Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt

Termomodernizacja przedszkola w Opławcu zakończona

Zakończyły się prace i odbiory przy termomodernizacji przedszkola w Opławcu. Zabytkowy budynek zyskał ekologiczne źródła ogrzewania. Dostosowaliśmy go również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na terenie miasta realizujemy szereg podobnych zadań, które przynoszą duże oszczędności i pomagają poprawiać stan powietrza.
Termomodernizacja przedszkola w Opławcu zakończona
Autor: UM Bydgoszcz

- Oddajemy do użytku kolejne gruntownie zmodernizowane przedszkole i co warto podkreślić przed terminem - mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. – Wykonawca miał czas do lutego, ale nie zwlekał z żadnymi pracami. Dzięki temu najmłodsi mieszkańcy Opławca już w grudniu zaczną rozwijać swoje umiejętności i bawić się w komfortowych warunkach.

Dzięki takim ekologicznym inwestycjom płacimy też mniejsze rachunki i zużywamy mniej prądu, ciepła, które jest w Polsce wytwarzane z węgla. Niezbędną energię pozyskujemy natomiast w oparciu o technologie wyjątkowo przyjazne dla środowiska, przede wszystkim z paneli fotowoltaicznych, czy pomp ciepła. Dlatego konsekwentnie pracujemy nad przygotowaniem i uruchomieniem kolejnych zadań tego typu. Po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów warunkiem jest uzyskanie zewnętrznego wsparcia.

Dużo zmian i nowych technologii

Przedszkole działające przy Szkole Podstawowej nr 34 mieści się przy ul. Opławiec 157. To niewielki parterowy, podpiwniczony budynek, który powstał już w 1910 roku. Posadowiony jest na fundamencie z kamienia, na którym ustawiono charakterystyczne ceglane mury. Przykryty jest dwuspadowym dachem. Obiekt poddano gruntownej termomodernizacji oraz przebudowie mając na celu dostosowanie go do obowiązujących przepisów z zakresu efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa pożarowego. By zachować oryginalny wygląd zastosowano ocieplenie ścian od wewnątrz. Nowa stolarka utrzymana jest w oliwkowym kolorze. Zachowana została też od zewnątrz oryginalna kolorystyka cegieł. W zakres zadania wchodził również między innymi remont dachu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, wymiana obróbek blacharskich i wymiana wraz dociepleniem podłóg. Ważnym elementem zadania stała się budowa nowego podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowych chodników wokół obiektu. Wyremontowano i przebudowano również część pomieszczeń, by stały się bardziej funkcjonalne. Budynek ogrzewany jest teraz przy użyciu pompy ciepła. Na działce zbudowano również instalację fotowoltaiczną. Budynek wyposażono poza tym w nową instalację wodno-kanalizacyjną oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Za prace odpowiadała firma remontowo-budowlana „Malibud” z Bydgoszczy.

 

Kolejne inwestycje i oszczędności

W poprzedniej perspektywie unijnej dokonaliśmy kompleksowej termomodernizacji w 31 budynkach oświaty. Na te inwestycje wydaliśmy łącznie ponad 130 mln zł. Termomodernizacje budynków użyteczności publicznych pozwalają zaoszczędzić nawet 58,6 procent energii. W ubiegłym roku zleciliśmy prace budowlane przy 7 budynkach:

  • Przedszkole nr 19 (Grunwaldzka 13),
  • Przedszkole nr 4 (Żółwińska 1),
  • Przedszkole nr 22 (Piwnika Ponurego 3),
  • Szkoła Podstawowa nr 22 (Hutnicza 89).
  • Przedszkole nr 16 (Bukowa 3)
  • Galerii Miejskiej bwa

Mamy gotowe kolejne 23 dokumentacje. 1 zadanie jest w trakcie projektowania. Intensywnie pracujemy nad pozyskaniem zewnętrznego dofinansowania na zlecenie prac budowlanych. Ze względu na rządowe cięcia w finansowaniu samorządów to warunek uruchamiania kolejnych zadań. Analizujemy również możliwość skorzystania z partnerstwa publiczno-prywatnego.

 

Inwestycja w Opławcu w liczbach:

  • Koszt: 2,26 mln zł
  • Powierzchnia użytkowa: 149,36 m2.
  • Czas realizacji: 10 miesięcy.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 26 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Aż trudno w to uwierzyć. Kolejny krok do upadku człowieczeństwa... Obudź się Polsko!Data dodania komentarza: 26.01.2023, 22:20Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: MatyldaTreść komentarza: ale na tym zdjęciu Natalia ma biały pas, a miała niebieski albo purpurowy.Data dodania komentarza: 21.01.2023, 21:08Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt