Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Trwa budowa pijalni leczniczej wody w Lesie Gdańskim

Coraz wyższe temperatury powietrza wzmagają pragnienie bydgoszczan, szczególnie po długich spacerach w Myślęcinku. Na szczęście już niebawem powstanie obiekt, w którym będzie można je zaspokoić. Przy ul. Gdańskiej 242 trwa budowa pijalni wody - niewielki parterowy budynek oraz wiata, w której będzie można napić się zdrowej wody z naszego miasta.
Trwa budowa pijalni leczniczej wody w Lesie Gdańskim

Autor: fot. JK

Nowy obiekt powstaje na terenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Gdańskiej 242. Zgodnie z projektem wzniesiony zostanie niewielki parterowy budynku w kształcie ceglanego sześcianu, z dużym oknem w ścianie frontowej. Jego częścią będzie też wiata wsparta na stalowych słupach. Fragment zadaszenia będzie znajdował się nad budynkiem pijalni, pozostała wzniesiona zostanie nad chodnikiem, tarasem wypoczynkowym z ławkami i parkingiem dla rowerów. Dach będzie przeszklony, w celu lepszego doświetlenia punktu poboru wody.
 

Przyjęta forma architektoniczna zadaszenia nawiązuje do form przestrzennych budynków Stacji Wodociągowej Las Gdański, a koliste elementy dekoracyjne ze stali – do motywów plastycznych na zabytkowych obiektach Stacji „Las Gdański”. (fot. UMB)

Jakimi wodami uraczymy się w powstającej pijalni?

Przy ul. Gdańskiej będzie można pobrać cztery rodzaje wód z właściwościami zdrowotnymi (4-jonowa, 3-jonowa, woda uzdatniona oraz woda funkcyjna na bazie wody wzbogaconej w potas). Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujmowania – może je wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu.

Jak informuje Miasto, pijalnia powstaje w miejscu punktu czerpalnego przy ujęciu wody „Las Gdański”, który uruchomiono z okazji stulecia Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy w 2000 roku. Przez dwie dekady mieszkańcy mogli zaopatrywać się w wodę z kranów czerpaną bezpośrednio ze studni oraz wodę uzdatnioną. Negatywne opinie służb sanitarnych w czasie pandemii spowodowały, że w 2020 roku zamknięto krany.

Koszt prac wynosi 900 tysięcy, a władze mają nadzieje, że zakończą się one jeszcze przed wakacjami. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 9°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama