Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Nowy album historyczny o bydgoskim Starym Mieście już w księgarniach

4 października miał premierę album „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek”. Autorka albumu Anna Perlik-Piątkowska w ubiegłym roku podbiła serca czytelników książką o bydgoskim Śródmieściu. Tym razem pokazuje ponad 150 starych zdjęć i pocztówek ze swojej kolekcji oraz opowiada wiele ciekawych historii z życia przedwojennej Bydgoszczy.
Nowy album historyczny o bydgoskim Starym Mieście już w księgarniach

Autor: Materiały prasowe

Nowy album obejmuje Rybi Rynek, Stary Port, Mostową, Jatki oraz wschodnią i północną Pierzeję Starego Rynku. Na jego kartach pojawiają się opowieści o słynnym oszuście w bydgoskim ratuszu, przedwojennych świątecznych jarmarkach, Leonie Urbanowskim który był w Paryżu nazywany polskim królem raków, konkursie na najładniejsze nogi w mieście czy wielkim pożarze spichrzy przy Rybim Rynku. Na pocztówkach i zdjęciach z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego pokazane są także najpiękniejsze budynki, które utraciliśmy w wirach historii m.in. zachodnia pierzeja Starego Rynku, znajdujące się przy Mostowej Dom Fryderyka i  „Bristolka” z przepiękną werandą zwisającą nad Brdą oraz Teatr Miejski czy kamienica z Domem Towarowym Braci Mateckich (dziś kojarzona z pokazującą się na poddaszu figurą Pana Twardowskiego).

- Stare Miasto jest świadkiem historii Bydgoszczy – radości i smutków, lat chwały i upadku miasta. Na Starym Mieście gościli królowie, zapadały decyzje zmieniające losy Polski i Prus. To tutaj toczyła się bitwa podczas insurekcji kościuszkowskiej oraz wybuchły uliczne zamieszki, kiedy w 1921 roku bydgoszczanie wywlekli na rynek i pobili Prezydenta miasta. Dziś, tak jak w czasie przedstawionym na pocztówkach bydgoskie Stare Miasto, przeżywa kolejny rozkwit. Wyspa Młyńska, wypełniona restauracjami ulica Jatki czy Stary Rynek z którego wyprowadzono ruch samochodowy tętnią życiem. Bydgoszczanie oraz turyści na nowo odkrywają ich urok – wyjaśnia Anna Perlik Piątkowska.

Album jest czwartą częścią serii „Widoki dawnej Bydgoszczy” Wydawnictwa Pejzaż. Jej pomysłodawcami są Anna Perlik-Piątkowska i Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Do tej pory ukazały się 3 części: o Kanale Bydgoskim, Śródmieściu i bydgoskim odcinku Brdy. Za szatę graficzną wszystkich albumów odpowiada Ewa Stadnicka.

- Debiut Anny Perlik-Piątkowskiej o Śródmieściu był hitem wydawniczym oraz prawdopodobnie najszybciej sprzedającą się książką o Bydgoszczy w ubiegłym roku. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie pracować nad kolejnym albumem. Po jego lekturze wszystkie, opisane zakątki naszego miasta zyskują nowy, ciekawszy wymiar – mówi Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.

Więcej informacji o książce:

https://projektpejzaz.pl/sklep/strona-glowna/108-pozdrowienia-z-bydgoskiego-starego-miasta-rybi-rynekmostowastary-rynek.html

Anna Perlik-Piątkowska - od lat razem z mężem Pawłem Piątkowskim kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Niepoprawna miłośniczka miasta. Przez dziesięć lat mieszkała w Warszawie, ale wróciła do Bydgoszczy i wprowadziła się do 140-letniej kamienicy w Śródmieściu. Lubi spacerować po Sielance, Ogrodzie Botanicznym i placu Wolności. Anna Perlik-Piątkowska i Paweł Piątkowski współpracują z lokalnymi muzeami, badaczami oraz popularyzatorami historii. Organizowali też wystawy pocztówek w powiększeniu podczas niedziel niehandlowych w Śródmieściu. Ich zbiory publikowane są także na największych stronach o lokalnej historii na Facebooku. Anna Perlik-Piątkowska jest także autorką tekstów do „Bydgoszczy Nastrojowej” - albumu fotograficznego Zofii Ewy Ruprecht.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama