Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Obsługa Kanałów Social Media

Rok Teatru Kameralnego w Bydgoszczy

Teatr Kameralny w listopadzie 2021 roku po raz pierwszy zaprosił młodych widzów na spektakl do zrewitalizowanego budynku przy Grodzkiej. W ciągu ostatniego roku zagrano na jego deskach ponad sto spektakli, a w wygodnych fotelach zasiadło ponad 12 tys. widzów. Budynek zdobył też tytuł Top Inwestycji Komunalnej 2022 roku. Teatr nie zwalnia tempa i każdego miesiąca przygotowuje kilkanaście interesujących propozycji.
Rok Teatru Kameralnego w Bydgoszczy
Autor: fot.: UM Bydgoszcz/ R. Sawicki

Machina związana z utworzeniem drugiej sceny teatralnej w mieście ruszyła w 2017 roku, wówczas ogłoszono przetarg na realizację zadania. Wcześniej trwały też przygotowania związane z pozyskaniem zewnętrznych funduszy. Cztery lata później, dokładnie 6 listopada 2021 r. w zrewitalizowanym budynku przy ul. Grodzkiej odbył się pierwszy spektakl „Nowe szaty Tindielli”. Sama instytucja kultury powstała w 2019 roku i dała poznać się młodszej widowni już kilka miesięcy wcześniej.

Jednak to pod koniec 2021 roku Teatr Kameralny wkroczył w nowy rozdział swojej historii z impetem, zapałem i ogromem możliwości, w tym także doskonałym zapleczem technicznym oraz nowoczesnym sprzętem. Cały budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Widownia pomieści jednocześnie 232 osoby. Teatr wyposażono w jedyną w mieście wbudowaną na stałe scenę obrotową, 16 wyciągów elektrycznych, wyciąg kurtynowy, trzy mosty oświetleniowe i zapadnię towarowo-dekoracyjną. Koszt inwestycji to ponad 30 milionów złotych, z czego 12,4 mln zł to wsparcie unijne.

Bogata oferta kulturalna
W ciągu ostatnich 12 miesięcy przy ul. Grodzkiej zagrano 116 spektakli, na które przyszło ponad 12 tysięcy widzów. Tylko w pierwszym miesiącu od otwarcia odbyły się trzy premiery – „Nowe szaty Tindielli”, „Adonis ma gościa” i „Te sprawy”.  W repertuarze znalazły się także:  „Czy Ryby Śpią?”, „Proszę Słonia!”, „Bajki dla niegrzecznych dzieci” „Wyspa/Islander” i „Dziewczynka z herbacianych pól”. Propozycje spektakli dostosowywane są do różnych grup wiekowych.

Marzec 2022 to oficjalne otwarcie Kameralnego, podczas polskiej prapremiery musicalu „Matylda”, która została zrealizowana w koprodukcji z warszawskim Teatrem Syrena. Było to wydarzenie o niespotykanej dla nowej instytucji kultury skali, które przyciągnęło widownię z całej Polski.
 
Teatr także dla dorosłych
 
Ale Teatr Kameralny to nie tylko wydarzenia dla najmłodszych.  W 2022 roku prezentowane były form dramatyczne i muzyczne dla dorosłych. Był to spektakl WAG – Żona i dziewczyna piłkarza, Spektakl dorosłego widza oraz Recital Piosenki Kabaretowej w wykonaniu Szymona Jachimka. Teatr Kameralny był także domem wielu przedstawień towarzyszących m.in. w ramach Festiwalu Literoobrazki, Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek, czy Festiwalu Prapremier.
 
Teatr realizuje także projekty edukacyjne, a  w tym sezonie może pochwalić się współpracą z Ogrodem Botanicznym UKW, księgarnią Toniebajka i Miejskim Centrum Kultury. We wrześniu br. miała miejsce premiera pierwszego filmu dokumentalnego pt. „Tu był i będzie Teatr”. To były intensywne 12 miesięcy, a przed nami kolejne premiery i spektakle. Bilety do kupienia na teatrkameralny.com.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: -2°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1041 hPa
Wiatr: 2 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Aż trudno w to uwierzyć. Kolejny krok do upadku człowieczeństwa... Obudź się Polsko!Data dodania komentarza: 26.01.2023, 22:20Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: MatyldaTreść komentarza: ale na tym zdjęciu Natalia ma biały pas, a miała niebieski albo purpurowy.Data dodania komentarza: 21.01.2023, 21:08Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt