Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Orkiestry Księżniczek

UKW żegna wybitnego profesora Sylwestra Matczaka

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy z głębokim żalem zawiadamia, że 21 lipca br. zmarł prof. zw. dr Sylwester Matczak.
UKW żegna wybitnego profesora Sylwestra Matczaka

Źródło: fot. UKW

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu, Sylwester Matczak – urodził się 4.12.1937 roku w Kobylinie. Pedagog, organista i dyrygent. Ukończył Akademia Muzyczną we Wrocławiu. Po kilkunastu latach pracy w szkolnictwie ogólnokształcącym podjął pracę w Wyższej Szkole Zawodowej w Kielcach (1973). W Akademii Muzycznej w Poznaniu uzyskał stopień doktora (1975) a kwalifikacje II stopnia w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych (1998), W 1994 otrzymał tytuł profesora w zakresie dyrygentury chóralnej.

Z uczelnia akademicką w Bydgoszczy (WSP) związany był od 1975 roku. Od 1987 roku prowadził Chór Akademicki (Wyższa Szkoła Pedagogiczna obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), z którym odbył szereg podróży zagranicznych, zdobywając wiele nagród na międzynarodowych konkursach chóralnych w Europie, m.in.: Kalundborg (Dania 1992, 1995), Choir Workshop Viborg (Dania, 1994), Orlando di Lasso Competition (Rzym 1998, Cammerino 2001), International Choir Festival Malta (1996, 2000), Florilege Vocal de Tours (Francja 1997), Akademicka Bańska Bystrzyca (1993, 1994, 1997), Harmonie Festival (Niemcy 1994).W tym okresie przygotował 26 wielkich form wokalno-instrumentalnych do wykonań z orkiestrami na kilkudziesięciu koncertach. Z czasem działalność artystyczna, zarówno Chóru Akademickiego jak i osoba profesora S. Matczaka, uzyskała rozgłos w kraju i za granicą. Niektóre utwory, z racji ich znakomitego przygotowania, włączano w ponownie do repertuaru koncertowego Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Za każdym razem kierując zlecenie przygotowania dzieła przez Chór Akademicki pod kierunkiem prof. S. Matczaka i jego współpracowników. Działalność Chóru Akademickiego dla Filharmonii Pomorskiej, to poza wspólnymi koncertami z Orkiestrą Symfoniczną, także współpraca z Capellą Bydgostiensis, którą 8-krotnie prowadził prof. S. Matczak, wykonując Mszę Koronacyjną i Requiem, W. A. Mozarta.

Sylwester Matczak był wieloletnim Dyrektorem Instytutu Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy a w latach 2000-09 Kierownik Katedry Dyrygentury Akademii Bydgoskiej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). Brał udział w pracach Jury wielu konkursów chóralnych w kraju i za granicą. Pełnił funkcję prezesa Polskiego Instytutu Muzycznego w Łodzi. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony dla Kultury Polski Gloria Artis i innymi medalami i odznaczeniami Państwowymi.

Wypromował kilkudziesięciu absolwentów studiów magisterskich WSP w Słupsku, WSP w Zielonej Górze, Akademii Bydgoskiej i UKW w Bydgoszczy. Wielokrotnie był recenzentem w przewodach artystycznych I i II stopnia, o nadanie stopnia doktora oraz doktora habilitowanego i w postepowaniu o nadanie tytułu profesora. Wypromował również trzech swoich wychowanków: Bernard Mendlik (kwalifikacje I stopnia w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, 1999 r.), Arkadiusz Kaczyński (kwalifikacje I stopnia w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, 2001 r.) oraz Benedykt Odya (stopień doktora sztuki w zakresie dyrygentury 2008 r.).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama