Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Obsługa Kanałów Social Media

Wieża Ciśnień przechodzi konserwację

W zabytkowej wieży rozpoczęły się prace konserwatorskie. Budowla jest charakterystycznym elementem Bydgoszczy. Stanowi także jeden z najbardziej interesujących punktów widokowych w regionie. Zakończenie działań planowane jest na wiosnę.
Wieża Ciśnień przechodzi konserwację
Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Budynek Wieży Ciśnień wzniesiono w latach 1899-1900 w stylu neogotyckim według projektu Carla Meyera. Odbiór nastąpił w maju 1900 roku. Jego podstawowym i głównym elementem użytkowym był zbiornik wodny utrzymujący ciśnienie w sieci wodociągowej. Budynek jest 4 poziomowy. 

Urząd Miasta informuje, że po zmianie sposobu użytkowania i pracach rewaloryzacyjnych w 2013 roku ponownie został oddany do użytku i od tego czasu pełni funkcję muzealno-wystawową. Jest obok Hali Pomp w Lesie Gdańskim częścią Muzeum Wodociągów. By zachować cenny obiekt w należytym stanie technicznym, MWIK zleciły dodatkowe prace konserwatorskie. Będą polegały na naprawie i uszczelnieniu odpływów rynnowych, likwidacji zawilgoceń i naprawie uszkodzonych fragmentów ścian. Więźba dachowa zyska nowe powłoki ochronne antykorozyjne i przeciwpożarowe (elementy drewniane). Prace prowadzone będą również na tarasie widokowym między innymi przy izolacjach i odmalowaniu stalowych elementów. Wymienione zostaną też uszkodzone glazurowane kształtki ceramiczne o charakterystycznej ciemno zielonej barwie. Dodatkowo zaprojektowano wentylację korytarza. Wszystkie konserwatorskie zabiegi pozwolą na zachowanie cennego zabytku w dobrym stanie technicznym. 

Prace rozpoczęły się w grudniu. Realizuje je lokalna firma Kom&Bud, która wygrała przetarg. Wartość inwestycji to 1,3 mln zł. Zakończenie zadania planowane jest w wakacje. Do tego czasu obiekt jest wyłączony z użytkowania.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 28 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Aż trudno w to uwierzyć. Kolejny krok do upadku człowieczeństwa... Obudź się Polsko!Data dodania komentarza: 26.01.2023, 22:20Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: MatyldaTreść komentarza: ale na tym zdjęciu Natalia ma biały pas, a miała niebieski albo purpurowy.Data dodania komentarza: 21.01.2023, 21:08Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt