Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolejne kamienice w renowacji na Śródmieściu. Remont przy ul. 20 stycznia

Następna już kamienica odzyskuje swój dawny blask. Rozpoczyna się remont kamienicy nr 25 przy ul. 20 Stycznia. Cała pierzeja tej ulicy zachwyca różnorodnością brył przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych proporcji zabudowy.
Kolejne kamienice w renowacji na Śródmieściu. Remont przy ul. 20 stycznia

Źródło: UMB

Historia budynku

Jak informuje Urząd Miasta, kamienica powstała na planie zbliżonym do litery „L” około1908 roku. Zaprojektował ją Johannes Cornelius, którego budynki stoją do dziś także przy ulicach K. Chodkiewicza czy placu J. Weyssenhoffa. Kamienica przy ul. 20 Stycznia liczy cztery kondygnacje i użytkowe poddasze. Część południowa jest nieco wyższa. Frontową część budynku od strony północnej zaakcentowano półkolistym ryzalitem, który na wysokości III piętra płynnie przechodzi w balkon. Kamienica przykryta jest wielospadowym dachem, w którym znalazły się także lukarny. Na wysokości II piętra wkomponowano loggie. Warto zwrócić również uwagę na oryginalny portal wejściowy. Elewacja frontowa, prawdopodobnie w czasie wcześniejszych remontów, utraciła część zdobień. Przed budynkiem znajduje się przedogród.

Remont pozwoli jeszcze bardziej docenić piękno tego obiektu, kapitalnie poprawi też jakość miejskiej przestrzeni w tej części Śródmieścia. Wcześniej wyremontowane zostały bowiem sąsiadujące obiekty z nr 23 i 27.  

Ulica 20 Stycznia została wytyczona z początkiem XX wieku. Z tego okresu pochodzi większość zabudowy. Znajdziemy tam wiele wartościowych obiektów wzniesionych m.in. w duchu bydgoskiej secesji. Szereg kamienic zostało już wyremontowanych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 27°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnatomTreść komentarza: Wynik mało szokujący uwzględniając fakt, iż sam profesor Szpinda był przewodniczącym Jury części praktycznej konkursu. Odpowiedzi uczestników z innych uczelni były zerowane za np. postawienie przecinka przed określeniem strony struktury. Nie będę komentował doniesień o podyktowaniu struktur studentom chwilę przed rozpoczęciem konkursu. Skandale są dla profesora Szpindy nieobce.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:52Źródło komentarza: Rektor Politechniki Bydgoskiej uhonorował zwycięzców Scapula Aurea 2025Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Super, chciałem zobaczyć ringa na żywo - mam nadzieje, że mają.Data dodania komentarza: 26.05.2025, 13:47Źródło komentarza: Wyspa Samsung Brandstore w Bydgoszczy otwarta!Autor komentarza: ala987Treść komentarza: świetny artykuł :)Data dodania komentarza: 26.05.2025, 12:29Źródło komentarza: Spotkanie z Wiktorem Przyjemskim w bydgoskim centrum handlowymAutor komentarza: MamaTreść komentarza: Mam nadzieję, że parking nie będzie płatny i klientów przyciągnie z Arkad, gdzie nowe zasady zniechęcają do korzystania.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 19:30Źródło komentarza: Wystartowała budowa największego parku handlowego w BydgoszczyAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Pragnę zauważyć, że nie jest to portal bydgoszcz.plData dodania komentarza: 5.05.2025, 13:59Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużla
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama