Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Prowadzimy kampanie w 16 różnych kanałach, z których pewnie jeszcze nie korzystasz!

Czerwona cegła odzyska blask na Szwederowie. Modernizacja zabytkowej kamienicy

Rozpoczął się remont wiekowej kamienicy na rogu ul. gen. J. Dąbrowskiego i W. Rogali na Szwederowie. Blask odzyska nie tylko charakterystyczna czerwona cegła z górnych kondygnacji. Wcześniej udaną rewitalizację w tej części osiedla przeszedł park na Wzgórzu Darowskiego. Konserwatorski remont trwa we wieży ciśnień.
Czerwona cegła odzyska blask na Szwederowie. Modernizacja zabytkowej kamienicy
Źródło: UMB

Jak informuje Urząd Miasta, kamienica została zbudowana na planie prostokąta około 1900 roku. Od początku pełniła funkcję mieszkalną. Na elewacji, w górnych partiach, dominuje licowana cegła. Parter zdobi boniowanie. Warto również zwrócić uwagę na rozbudowane naczółki na wysokości piętra. W osi symetrycznego budynku umieszczono wejście, w którym zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa. Prace zleciła wspólnota mieszkaniowa zarządzana przez ADM. W ich zakres wchodzi odnowienie elewacji frontowej. Zakończenie prac planowane jest jeszcze wiosną. Kosztują one 105 tysięcy zł.

Budynek sąsiaduje z gmachem dawnego gimnazjum, w którym obecnie funkcjonuje Międzynarodowa Szkoła Podstawowa „Sokrates”. Budynek został wzniesiony w stylu historyzującym w 1894 roku. Od frontu i w elewacji tylnej znajdują się dwa symetryczne ryzality. Część nadbudowana w 1912 r oku posiada tynkowaną elewację w odróżnieniu od ceglanej na najniższych kondygnacjach. W latach 70. XX wieku do gmachu dobudowano m.in. sale gimnastyczną.

W tej części miasta udało się zrealizować szereg miejskich inwestycji, które sprawiły, że to jedna z najładniejszych części tak zwanego starego Szwederowa. W 2012 roku oddano do użytku Muzeum Wodociągów w pieczołowicie odrestaurowanej wieży ciśnień. Obecnie trwają w niej prace konserwatorskie, które zakończą się w połowie roku.

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 26°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama