Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Wiadukt Armii Krajowej. Kiedy zakończenie przebudowy?

Rozebrano całość starego wiaduktu. Poszczególne elementy nowego obiektu montowane są obecnie w Kielcach. Już niebawem zostaną przywiezione na budowę. Wiosną rozpocznie się montaż konstrukcji.
Wiadukt Armii Krajowej. Kiedy zakończenie przebudowy?

Autor: Robert Skiba/ZDMIKP

Jak podaje ZDMiKP, wiadukty wraz z dwujezdniową ul. Armii Krajowej oddano do użytku w 1984 roku. Nowa trasa zdecydowanie odciążyła ulicę Gdańską. Wiadukty przerzucono nad torami dwóch linii kolejowych.
Z biegiem lat obiekty były już w nie najlepszym stanie technicznym. Nie spełniały też współczesnych norm technicznych stawianym obiektom na drogach o tak dużym natężeniu ruchu.
Obiekt wschodni, został przebudowany więc w latach 2019-2020. Teraz przyszła pora na wiadukt zlokalizowany od strony osiedla Leśnego. 

Rozebrano całość starego obiektu, łącznie ze wszystkimi podporami. W Kielcach powstają elementy, z których powstanie nowa konstrukcja. Pierwsze jej części powinny przyjechać w lutym bieżącego roku. Cała przebudowa ma zakończyć się w sierpniu.

Prace rozpoczęły się we wrześniu 2022 roku. Rozbiórkowe roboty zostały zatrzymane w październiku wskutek nieprzewidzianych transportów kolejowych węgla, wstrzymano pozwolenia PKP na wyłączenia prądu pod obiektem. Ostatecznie w listopadzie otrzymano zgodę na konieczne wyłączenia ruchu kolejowego pod wiaduktem. 

Nowy obiekt będzie wyglądał podobnie jak sąsiedni wiadukt – pojawią się łuki nośne z rur stalowych oraz podwieszone do nich przęsło stalowe. Obiekt nadal będzie posiadał 2 pasy ruchu, ale dostosujemy go też do potrzeb pieszych i rowerzystów.

Koszt inwestycji to prawie 29 mln.
Wykonawcą jest firma Mostostal Kielce, która w ubiegłym roku wykonała wiadukt WOŚP na ul. Wojska PolskiegoPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama