Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Prowadzimy kampanie w 16 różnych kanałach, z których pewnie jeszcze nie korzystasz!

Bydgoszcz stawia na bioróżnorodność. Z tego powodu trawy będą koszone rzadziej

W mieście zaczęło się pierwsze wiosenne koszenie. Mimo to nadal spacerując po Bydgoszczy często możemy zauważyć wysokie, porośnięte trawy. Czy to przypadek? Albo cięcia budżetowe? Nic bardziej mylnego. Decyzją władz, w trosce o zachowanie naturalnych siedlisk dla wielu zwierząt i roślin, trawy koszone są rzadziej celowo.
Bydgoszcz stawia na bioróżnorodność. Z tego powodu trawy będą koszone rzadziej
Źródło: JK

Zmiany w zarządzaniu miejską zielenią realizujemy od 2020 roku Wiosenne koszenie zaczęliśmy w tym roku 15 maja, później niż w ubiegłym. Tylko kilka lokalizacji w ścisłym Śródmieściu, najbardziej reprezentacyjnych zostało skoszonych tuż przed i tuż po majówce. - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Koszenie tradycyjnie rozpoczęto od głównych arterii komunikacyjnych, rond i obszarów priorytetowych. Podobnie jak w roku ubiegłym, zaplanowane są tylko trzy koszenia.

Miasto kieruje się zasadą, by kosić jak najmniej i tylko tam, gdzie to konieczne. Wyższe trawniki świetnie zatrzymują wodę. W czasie ulewnych deszczy działają jak gąbka. Rzadsze przycinanie trawników pozytywnie wpływa na różnorodność biologiczną – pojawiają się inne gatunki roślin i zwierząt, w tym owadów, które mają lepsze warunki do bytowania. 

Jeżeli trawy byłyby częściej wycinane wówczas wiele gatunków zwierząt i roślin  straciłoby jedyne miejsca do życia (fot. JK)

Efekty rzadszego koszenia już widać

W tym roku możemy zobaczyć efekt wysianej 2 lata temu łąki przy pętli tramwajowej na ul. Wyścigowej, w zeszłym roku powstała łąka w parku nad Kanałem. Łąka jest alternatywą dla miejskich trawników. Zapewnia zwiększenie różnorodności gatunkowej roślin, jest także domem dla setek owadów i drobnych zwierząt. Łąka poprawia też estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.

Gdzie możemy spodziewać się regularnego koszenia?

Miasto wskazało kilka obszarów, w którym chce utrzymać koszenie. Są nimi: okolice skrzyżowań, rond, przejść dla pieszych czy przejazdów tramwajowych, aby zachować dobrą widoczność i bezpieczeństwo pieszych jak i kierowców. Oprócz tego takimi miejscami są: Wyspa Młyńska, Park Kazimierza Wielkiego czy Park Jana Kochanowskiego. Wynika to ze względów estetycznych i utrzymania odpowiednich standardów tych terenów. 

 

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 27°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
ReklamaCoś na ząb!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama