Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Działania Bydgoszczy na rzecz ochrony zwierząt. Jest się czym pochwalić!

Stwarzanie warunków sprzyjających ochronie zwierząt jest jednym z zadań realizowanych przez Bydgoszcz. Aby kształtować zachowania i postawy przyjazne przyrodzie powstają m.in. ścieżki edukacyjne. Dbanie o naturę jest nie tylko ukłonem w jej stronę, ale też ważne dla ludzi. Jednym z elementów przyrody ożywionej, który jest kluczowy dla człowieka są owady zapylające, w tym pszczoły.
Działania Bydgoszczy na rzecz ochrony zwierząt. Jest się czym pochwalić!

Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Bydgoszcz dba o pszczoły poprzez tworzenie siedlisk i wzbogacenie bazy pokarmowej tych owadów. Dzieje się to przede wszystkim poprzez sadzenie gatunków roślin pyłko – i nektarodajnych, które kwitną od wczesnej wiosny do lata. Sadzone są także rośliny cebulowe, bliny, drzewa i krzewy, opóźniane wiosenne koszenie trawników do czasu przekwitnięcia mniszków wiosennych (nazywanych popularnie mleczami lub dmuchawcami), będących cennym źródłem białka dla owadów. 

Miasto pozostawia nienaruszone obszary ze spontanicznie rozwijającą się roślinnością, tworzącą wielogatunkowe kwitnące kobierce ziół. Chodzi o to, by pszczoły miały zapewniony pokarm przez cały sezon wegetacyjny. Z myślą o dzikich pszczołach, których w Bydgoszczy występuje ponad 200 gatunków, wywiesza lub stawia specjalne domki. Pozostawia także kłody drzew dające owadom schronienie. 

W celach edukacyjnych, a także popularyzowania zachowań przyjaznych dla pszczół w mieście, na polanie w parku nad Starym Kanałem Bydgoskim powstała miejska pasieka. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Wokół znajduje się dużo roślin atrakcyjnych dla pszczół.  To oznacza, że pokarmu wystarcza i dla pszczół miodnych – żyjących w pasiece i dzikich pszczół zamieszkujących park. 

Miasto podejmuje działania także na rzecz ochrony innych zwierząt, np. ptaków i nietoperzy. Z myślą o nich w parkach i lasach komunalnych wywieszane są skrzynki, a w przypadku nietoperzy schrony. Szczególnie ważne jako miejsca rozrodu i kryjówki. Miasto corocznie czyści je, najpóźniej do końca lutego. Z myślą o ptakach sadzone są gatunki drzew i krzewów owocujących. Zróżnicowana struktura nasadzeń, sprzyja powstawaniu atrakcyjnych miejsc do gniazdowania i odbycia lęgów.  

W mieście m.in. dzięki głosom mieszkańców oddanych w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim tworzone są m.in. sady społeczne, w których znajdują się drzewa owocowe. Tworzone są one z myślą o ludziach, ale także i zwierzętach u nas żyjących. 

Podobnie sprawa wygląda z jeżami. W parkach znaleźć możemy strefy z niezagrabionymi liśćmi, lub specjalne miejsca stworzone właśnie dla jeży. Dzięki nim jeże odnajdują terenie miasta atrakcyjne kryjówki, miejsca rozrodu i zimowiska.  Co ciekawe, jedno z nich powstało na terenie pasieki nad Starym Kanałem Bydgoskim. Tego, jakie zwierzęta żyją w naszych parkach dowiedzieć się możemy z tablic ustawionych na licznych ścieżkach edukacyjnych. Dowiemy się z nich m.in. jak, czym i kiedy możemy np. dokarmiać ptaki.  

Warto też przypomnieć, że w Bydgoszczy po raz kolejny rusza akcja mająca na celu ograniczenie śmiertelności płazów wędrujących do zbiorników wodnych. Wędrujące na gody zwierzęta będą przenoszone przez drogi, na których giną, do pobliskich zbiorników wodnych. W tym roku akcja prowadzona będzie przy ul. Łęgnowskiej i w Myślęcinku na drodze dojazdowej do Centrum Edukacji Ekologicznej.

Źródło: UMBPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama