Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Konkurs dla lokalnych twórców pn.: "Wspólna walka"

W ramach trwającego Festiwalu Prapremier 2023 Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy ogłasza konkurs dla lokalnych organizacji pozarządowych i twórców niezależnych, działających na terenie Bydgoszczy, p.t. WSPÓLNA WALKA. Celem Konkursu jest wsparcie produkcji i realizacji działań. Laureat konkursu otrzyma dofinansowanie produkcyjne w wysokości 5 000 zł.
Konkurs dla lokalnych twórców pn.: "Wspólna walka"

Autor: fot.: Materiały prasowe

W miniony piątek rozpoczęła się 22. edycja Festiwalu Prapremier. Imprezę otworzyła inscenizacja tekstu ubiegłorocznej zwyciężczyni AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy Elise Wilk- „Zniknięcia” w reżyserii Cristiana Bana z rumuńskiego Teatru Andrei Mureșanu. Podczas festiwalowego weekendu mieliśmy okazję zobaczyć także wyczekiwaną, pierwszą premierę sezonu w TPB – „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” Julii Holewińskiej i Wojciecha Farugi.

Organizatorzy Festiwalu nie zwalniają tempa – podczas trwających Prapremier postanowili ogłosić konkurs dla lokalnych organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji i twórców niezależnych, oferując im wsparcie finansowe na realizację autorskich projektów artystyczno-społecznych. 

Idea powołania konkursu dla organizacji pozarządowych powstała z debaty, która toczy się w naszym mieście od dłuższego czasu, a w której poszukujemy przestrzeni współpracy w obrębie funkcjonujących już struktur i pomimo ograniczeń finansowych wszystkich zainteresowanych stron. Chcemy, aby Festiwal Prapremier był właśnie taką przestrzenią – otwartą, angażującą i aktywizującą, łączącą mieszkańców Bydgoszczy i różnorodne ruchy oddolne, które współtworzą krajobraz kulturalny regionu. Mamy nadzieję, że WSPÓLNA WALKA będzie początkiem pewnego procesu, w którym chcemy poszukiwać synergii działań i możliwości partycypacji grup niezależnych w procesie programowania instytucji.” mówi Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora ds. programowych w TPB.

Do Konkursu zgłaszać można projekty nowe, autorskie, „prapremierowe”. Organizatorzy dopuszczają różnorodne formy działań artystycznych, artystyczno-społecznych czy edukacyjnych, nie zamykając ich katalogu w sztywne ramy regulaminowe. Tematyka projektów powinna się jednak odnosić do hasła programowego Festiwalu, twórczo interpretując i przetwarzając jego ideę – POLA WALKI. 

Tegoroczna idea Festiwalu Prapremier jest swoistą kontynuacją zeszłorocznego hasła OŚWIECENIE. 
W tym roku bardziej niż samemu rozumowi pragniemy przyglądać się polom walki, jej strategiom, przyczynom, ofiarom i katom. Wojna w Ukrainie, wojna w Syrii, kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej, zamachy terrorystyczne, nadchodząca katastrofa klimatyczna, polityka dyskryminacji osób LGBTQ+, czy codzienna walka o podstawowy byt i bezpieczeństwo rodziny – to pojedyncze przestrzenie sporne, w ramach których wciąż toczą się negocjacje społeczne, ścierają odmienne dyskursy, które stanowią POLA WALKI.” – czytamy w słowie wstępnym o idei tegorocznego Festiwalu.

WSPÓLNA WALKA, którą chcemy podjąć, ma wskazywać te tematy, które stanowią przestrzenie sporne w naszej społeczności, albo wręcz przeciwnie – problemy, które są uniwersalne, wspólne dla nas wszystkich. Wczorajsze wybory to tylko początek – teraz czeka nas walka o odbudowanie i ponowne zjednoczenie naszego społeczeństwa. Musimy podjąć ją razem. Dlatego w ramach Konkursu chcemy doceniać działania partycypacyjne, zaangażowane społecznie, wspólnotowe. Nie szukamy gotowych spektakli, a działań artystyczno-społecznych, projektów site-specific, propozycji warsztatowych, czy projektów interdyscyplinarnych. Pozostawiamy chętnym pole do tworzenia i współdziałania.”dodaje Wojciech Faruga, dyrektor artystyczny Festiwalu i bydgoskiej sceny.

Zgłoszone projekty oceni jury w składzie: Wojciech Faruga – dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Dorota Glaza – dyrektorka Biura Aktywności Społecznej w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, Julia Holewińska – zastępczyni dyrektora d.s. programowych w TPB oraz Janusz Milanowski – dziennikarz Gazety Wyborczej.

Projekty do Konkursu można przesyłać do 12 listopada 2023 b.r. do godz. 23:59 na adres: [email protected]

Regulamin Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: https://festiwalprapremier.pl/pl/show/wspolna-walka/

Spośród nadesłanych propozycji jury wybierze jeden projekt, który otrzyma dofinansowanie na realizację do 5 000,00 PLN oraz dodatkowo wsparcie techniczne i promocyjne. Wyniki naboru poznamy do 17 listopada br..

Festiwal Prapremier trwa do 28 października. W najbliższych dniach zobaczymy m.in. zdobywcę Grand Prix 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuły z teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz „Antygonę w Amazonii” jednego z najwybitniejszych reżyserów teatralnych – Milo Raua. 

Pełen program Festiwalu znajdziecie na stronie: https://festiwalprapremier.pl/pl/spektakle/

Bilety na: https://bilety-tpb.pl/MSI/mvc/pl?sort=Date&date=2023-10&datestart=0

Konkurs WSPÓLNA WALKA realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy.  

 KONTAKT do Koordynatora Konkursu: Cezary Markiewicztel. 723 505 725 [email protected]

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarkTreść komentarza: Pań popierał publicznie-w swoich tekstach tych którzy teraz chcą zabić poolskie mediaData dodania komentarza: 06.07.2024, 20:21Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: PracownicaTreść komentarza: My pracownice Cafe Primo murem stoimy za szefem. Gwarantujemy,że jakość sprzedawanych przez nas lodów jest na najwyższym poziomie. Wiemy z jaką pasją i zaangażowaniem szef wykonuje swoją pracę ile serca i energii w to wkłada. Zapraszamy wszystkich świadomych konsumentów na pyszne lody i kawkę.Data dodania komentarza: 06.07.2024, 15:26Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Z takiej pracowniczki pracodawca może być dumny !Data dodania komentarza: 06.07.2024, 00:50Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: PracownicaTreść komentarza: Pracuję w Cafe Primo już kilka lat. Pan Roman jest przede wszystkim człowiekiem, który robi to co kocha i robi to dla LUDZI, którzy przychodzą do Niego od wielu lat. Są goście przychodzący codziennie i tacy którzy przyjeżdżają np. z Gdańska za każdym razem jak tylko przyjeżdżają do Bydgoszczy lub przejeżdżają dalej. Szef zawsze sumiennie i z wielką starannością podchodzi do swojej pracy. Zawsze chętnie i z uśmiechem wita się z wszystkim, nie mniej często sam częstuje klientów swoimi wyrobami aby mogli zdecydować, który smak wybrać. Nieznajomość osoby, sytuacji i faktu, który miał miejsce a tylko odszukanie suchych faktów z kontroli dla taniej sensacji to szczyt bezczelności owej Pani. Gdyby tak łatwo oszukiwał ludzi swoimi FAŁSZYWYMI wyrobami, myślę że już dawno nie miały byśmy gdzie pracować. To właśnie dla tej jakości lodów, sumienności w ich wykonaniu z produktów najwyższej jakości, ustawiają się te kolejki. Mam nadzieję, że nadal ludzie będą używać rozumu i nie dadzą zamydlić sobie oczu tanią sensacją i kiepską prowokacją. Zapraszam serdecznie i niezmiennie życzymy smacznego.Data dodania komentarza: 04.07.2024, 19:11Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: andrzejaroslavTreść komentarza: Nie pierwszy to toruński "smaczek" podszczypujący złośliwie sąsiada. Ale skoro podejmujący uwagi kontroli sprzed roku, to czy znaczy to, że w sezonie ogórkowym trzeba sięgać po "odgrzewane kotlety" z ubiegłego roku ? Nic świeższego ? Ot ! Taka bezinteresowna, toruńska złośliwość na poziomie kibolstwa z zawodów żużlowych...Data dodania komentarza: 04.07.2024, 19:06Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: Leszek SobkowskiTreść komentarza: Po lody do Zaułka : chodziłem, chodzę i będę chodził.Data dodania komentarza: 04.07.2024, 14:42Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowi
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama