Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Obsługa Kanałów Social Media

Sprawdź, jak i gdzie złożyć złożyć wniosek o zakup węgla na terenie Bydgoszczy

Bydgoszcz pomoże rządowi w zaopatrzeniu mieszkańców miasta w węgiel. Umożliwia to tzw. ustawa węglowa, która weszła w życie 3 listopada br. ze względu na ogromne problemy w dystrybucji węgla. W środę, 9 listopada rozpoczynamy przyjmowanie wniosków o preferencyjny zakup węgla.
Sprawdź, jak i gdzie złożyć złożyć wniosek o zakup węgla na terenie Bydgoszczy
Autor: fot.: ilustracyjna/pixabay

W związku z faktem, że rząd nie radzi sobie z dystrybucją węgla, prezydent Rafał Bruski zdecydował, że miasto włączy się w zaopatrzenie mieszkańców Bydgoszczy w ten surowiec. Umożliwia to Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych z 27 października 2022 r. (Dz.U. z 2022, poz. 2236) tzw. ustawa węglowa – na mocy jej zapisów samorządy mogą włączyć się w proces zakupu, dystrybucji i sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Ustawę 2 listopada br., podpisał Prezydent Andrzej Duda, przepisy weszły w życie 3 listopada br.
 
Mieszkańcy Bydgoszczy od środy tj. 9 listopada br., mogą składać wniosek o preferencyjny zakup paliwa stałego dla gospodarstwa domowego. Miasto będzie sprzedawało węgiel w cenie 2 tys. zł, po otrzymaniu surowca od rządu. W piątek, 4 listopada br. złożyliśmy pierwsze zamówienie.
 
Kto może kupić węgiel po preferencyjnej cenie

Węgiel w preferencyjnej cenie przysługuje:

 • gospodarstwom domowym, którym wypłacony został dodatek węglowy
 • gospodarstwom domowym, których wniosek o dodatek węglowy został pozytywnie rozpatrzony
 • gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek o wypłatę dodatku węglowego i spełniają warunki wskazane w ustawie z 5 sierpnia br. o dodatku węglowym
 • gospodarstwom domowym, które wskazały węgiel jako podstawowe źródło ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Więcej o dodatkach węglowych TUTAJ.
 
Ilość węgla dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi: 1,5 tony do 31 grudnia 2022 roku i 1,5 tony od 1 stycznia 2023 roku. Do wyboru ekogroszek/groszek oraz węgiel gruby (kostka/orzech).
 
Jak i gdzie złożyć wniosek

Wniosek o preferencyjny zakup węgla można złożyć pisemnie w następujących lokalizacjach:

 • Wydział Świadczeń Rodzinnych UMB – ul. Wojska Polskiego 65 – w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy
 • Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta Bydgoszczy – ul. Jezuicka 1 – jak wyżej
 • Punkt Obsługi Mieszkańców w CH Zielone Arkady - ul. Wojska Polskiego 1; poniedziałek-sobota w godz. 11-19 (od czwartku, 10.11)
 • Biuro Meldunkowe nr 4 - ul. ppor. E. Gierczak 6 – w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – ul. Ogrodowa 9 – poniedziałek, środa, czwartek 7:30-15:30, wtorek 7:30-17:30, piątek 7:30-13:30
 • Dział Pomocy Środowiskowej MOPS – ul. Czerkaska 22 – jak wyżej.

Wniosek można złożyć również za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W takim przypadku wniosek o zakup należy przesłać pismem ogólnym do Urzędu Miasta Bydgoszczy za pośrednictwem platformy ePUAP.

Adres skrzynki Epuap: /umb/SkrytkaESP

Krótka instrukcja krok po kroku:

 1. Pobierz wniosek o zakup węgla.
 2. Wydrukuj i wypełnij pobrany plik, podpisz, zeskanuj lub zrób zdjęcie.
 3. Za pośrednictwem platformy ePUAP zaloguj się i przejdź do KATALOGU SPRAW.
 4. Znajdź "URZĄD MIASTA BYDGOSZCZY" i w zakładce "SPRAWY OGÓLNE" kliknij w "PISMO OGÓLNE DO PODMIOTU PUBLICZNEGO".
 5. Następnie postępuj krok po kroku: dodaj załącznik, sprawdź adresata (Urząd Miasta Bydgoszczy) i podpisz się podpisem zaufanym.
 6. Sprawdź czy w skrzynce znajduje się Urzędowe Potwierdzenie Złożenia.

Do pobrania

Wniosek o preferencyjny zakup węgla do pobrania TUTAJ.

Wzór wypełnionego wniosku
 
Gdzie kierować pytania
 
Pytania związane z preferencyjnym zakupem węgla można kierować pod numer telefonu: 52 58 59 555. Infolinia jest czynna w godzinach pracy urzędu.
 
Informujemy również, że miasto prowadzi zaawansowane rozmowy z wyspecjalizowanymi podmiotami, które mogą podjąć się sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach.

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamglenia

Temperatura: -4°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1041 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Aż trudno w to uwierzyć. Kolejny krok do upadku człowieczeństwa... Obudź się Polsko!Data dodania komentarza: 26.01.2023, 22:20Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: MatyldaTreść komentarza: ale na tym zdjęciu Natalia ma biały pas, a miała niebieski albo purpurowy.Data dodania komentarza: 21.01.2023, 21:08Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt