Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Obsługa Kanałów Social Media

Grudzień z Rejewskim w roli głównej

Otwarcie wystawy "Grudzień z Rejewskim. 90. rocznica złamania szyfru Enigmy" będzie kolejnym akordem uczczenia pamięci urodzonego w Bydgoszczy wybitnego matematyka i kryptologa.
Grudzień z Rejewskim w roli głównej
Autor: fot.: UM Bydgoszcz

Uroczyste otwarcie wystawy w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera nastąpi w sobotę (3.12) o godz. 16. Gości witać będą grupy rekonstrukcyjne w strojach z czasów wojny. Wśród nich pojawi się także Marian Rejewski wraz z małżonką. Otwarcie wystawy poprzedzone będzie mappingiem 3D na elewacji Młynów Rothera. Maping będzie można oglądać zarówno w sobotę, jak i niedzielę (w godz. 16-20). Będzie to prezentacja multimedialna o wielkości blisko 400 m kw wyświetlana na fasadzie Młynów Rothera opowiadająca o enigmie i o trzech kryptologach, którzy złamali jej szyfr.

Chcemy zaakcentować 90-tą rocznicę złamania szyfru enigmy. Właśnie dlatego, że Marian Rejewski jest bydgoszczaninem, jesteśmy z niego bardzo dumni, to jest nasza bydgoska wizytówka na całym świecie i co jakiś czas organizujemy uroczystości związane z Marianem Rejewskim. Rok 2022 jest znakomitym czasem na upamiętnienie tej osoby - mówiła Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.

Wystawę oglądać będzie można do końca grudnia. Jednym z jej elementów będzie replika maszyny szyfrującej enigma. Wstęp bezpłatny.

Grudzień z Rejewskim to nie tylko wystawa w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. W dniach 10-11 grudnia na barce Lemara odbędzie się impreza "Marian Rejewski - Powrót do domu".

Mariana Rejewskiego przedstawimy, jako bydgoskiego Odyseusza, bydgoskiego wędrowca. Wojenna zawierucha rzuciła go w kilka miejsc, ale na szczęście krótko po wojnie wrócił do Polski i to wrócił na pokładzie statku. Więc my proponujemy kajutę Mariana Rejewskiego, będzie można się do niego dosiąść i zrobić sobie pamiątkową fotografię - mówi Adam Gajewski z Miejskiego Centrum Kultury.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na grę miejską na urządzenia mobile. Odbędzie się ona w dniach 9-15 grudnia. Wystartuje z płyty Starego Rynku. Na lekcje multimedialne dla uczniów zaprasza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego. Przez cały grudzień poza wystawą w różnych miejscach miasta odbywać się będą wykłady, gry, prelekcje, prezentacje. Wszystko związane będzie z osobą wybitnego kryptologa.
Więcej o Grudniu z Rejewskim 
TUTAJ

Warto wiedzieć:

Marian Rejewski, urodził się w 1905 r. w Bydgoszczy. W 1923 r. ukończył Państwowe Gimnazjum Klasyczne (obecnie I LO). Studiował matematykę na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1928-29 uczestniczył w kursie kryptologii dla studentów kończących studia matematyczne i biegle znających język niemiecki. W grudniu 1932 r., pracując w Sztabie Głównym Wojska Polskiego w Warszawie, rozwiązał szyfr Enigmy. Po dołączeniu do Rejewskiego jego dwóch kolegów ze studiów, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, razem aż do wybuchu wojny pracowali nad doskonaleniem deszyfru niemieckiej maszyny. W czasie wojny umożliwiło to Brytyjczykom odczytywanie zaszyfrowanej niemieckiej korespondencji. Wojnę, Rejewski z Różyckim i Zygalskim spędzili we Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuowali swoją pracę. Do Polski Marian Rejewski powrócił w 1946 r. Przez 20 lat pracował w bydgoskich przedsiębiorstwach. W 1967 r. przeszedł na emeryturę, a dwa lata później przeprowadził się do Warszawy. Kilka lat później ujawnił swój udział w rozpracowaniu Enigmy. Zmarł 13 lutego 1980 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
W 2020 roku z okazji powrotu naszego miasta do Polski Marian Rejewski został jedną z osób, które otrzymały tytuł Bydgoszczanina Stulecia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 26 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Aż trudno w to uwierzyć. Kolejny krok do upadku człowieczeństwa... Obudź się Polsko!Data dodania komentarza: 26.01.2023, 22:20Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: MatyldaTreść komentarza: ale na tym zdjęciu Natalia ma biały pas, a miała niebieski albo purpurowy.Data dodania komentarza: 21.01.2023, 21:08Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt