, w którym chcemy poszukiwać synergii działań i możliwości partycypacji grup niezależnych w procesie programowania instytucji.” mówi Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora ds. programowych w TPB.

Do Konkursu zgłaszać można projekty nowe, autorskie, „prapremierowe”. Organizatorzy dopuszczają różnorodne formy działań artystycznych, artystyczno-społecznych czy edukacyjnych, nie zamykając ich katalogu w sztywne ramy regulaminowe. Tematyka projektów powinna się jednak odnosić do hasła programowego Festiwalu, twórczo interpretując i przetwarzając jego ideę – POLA WALKI. 

Tegoroczna idea Festiwalu Prapremier jest swoistą kontynuacją zeszłorocznego hasła OŚWIECENIE. 
W tym roku bardziej niż samemu rozumowi pragniemy przyglądać się polom walki, jej strategiom, przyczynom, ofiarom i katom. Wojna w Ukrainie, wojna w Syrii, kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej, zamachy terrorystyczne, nadchodząca katastrofa klimatyczna, polityka dyskryminacji osób LGBTQ+, czy codzienna walka o podstawowy byt i bezpieczeństwo rodziny – to pojedyncze przestrzenie sporne, w ramach których wciąż toczą się negocjacje społeczne, ścierają odmienne dyskursy, które stanowią POLA WALKI.” – czytamy w słowie wstępnym o idei tegorocznego Festiwalu.

WSPÓLNA WALKA, którą chcemy podjąć, ma wskazywać te tematy, które stanowią przestrzenie sporne w naszej społeczności, albo wręcz przeciwnie – problemy, które są uniwersalne, wspólne dla nas wszystkich. Wczorajsze wybory to tylko początek – teraz czeka nas walka o odbudowanie i ponowne zjednoczenie naszego społeczeństwa. Musimy podjąć ją razem. Dlatego w ramach Konkursu chcemy doceniać działania partycypacyjne, zaangażowane społecznie, wspólnotowe. Nie szukamy gotowych spektakli, a działań artystyczno-społecznych, projektów site-specific, propozycji warsztatowych, czy projektów interdyscyplinarnych. Pozostawiamy chętnym pole do tworzenia i współdziałania.”dodaje Wojciech Faruga, dyrektor artystyczny Festiwalu i bydgoskiej sceny.

Zgłoszone projekty oceni jury w składzie: Wojciech Faruga – dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Dorota Glaza – dyrektorka Biura Aktywności Społecznej w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, Julia Holewińska – zastępczyni dyrektora d.s. programowych w TPB oraz Janusz Milanowski – dziennikarz Gazety Wyborczej.

Projekty do Konkursu można przesyłać do 12 listopada 2023 b.r. do godz. 23:59 na adres: [email protected]

Regulamin Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: https://festiwalprapremier.pl/pl/show/wspolna-walka/

Spośród nadesłanych propozycji jury wybierze jeden projekt, który otrzyma dofinansowanie na realizację do 5 000,00 PLN oraz dodatkowo wsparcie techniczne i promocyjne. Wyniki naboru poznamy do 17 listopada br..

Festiwal Prapremier trwa do 28 października. W najbliższych dniach zobaczymy m.in. zdobywcę Grand Prix 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuły z teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz „Antygonę w Amazonii” jednego z najwybitniejszych reżyserów teatralnych – Milo Raua. 

Pełen program Festiwalu znajdziecie na stronie: https://festiwalprapremier.pl/pl/spektakle/

Bilety na: https://bilety-tpb.pl/MSI/mvc/pl?sort=Date&date=2023-10&datestart=0

Konkurs WSPÓLNA WALKA realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy.  

 KONTAKT do Koordynatora Konkursu: Cezary Markiewicztel. 723 505 725 [email protected]

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamglenia

Temperatura: -1°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama