Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt

Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!

Tegoroczne „Wagary z Politechniką” zapowiadają się naprawdę wyjątkowo. Zgodnie z informacjami, jakie przekazał rzecznik prasowy politechniki, uczelnia przywita wiosnę bijąc rekord świata polegający na zbudowaniu najdłuższego na świecie modelu helisy DNA. W ten sposób uczci także 70. rocznicę odkrycia struktury DNA, która przypada w kwietniu. W wyzwaniu pomogą uczniowie szkół średnich, którzy zgłosili się do tej nietypowej rywalizacji.
Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!
Autor: JK

- 21 marca, w samo południe, połączymy wszystkie łańcuchy DNA w jeden. Czy pobijemy rekord świata? Przekonamy się podczas Wagarów z Politechniką, na które zapraszamy wszystkich uczniów szkół średnich - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, Prorektor ds. rozwoju Politechniki Bydgoskiej.

25 kwietnia 1953 roku James D. Watson i Frances H.C. Crick - dwaj naukowcy z Uniwersytetu 
w Cambridge, ogłosili światu, że znane od XIX w. DNA ma strukturę prawoskrętnej, podwójnej helisy. To jedno z najbardziej przełomowych odkryć w biologii, które umożliwiło rozwój genetyki, biotechnologii i medycyny. Za to odkrycie Watson, Crick i Wilkins otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1962 r. 

Trzeba pamiętać, że Watson i Crick nie byli odkrywcami DNA, ale pierwszymi naukowcami, którzy sformułowali dokładny opis złożonej struktury podwójnej helisy DNA. Co więcej, praca Watsona i Cricka powstała na podstawie badań prowadzonych przez innych naukowców – tłumaczy dr hab. inż. Iwona Jędrzejczyk, prof. PBŚ z Politechniki Bydgoskiej.

A zatem, jak to się zaczęło? Cząsteczka DNA została po raz pierwszy opisana w 1869 roku przez szwajcarskiego chemika Friedricha Mieschera, który nazwał ją „nukleiną”. Nazwa ewoluowała i przez „kwas nukleinowy” doszliśmy to nazwy, którą pamiętamy z lekcji biologii - „kwas deoksyrybonukleinowy” w skrócie DNA. 

Zdarzenie sprzed 70 lat otworzyło drogę do kolejnych badań nad cząsteczką DNA. Odkryto, że DNA zbudowane jest z powtarzalnych podjednostek, z których każda składa się z cukru (deoksyrybozy), jednej z czterech zasad azotowych (adeniny, tyminy, guaniny, cytozyny) oraz kwasu fosforowego. 
 – Watson i Crick  przekuli te odkrycia w spójną teorię. Polegając na genialnej intuicji, wytrwałości
i szczęściu dowiedli, że cząsteczka DNA istnieje w postaci trójwymiarowej podwójnej helisy, gdzie łańcuchy DNA biegną w przeciwnych kierunkach. Ustalili również w jaki sposób elementy DNA są względem siebie ułożone – dodaje prof. Jędrzejczyk. 

To zdarzenie było kamieniem milowym w historii nauki i dało początek nowoczesnej biologii molekularnej, która w dużej mierze zajmuje się zrozumieniem, w jaki sposób geny kontrolują różne procesy w komórkach. W krótkim czasie ich odkrycie przyniosło przełomowy wgląd w kod genetyczny i syntezę białek. Od 1986 r. zaczęto wykorzystywać DNA w kryminalistyce.  Podwójna helisa nie tylko zmieniła biologię, ale stała się także ikoną kultury, reprezentowaną w rzeźbie, sztukach wizualnych, biżuterii 
i zabawkach.

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Robert 17.03.2023 14:55
Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlkaTreść komentarza: 196 -te miejsce to nie takie złe. Na którym miejscu jest UKW w rankingu "Perspektyw"?, a w sporcie na którym?Data dodania komentarza: 19.03.2023, 15:27Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)Data dodania komentarza: 17.03.2023, 14:55Źródło komentarza: Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!Autor komentarza: The JaTreść komentarza: A jeszcze prosciej byloby po prostu zrobic z jednej strony zabiegow podjazd ! nic prostrzego ! Po obydwu stronach kladki sa po dwa zabiegi schodow-lewa i prawa strona . Z jednej strony wystarczy zrobic podjazd ,a zdrugiej dalej beda schody ,tak wiec po obu stronach mielibysmy i schody i podjazd ! Sprawa jest tak prosta ze wystarczyloby na owych schodach zrobic szalunek i zalac betonem ! Na wierzchu zrobic jakas powloke antyposlizgowa ,jak na pasach . Ot cala technologia !Data dodania komentarza: 16.03.2023, 18:17Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: The Ja !Treść komentarza: Osoba ktora wymyslila ten idiotyczny pomysl ,to chyba patrzy na to z perspektywy pieszego ,bo napewno nie z perspektywy kierowcy ! Skrzyzowanie na ul. ujejskiego i swiatla , nastepne swiatla mialy by byc zamiast kladki, a nastepne swiatla i skrzyzowanie 100 m dalej na srzyzowaniu ulic magnuszewska wojska polskiego ! Pomysl tak idiotyczny ze brak slow! Efektem tego bedzie ciagle zkoekowany odcinek drogi od skrzyzowania ulicy Ujejskiego do swiatel , i nastepny wieczny korek bedzie przed nastepnym skrzyzowaniem -magnuszewska . Caly ten odcinek drogi stanie sie wogole nieprzejedny! Co za idiota to wymyslil ??? Niemozna zrobic zamiast schodow -podjazdu , jak to zostalo zrobione np . na kladce przy ulicy Fordonska -Wislana ???Data dodania komentarza: 16.03.2023, 17:49Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: ArekTreść komentarza: Miejsca UKW od 54 do 196 i ogłoszony sukces. Ja również gratuluję.Data dodania komentarza: 15.03.2023, 10:08Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: KiniaTreść komentarza: Aja myślałam, że najlepszy jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - czytałam informację na stronie i gratulacje za miejsca.Data dodania komentarza: 14.03.2023, 21:02Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachach
ReklamaEnergia płynie ze słońca
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt