Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybierz dobrze!

Czterogwiazdkowy hotel powstanie w charakterystycznej narożnej kamienicy

Rozpoczęły się prace przy elewacji jedno z budynków stojących u zbiegu ulic Mickiewicza i Gdańskiej. Elegancka kamienica ma odzyskać dawną świetność, a także stać się hotelowym apartamentowcem.
Czterogwiazdkowy hotel powstanie w charakterystycznej narożnej kamienicy
Autor: JK

Miasto przekazało informację na temat historii budynku, z którym dowiadujemy się, że budynek został wzniesiony w latach 1903-04 według projektu R. Kerna, który uczynił z kamienicy swój własny dom. Powstał na planie litery „L”. Do kamienicy są przypisane dwa adresy: Mickiewicza 1 i Gdańska 72. Charakterystycznym elementem są wykusze wypuszczone na wysokości I, II i III piętra. Jeden z nich położony bliżej skrzyżowania zwieńczony jest hełmem z iglicą. W elewację od strony ul. Mickiewicz w części  wschodniej wkomponowano potężny szczyt. W środkowej części kamienicy znalazło się miejsce na loggie. Zostały one zaprojektowane nad eleganckim portalem wejściowym z charakterystyczną secesyjną dekoracją. W  osi  płaskorzeźby uważne oko dostrzeże maszkarona. Te rzeźbiarskie motywy w postaci stylizowanych głów wieńczą też konsole otaczające na wysokości I kondygnacji wykusze oraz loggie położone na wyższych piętrach. Od strony ul. Gdańskiej warto również zwrócić uwagę na rozbudowany ornament znajdujący się na wykuszu pomiędzy I i II piętrem . W tej części kamienicy od strony ściany szczytowej znajduje się dodatkowe wejście nad którym również umieszczono loggie. Elegancji dodają też charakterystyczne łukowe okna w strefie parteru. W latach 90. XX wieku budynek wpisano do rejestru zabytków. W tym okresie wymieniono też pokrycie dwuspadowego dachu na dachówkę karpiówkę nawiązując do rozwiązań z początku istnienia kamienicy.

Kamienica od lat świeciła pustkami, dlatego, ogromną nadzieję dało pojawienie się nowego inwestora - spółkę ZPR Express, która już kilka lat temu zamierzała budynek wyremontować i otworzyć butikowy hotel, o czym przekazał informację portal Bydgoszcz Informuje. Rozpoczęte prace w 2017 roku musiały jednak zostać wstrzymane, na skutek spękań, jakie pojawiły się na sąsiednej kamienicy. Obecnie problemy są rozwiązane i nic nie stoi na przeszkodzie na rewitalizacji obiektu. 

W budynku znajdzie się teraz miejsce na około 20 apartamentowców. Inwestor ma nadzieję stworzyć hotel, który dorówna pozostałym siedmiu ,,czterogwiazdkowcom" znajdujących się w naszym mieście(Pod Orłem, Wodnik, City, Słoneczny Młyn, Focus Premium, Holiday Inn i Mercure Sepia). Prace mają potrwał około roku. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 26°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama