Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Obsługa Kanałów Social Media

Bydgoszcz stawia na ekoinwestycje

Prezydent Rafał Bruski apeluje o utworzenie krajowego funduszu wspierającego termomodernizację budynków takich jak szkoły i przedszkola. Przyspieszyłoby to inwestycje, które mają kluczowe znaczenie dla oszczędzania energii oraz poprawiają stan powietrza. Bydgoszcz już od lat prowadzi szereg takich zadań. Po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów są one jednak uzależnione od uzyskania centralnego dofinansowania.
Bydgoszcz stawia na ekoinwestycje
Autor: UM Bydgoszcz

- W latach 2013-2021 bezpośrednio do budżetu państwa wpłynęły 52 miliardy złotych z tytułu opłat za nadmierną emisją dwutlenku węgla – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

-  Zgodnie z unijnym prawem połowa tej kwoty powinna trafić na inwestycje w środowisko, których celem jest poprawa stanu powietrza. By zagwarantować transparentny podział tych środków i osiągnąć dobry efekt środowiskowy jak i ekonomiczny zwróciłem się do premiera z propozycją utworzenia dedykowanego funduszu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. W ostatnich latach w Bydgoszczy poddaliśmy kompleksowej termomodernizacji 30 budynków. Dzięki temu oszczędziliśmy w nich 60% energii, która w Polsce wciąż opiera się na wydobyciu węgla. Utworzenie takiego funduszu jest jeszcze bardziej uzasadnione w kontekście braku pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i opóźnień w pozyskiwaniu funduszy unijnych na lata 2021-27. Obecnie po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów nowe inwestycje są uzależnione od zewnętrznego wsparcia.

Do tej pory w Bydgoszczy kompleksową termomodernizację przeprowadzono w 84 budynkach. Wydaliśmy na ten cel ponad 205 mln zł. Prace o wartości ponad 32 mln zł trwają w 6 obiektach. Dwa z nich położone są w Łęgnowie, gdzie dziś (1 grudnia) z zaawansowaniem prac na miejscu zapoznawał się prezydent Bydgoszczy wraz ze swoim zastępcą odpowiedzialnym za inwestycje budowlane Michałem Sztyblem.

Prace w szkole przy ul. Hutniczej są na półmetku. W przedszkolu na ul. Żółwińskiej zrealizowano już prawie 80% robót. Z myślą o kontynuacji programu opracowaliśmy dokumentację dla kolejnych 24 budynków. Wstępne szacunki zakładają, że do realizacji tych inwestycji potrzebnych będzie około 155 mln zł. Poza tym na modernizację czeka jeszcze 35 innych miejskich obiektów. Dzięki tym inwestycjom zapotrzebowanie na energię spada w zmodernizowanych obiektach o około 62,5% w skali każdego roku.  

Pismo z propozycją Prezydenta do pobrania TUTAJ.

Szkoła z panelami na dachu

W 70-letnim budynku Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Hutniczej wykonawca zrealizował już szereg prac przy dociepleniu ścian. Zyskują one dodatkową warstwę styropianu, na której układana jest od razu nowy tynk elewacyjny. Wymieniona został stolarka okienna i drzwiowa. Docieplony zostanie również stropodach. W czasie wakacji przebudowano pomieszczenia sanitarne oraz szatnie przy sali gimnastycznej. W zakres zadania wchodzi też szpachlowanie i malowanie wszystkich ścian wewnętrznych oraz  modernizacja wentylacji. Na  dachu montowana  będzie instalacja fotowoltaiczna. Wytworzona energia elektryczna będzie wykorzystywana na potrzeby budynku.
Celem jest dostosowanie istniejącego obiektu do obowiązujących przepisów z zakresu efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa pożarowego. Poprawi się jego estetyka i komfort użytkowania.  Prace o wartości 10,5 mln zł realizuje firma EBUD Przemysłówka.

Równocześnie w sąsiedztwie szkoły przebudowywany jest układ drogowy, który poprawi bezpieczeństwo uczniów i mieszkańców tej części Bydgoszczy.. Prace prowadzone są przy ul. Hutniczej, która zyska w kolejnym etapie nowe połączenie z ul. Nowotoruńską. Tiry nie będą kursowały przed szkołą. Jednym z etapów  będzie też przebudowa autobusowej pętli. Duży zakres zadania finansowany jest przez inwestora zewnętrznego  wznoszącego nowe centrum logistyczne.

Więcej informacji o tym zadaniu  znajduje się TUTAJ.

Przedszkole bez barier

Zaawansowane prace trwają też przy termomodernizacji Przedszkola nr 4 przy ul. Żółwińskiej. Oddano do użytkowania 2 sale przedszkolne oraz kuchnię z częścią zaplecza. Trwają roboty wewnętrzne m.in. w zakresie: instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz wykończeniowe, a także przy elewacji. Na zewnętrznych ścianach montowane są panele   imitujące deski. Stolarka okienna jest utrzymana w szarej kolorystyce. Termomodernizacje połączono z pakietem prac likwidujących bariery architektoniczne. Zbudowano nowy podjazd dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowe chodniki wokół obiektu. Prace o wartości prawie 5 mln zł realizuje firma Kor-Pol. Obie inwestycja są dofinansowane ze środków unijnych oraz rządowego funduszu inwestycji lokalnych.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 28 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Aż trudno w to uwierzyć. Kolejny krok do upadku człowieczeństwa... Obudź się Polsko!Data dodania komentarza: 26.01.2023, 22:20Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: MatyldaTreść komentarza: ale na tym zdjęciu Natalia ma biały pas, a miała niebieski albo purpurowy.Data dodania komentarza: 21.01.2023, 21:08Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt