Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

100-lecie MOB i wernisaż wystawy "Teraźniejszość czasu przyszłego"

Muzeum Okręgowe organizuje wernisaż wystawy jubileuszowej "Teraźniejszość czasu przyszłego", z okazji obchodów 100-lecia powstania placówki.
100-lecie MOB i wernisaż wystawy "Teraźniejszość czasu przyszłego"

Autor zdjęcia: fot.: Liwia Jezierska

Sto lat temu, 5 sierpnia 1923 roku, nasze miasto powitało nową instytucję kulturalną. 

Dzisiejsze Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, pierwotnie znane jako Muzeum Miejskie, przetrwało mimo zawirowań historycznych, strat wojennych, zmian siedzib oraz dynamicznych przemian społecznych w XX w. i nieprzerwanie realizuje swoją misję.

 

Z okazji setnej rocznicy istnienia MOB przygotowano niezwykłą wystawę, która zajmuje aż trzy piętra Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Mennica 8.

Ekspozycja została podzielona na dziesięć sekcji, ukazując poszczególne dekady działalności instytucji oraz ewolucję krajobrazu kulturalnego, w jakim się rozwijała. W aranżacji plastycznej przestrzeni wystawienniczej uwzględniono problematykę i estetykę każdego dziesięciolecia. Całość osadzono w kontekście społecznym i historycznym regionu, Polski i świata.

 

Wystawa nie jest jedynie kronikarskim przeglądem, ale pełną pasji opowieścią o 100 latach dzielenia się kulturą. Jak zapowiadał dyrektor Wacław Kuczma: „Zestawimy siłę odziaływania sztuki współczesnej, dawnej ze zjawiskami urodzonymi w latach prehistorii”.

 

MOB już od wieku realizuje misję, polegającą na gromadzeniu, badaniu, ochronie i przybliżaniu historii, przyczyniając się do budowania tożsamości odwiedzających w kontekście zarówno najbliższego regionu, jak i świata. 

Odwiedzając muzeum, przez pryzmat własnych doświadczeń, ale i doświadczania tego, co nieznane, w zderzeniu naszej wrażliwości z wyobraźnią artystów, kunsztem rzemieślników, czy finezją rozwiązań inżynierów, zyskujemy nową perspektywę i świadomość nas „tu i teraz”, a inni przestają być tak obcy.

– Badania prowadzone przez pracowników muzeum dotykają pozaregionalnej przestrzeni. Nie istniejemy przecież w próżni. Zanurzamy się w otchłani wielokulturowości, przenikania (…) Muzeum jest zbiorem artefaktów stanowiących historię człowieka. (...) Zapisane w obiektach muzealnych opowieści niosą swoją siłą wartość istnienia. Prezentując poszczególne zabytki opisujemy proces budowania naszego istnienia w realnym czasie i miejscu. Budują one obraz złożony z wielowarstwowości i przenikalności myśli twórczej istot zapomnianych. – podkreśla dyrektor Wacław Kuczma. – Serdecznie zapraszam od obejrzenia naszej niezwykłej historii, będącej częścią bydgoskich dziejów.

 

Teraźniejszość czasu przyszłego

Bydgoszcz \ Kujawy i Pomorze

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska

21.09.2023 – 31.03.2024

Kurator wystawy:

Dr Wacław Kuczma

Kuratorzy poszczególnych „dekad” historii MOB:

Józef Łoś (1923 – 1932), Kornelia Pawlak-Zaborowska (1933 – 1942), Anna Kaszubowska (1943 – 1952), Kamil Ściesiński, Gabriela Frischke (1953 – 1962), Barbara Chojnacka (1963 – 1972), dr Anna Nadolska (1973 – 1982), Anna Kornelia Jędrzejewska (1983 – 1992), dr Monika Kosteczko-Grajek (1993 – 2002), Łukasz Stachowiak, Sławomir Dolata (2003 – 2012), Monika Leśniak-Skocka, dr Krzysztof Piotr Jarzęcki, dr hab. Wojciech Ślusarczyk (2013 – 2022).

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 28 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama