Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowak Solutions na Facebooku

Działania Bydgoszczy na rzecz ochrony zwierząt. Jest się czym pochwalić!

Stwarzanie warunków sprzyjających ochronie zwierząt jest jednym z zadań realizowanych przez Bydgoszcz. Aby kształtować zachowania i postawy przyjazne przyrodzie powstają m.in. ścieżki edukacyjne. Dbanie o naturę jest nie tylko ukłonem w jej stronę, ale też ważne dla ludzi. Jednym z elementów przyrody ożywionej, który jest kluczowy dla człowieka są owady zapylające, w tym pszczoły.
Działania Bydgoszczy na rzecz ochrony zwierząt. Jest się czym pochwalić!
Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Bydgoszcz dba o pszczoły poprzez tworzenie siedlisk i wzbogacenie bazy pokarmowej tych owadów. Dzieje się to przede wszystkim poprzez sadzenie gatunków roślin pyłko – i nektarodajnych, które kwitną od wczesnej wiosny do lata. Sadzone są także rośliny cebulowe, bliny, drzewa i krzewy, opóźniane wiosenne koszenie trawników do czasu przekwitnięcia mniszków wiosennych (nazywanych popularnie mleczami lub dmuchawcami), będących cennym źródłem białka dla owadów. 

Miasto pozostawia nienaruszone obszary ze spontanicznie rozwijającą się roślinnością, tworzącą wielogatunkowe kwitnące kobierce ziół. Chodzi o to, by pszczoły miały zapewniony pokarm przez cały sezon wegetacyjny. Z myślą o dzikich pszczołach, których w Bydgoszczy występuje ponad 200 gatunków, wywiesza lub stawia specjalne domki. Pozostawia także kłody drzew dające owadom schronienie. 

W celach edukacyjnych, a także popularyzowania zachowań przyjaznych dla pszczół w mieście, na polanie w parku nad Starym Kanałem Bydgoskim powstała miejska pasieka. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Wokół znajduje się dużo roślin atrakcyjnych dla pszczół.  To oznacza, że pokarmu wystarcza i dla pszczół miodnych – żyjących w pasiece i dzikich pszczół zamieszkujących park. 

Miasto podejmuje działania także na rzecz ochrony innych zwierząt, np. ptaków i nietoperzy. Z myślą o nich w parkach i lasach komunalnych wywieszane są skrzynki, a w przypadku nietoperzy schrony. Szczególnie ważne jako miejsca rozrodu i kryjówki. Miasto corocznie czyści je, najpóźniej do końca lutego. Z myślą o ptakach sadzone są gatunki drzew i krzewów owocujących. Zróżnicowana struktura nasadzeń, sprzyja powstawaniu atrakcyjnych miejsc do gniazdowania i odbycia lęgów.  

W mieście m.in. dzięki głosom mieszkańców oddanych w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim tworzone są m.in. sady społeczne, w których znajdują się drzewa owocowe. Tworzone są one z myślą o ludziach, ale także i zwierzętach u nas żyjących. 

Podobnie sprawa wygląda z jeżami. W parkach znaleźć możemy strefy z niezagrabionymi liśćmi, lub specjalne miejsca stworzone właśnie dla jeży. Dzięki nim jeże odnajdują terenie miasta atrakcyjne kryjówki, miejsca rozrodu i zimowiska.  Co ciekawe, jedno z nich powstało na terenie pasieki nad Starym Kanałem Bydgoskim. Tego, jakie zwierzęta żyją w naszych parkach dowiedzieć się możemy z tablic ustawionych na licznych ścieżkach edukacyjnych. Dowiemy się z nich m.in. jak, czym i kiedy możemy np. dokarmiać ptaki.  

Warto też przypomnieć, że w Bydgoszczy po raz kolejny rusza akcja mająca na celu ograniczenie śmiertelności płazów wędrujących do zbiorników wodnych. Wędrujące na gody zwierzęta będą przenoszone przez drogi, na których giną, do pobliskich zbiorników wodnych. W tym roku akcja prowadzona będzie przy ul. Łęgnowskiej i w Myślęcinku na drodze dojazdowej do Centrum Edukacji Ekologicznej.

Źródło: UMBOceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlkaTreść komentarza: 196 -te miejsce to nie takie złe. Na którym miejscu jest UKW w rankingu "Perspektyw"?, a w sporcie na którym?Data dodania komentarza: 19.03.2023, 15:27Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)Data dodania komentarza: 17.03.2023, 14:55Źródło komentarza: Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!Autor komentarza: The JaTreść komentarza: A jeszcze prosciej byloby po prostu zrobic z jednej strony zabiegow podjazd ! nic prostrzego ! Po obydwu stronach kladki sa po dwa zabiegi schodow-lewa i prawa strona . Z jednej strony wystarczy zrobic podjazd ,a zdrugiej dalej beda schody ,tak wiec po obu stronach mielibysmy i schody i podjazd ! Sprawa jest tak prosta ze wystarczyloby na owych schodach zrobic szalunek i zalac betonem ! Na wierzchu zrobic jakas powloke antyposlizgowa ,jak na pasach . Ot cala technologia !Data dodania komentarza: 16.03.2023, 18:17Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: The Ja !Treść komentarza: Osoba ktora wymyslila ten idiotyczny pomysl ,to chyba patrzy na to z perspektywy pieszego ,bo napewno nie z perspektywy kierowcy ! Skrzyzowanie na ul. ujejskiego i swiatla , nastepne swiatla mialy by byc zamiast kladki, a nastepne swiatla i skrzyzowanie 100 m dalej na srzyzowaniu ulic magnuszewska wojska polskiego ! Pomysl tak idiotyczny ze brak slow! Efektem tego bedzie ciagle zkoekowany odcinek drogi od skrzyzowania ulicy Ujejskiego do swiatel , i nastepny wieczny korek bedzie przed nastepnym skrzyzowaniem -magnuszewska . Caly ten odcinek drogi stanie sie wogole nieprzejedny! Co za idiota to wymyslil ??? Niemozna zrobic zamiast schodow -podjazdu , jak to zostalo zrobione np . na kladce przy ulicy Fordonska -Wislana ???Data dodania komentarza: 16.03.2023, 17:49Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na WyżynachAutor komentarza: ArekTreść komentarza: Miejsca UKW od 54 do 196 i ogłoszony sukces. Ja również gratuluję.Data dodania komentarza: 15.03.2023, 10:08Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: KiniaTreść komentarza: Aja myślałam, że najlepszy jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - czytałam informację na stronie i gratulacje za miejsca.Data dodania komentarza: 14.03.2023, 21:02Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachach
ReklamaAntybakteryjny szampon Derma-Hexi
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt