Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Biblioteka na Starym Rynku ma 120 lat!

Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. dr. Witolda Bełzy jest najstarszą książnicą w Bydgoszczy. Dnia 1 października 2023 r. obchodzi jubileusz 120-lecia.
Biblioteka na Starym Rynku ma 120 lat!
www.facebook.com/wimbp.bydgoszcz

Zalążkiem instytucji były zbiory pruskie, a także dwie kolekcje: Fryderyka Raumera – historyka i Henryka Kruse – redaktora. Niemiecka geneza placówki wynika z uwarunkowań historycznych. Pierwsi dyrektorzy Georg Minde-Pouet i Martin Bollert utworzyli jej fundament, natomiast właściwy rozwój Biblioteka zawdzięcza Witoldowi Bełzie, pierwszemu polskiemu dyrektorowi, który 1 września 1920 roku rozpoczął pracę nad zmianą charakteru książnicy. Spolonizował, powiększył księgozbiór i utworzył prawdziwe centrum życia kulturalnego miasta. Dzięki jego staraniom zbiory zyskały prawdziwą perełkę, niezwykle cenną kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich. Jak ważna to postać dla Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej świadczy fakt, że od 2002 r. Witold Bełza jest jej patronem.

Mocno związana z życiem miasta książnica współdzieliła z Bydgoszczą zrządzenia losu, które układały się rozmaicie. Podczas okupacji utraciła 20% swoich zasobów. Po wojnie natomiast rozpoczęto rozbudowę sieci filii miejskich, aby docierać do jak największej ilości czytelników (obecnie jest ich 25.). Od roku 1968 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zyskała status naukowy.

Ostatnie lata to obok standardowych funkcji takich jak udostępnianie zbiorów, prowadzenie działalności naukowej, ochrona najcenniejszych materiałów stanowiących dziedzictwo kulturowe, wspieranie działań bibliotek samorządowych regionu czy organizowanie dostępu do informacji jest podejmowanie wyzwań, które wynikają z przemian cywilizacyjnych i nowych potrzeb użytkowników kultury. Podążając za światowymi tendencjami, bydgoska książnica, otwiera się na nowe technologie, wprowadza udogodnienia, zmienia wizerunek. Nowoczesna Biblioteka jest obecnie przyjaznym miejscem spotkań i przestrzenią do realizacji rozmaitych projektów kulturalnych, artystycznych i społecznych. Współpraca z innymi instytucjami i podmiotami kultury sprawia, że w ostatnim czasie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna nie tylko odpowiada na zapotrzebowania użytkowników, lecz stała się autorką pewnej opowieści o mieście i regionie z całą twórczą energią i kreacyjną siłą wynikającą z przeświadczenia o doniosłości swej misji.

Przy okazji swojego święta Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zamierza spędzić chwilę, spoglądając na dotychczasowe osiągnięcia i po krótkiej refleksji rozpocząć pracę nad kolejnymi projektami skierowanymi do mieszkańców grodu nad Brdą i nie tylko. Materialnym efektem obchodów 120-lecia jest publikacja okolicznościowa „W obszernym a bardzo pięknym westybulu naszym…”, która ukazuje archiwalne fotografie (także osadzone w obecnym kontekście) pochodzące ze zbiorów specjalnych instytucji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama