Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Orkiestry Księżniczek

Ambitny plan UKW na kolejny rok akademicki. W ofercie 5 nowych kierunków studiów

W ciągu ostatniego miesiąca Uniwersytet Kazimierza Wielkiego poinformował nas łącznie o 5 nowych kierunkach, które już wkrótce będą dostępne dla studentów tej bydgoskiej uczelni. Są to nowatorskie kierunki, których dotychczas próżno było szukać na akademickiej mapie naszego miasta, a pośród nich są m.in. kognitywistyka, inżynieria biokompozytów i biomateriałów, a także studia w języku niemieckim.
Ambitny plan UKW na kolejny rok akademicki. W ofercie 5 nowych kierunków studiów

Źródło: fot. JK

Kognitywistyka - studia I stopnia
Kognitywistyka będzie częścią Wydziału Filozofii, a jednocześnie uzyska duże wsparcie od Wydziału Informatyki UKW. Jest to kierunek o bardzo szerokim przekroju pozyskiwanej wiedzy,co przełoży się na morze możliwości w kontekście poszukiwania pracy przez absolwentów tego profilu. UX/UI designer, copywriter, tester i twórca gier oraz aplikacji, specjalista public relations, nauczyciel – to tylko część z zawodów, w których odnajdą się kognitywiści.

Nasi absolwenci będą przygotowani do integrowania niezbędnych dziś umiejętności twardych takich jak podstawy programowania, myślenie logiczne i równie dziś potrzebnych kompetencji miękkich z zakresu podstaw psychologii, komunikacji społecznej, współpracy interdyscyplinarnej, tworzenia i krytycznej analizy treści, świadomości etycznej, współpracy człowiek-maszyna - podkreśla dr Filip Stawski z Wydziału Filozofii UKW, pomysłodawca tego kierunku.

Inżynieria biokompozytów i biomateriałów - studia I stopnia
Jak czytamy na stronie uczelni: studenci tego kierunku nauczą się projektowania, wytwarzania, badania i recyklingu nowych materiałów wykorzystywanych w wielu gałęziach gospodarki. Biokompozyty są coraz częściej obecne w przemyśle opakowaniowym, budownictwie, rolnictwie, przemyśle maszynowym i w firmach wytwarzających materiały na potrzeby medycyny. Wzrost popularności tego typu materiałów pociągnął za sobą zwiększające się zainteresowanie specjalistami w tej dziedzinie.

- Na zapotrzebowanie to odpowiada program kształcenia na naszym nowym kierunku inżynieria biokompozytów i biomateriałów, czego odzwierciedleniem są treści, które odnoszą się do takich dyscyplin jak inżynieria materiałowa i inżynieria biomedyczna czy nauki biologiczne – wyjaśnia przewodniczący Rady Kierunku, dr inż. Mariusz Winiecki z Wydziału Inżynierii Materiałowej UKW. - Nasz przyszły absolwent w tym świetle jawi się nie tylko jako inżynier specjalizujący się w zakresie projektowania, wytwarzania i modyfikacji biokompozytów i biomateriałów, ale też jako potrafiący antycypować potrzeby przyszłości, jako kreator nowatorskich rozwiązań w tym obszarze – dodaje.

Zarządzenia sferą publiczną - studia II stopnia
Nowy kierunek studiów ma kształcić w sposób kompleksowy ekspertów w zakresie nowoczesnego zarządzania sektorem publicznym, jak i w konsekwencji prywatnym - z uwzględnieniem aktualnych uwarunkowań gospodarczych, społecznych i politycznych. Studia gruntownie przygotowują absolwentów do podjęcia zatrudnienia w wielu obszarach: w instytucjach administracji publicznej, obszarze brandingu, reklamy i public relations, agencjach rozwoju regionalnego, biurach konsultingowych, organizacjach pozarządowych, w charakterze kadry zarządzającej oraz we własnych firmach.

- Używając metafory muzycznej można by powiedzieć, że każdy z semestrów to osobny utwór, który wspólnie z innymi tworzy przemyślaną kompozycję - płytę. Pierwszy ma charakter wprowadzający i pozwala wyrównać wiedzę wszystkich słuchaczy. Naszym celem jest to, aby doświadczenia studentów związane z ich dotychczasowym wykształceniem wzajemnie się przenikały i konfrontowały, tworząc rozwojową mieszankę. Drugi to bardzo interesująca i spójna treściowo opowieść o wyzwaniach współczesnej rzeczywistości. Trzeci i czwarty to już kształtowanie konkretnych kompetencji i umiejętności w zakresie zarządzania sferą publiczną. Co więcej – od samego początku, w każdym semestrze – studenci będą pracowali w wyznaczonych zespołach, w których będą realizowali konkretne projekty – między innymi w obszarze społecznym, gospodarczym, kulturalnym czy ochrony środowiska. W znaczącej mierze będą także sami kształtowali ścieżkę swojej edukacji w oparciu o wybór spośród kilkunastu modułów. Serdecznie zapraszamy. Dysponujemy wszechstronnie wykształconą kadrą nauczycieli. Zagrajmy razem po to, aby zbudować społeczność gotową do dbania o dobro wspólne w szeroko rozumianym życiu publicznym   -  szczegółowo opowiada Prodziekan ds. kształcenia WNoPiA, dr Wojciech Trempała.

Proces wydawniczy i praktyka tekstu - studia II stopnia
Proces wydawniczy i praktyka tekstu jest kontynuacją studiów I stopnia na kierunku edytorstwo, który cieszy się dużą popularnością. W zeszłym roku UKW przyjął na niego 42 osoby. Proces wydawniczy i praktyka tekstu jest propozycją skierowaną nie tylko do absolwentów edytorstwa, ale też innych kierunków filologicznych, lingwistycznych, kulturoznawczych, edytorskich oraz innych kierunków w zakresie nauk humanistycznych i społecznych.

- Studiowanie  na tym kierunku daje możliwość  kształcenia w szeroko pojętym zakresie praktyki tekstu i organizacji pracy w wydawnictwach, a także zdobycie praktycznych umiejętności dzięki wykorzystaniu cyfrowych mediów oraz udoskonalaniu kompetencji komunikacyjnych, m.in. w relacji redaktor prowadzący - autor – wyjaśnia Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Literaturoznawstwa UKW, dr hab. Beata Trojanowska, prof. uczelni

Kultur und Kommunikation - studia II stopnia
O tym nowym, pierwszym niefilologicznym kierunku studiów w języku niemieckim na UKW pisaliśmy niedawno w odrębnym artykule, dostępnym TUTAJ

Rekrutacja na studia na UKW w roku akademickim 2023/2024 rozpocznie się 8 czerwca i potrwa do 11 lipca. Szczegółowe informacje znajdują się na portalu rekrutacyjnym uczelni.

Jak widać UKW cały czas szuka możliwości rozwoju w niedostępnych dotychczas w naszym mieście dziedzinach. Otwierane kierunki studiów, jak można zauważyć, są przede wszystkim wyjściem naprzeciw społeczności XXI wieku, w których zacierają się bariery pomiędzy poszczególnymi, twardymi zawodami, a potrzeba coraz więcej osób potrafiących umiejętnie lawirować pomiędzy wyuczonymi umiejętnościami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kamil 25.04.2023 21:22
trudno się cieszyć.

Woj... 25.04.2023 16:21
H/m.. Ostatni uniwerek w kraju - bardzo atrakcyjna oferta

bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama