Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt

Nowy album historyczny o bydgoskim Starym Mieście już w księgarniach

4 października miał premierę album „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek”. Autorka albumu Anna Perlik-Piątkowska w ubiegłym roku podbiła serca czytelników książką o bydgoskim Śródmieściu. Tym razem pokazuje ponad 150 starych zdjęć i pocztówek ze swojej kolekcji oraz opowiada wiele ciekawych historii z życia przedwojennej Bydgoszczy.
Nowy album historyczny o bydgoskim Starym Mieście już w księgarniach
Autor: Materiały prasowe

Nowy album obejmuje Rybi Rynek, Stary Port, Mostową, Jatki oraz wschodnią i północną Pierzeję Starego Rynku. Na jego kartach pojawiają się opowieści o słynnym oszuście w bydgoskim ratuszu, przedwojennych świątecznych jarmarkach, Leonie Urbanowskim który był w Paryżu nazywany polskim królem raków, konkursie na najładniejsze nogi w mieście czy wielkim pożarze spichrzy przy Rybim Rynku. Na pocztówkach i zdjęciach z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego pokazane są także najpiękniejsze budynki, które utraciliśmy w wirach historii m.in. zachodnia pierzeja Starego Rynku, znajdujące się przy Mostowej Dom Fryderyka i  „Bristolka” z przepiękną werandą zwisającą nad Brdą oraz Teatr Miejski czy kamienica z Domem Towarowym Braci Mateckich (dziś kojarzona z pokazującą się na poddaszu figurą Pana Twardowskiego).

- Stare Miasto jest świadkiem historii Bydgoszczy – radości i smutków, lat chwały i upadku miasta. Na Starym Mieście gościli królowie, zapadały decyzje zmieniające losy Polski i Prus. To tutaj toczyła się bitwa podczas insurekcji kościuszkowskiej oraz wybuchły uliczne zamieszki, kiedy w 1921 roku bydgoszczanie wywlekli na rynek i pobili Prezydenta miasta. Dziś, tak jak w czasie przedstawionym na pocztówkach bydgoskie Stare Miasto, przeżywa kolejny rozkwit. Wyspa Młyńska, wypełniona restauracjami ulica Jatki czy Stary Rynek z którego wyprowadzono ruch samochodowy tętnią życiem. Bydgoszczanie oraz turyści na nowo odkrywają ich urok – wyjaśnia Anna Perlik Piątkowska.

Album jest czwartą częścią serii „Widoki dawnej Bydgoszczy” Wydawnictwa Pejzaż. Jej pomysłodawcami są Anna Perlik-Piątkowska i Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Do tej pory ukazały się 3 części: o Kanale Bydgoskim, Śródmieściu i bydgoskim odcinku Brdy. Za szatę graficzną wszystkich albumów odpowiada Ewa Stadnicka.

- Debiut Anny Perlik-Piątkowskiej o Śródmieściu był hitem wydawniczym oraz prawdopodobnie najszybciej sprzedającą się książką o Bydgoszczy w ubiegłym roku. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie pracować nad kolejnym albumem. Po jego lekturze wszystkie, opisane zakątki naszego miasta zyskują nowy, ciekawszy wymiar – mówi Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.

Więcej informacji o książce:

https://projektpejzaz.pl/sklep/strona-glowna/108-pozdrowienia-z-bydgoskiego-starego-miasta-rybi-rynekmostowastary-rynek.html

Anna Perlik-Piątkowska - od lat razem z mężem Pawłem Piątkowskim kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Niepoprawna miłośniczka miasta. Przez dziesięć lat mieszkała w Warszawie, ale wróciła do Bydgoszczy i wprowadziła się do 140-letniej kamienicy w Śródmieściu. Lubi spacerować po Sielance, Ogrodzie Botanicznym i placu Wolności. Anna Perlik-Piątkowska i Paweł Piątkowski współpracują z lokalnymi muzeami, badaczami oraz popularyzatorami historii. Organizowali też wystawy pocztówek w powiększeniu podczas niedziel niehandlowych w Śródmieściu. Ich zbiory publikowane są także na największych stronach o lokalnej historii na Facebooku. Anna Perlik-Piątkowska jest także autorką tekstów do „Bydgoszczy Nastrojowej” - albumu fotograficznego Zofii Ewy Ruprecht.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: -2°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Niedługo nic nie zostanie w tym mieście..Data dodania komentarza: 24.03.2023, 18:14Źródło komentarza: Klubokawiarnia Zakład? dołącza do grona zamkniętych lokali w mieścieAutor komentarza: MichałTreść komentarza: To jest komedia. Wszystkie umowy z Toruniem -Gentlemen's agreement - wzięły w łeb - żużel oni, my lekkoatletyka- co się stało - hala na ul Bema, która przykrywa czapką ten projekt. Dalej Opera Nova w Bydgoszczy i Hala Widowiskowa na Jordankach - już wiele wydarzeń (koncertów, wydarzeń) omija Bydgoszcz i odbywa się w Toruniu. Można mnożyć przykłady. Budowanie takiej hali bez pewnego rozmachu i ambicji to tak czy siak wyrzucanie pieniędzy w błoto. Marzy mi się Bydgoszcz znów była traktowana tak jak na to zasługuje.Data dodania komentarza: 24.03.2023, 14:43Źródło komentarza: Halowe MŚ w naszym województwie ogromną szansą Bydgoszczy. Powstanie nowa halaAutor komentarza: MichałTreść komentarza: No i super!Data dodania komentarza: 23.03.2023, 19:20Źródło komentarza: Bydgoszcz niczym Ciechocinek. Na wiosnę czekają nas kolejne solanki i fontannyAutor komentarza: AlkaTreść komentarza: 196 -te miejsce to nie takie złe. Na którym miejscu jest UKW w rankingu "Perspektyw"?, a w sporcie na którym?Data dodania komentarza: 19.03.2023, 15:27Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)Data dodania komentarza: 17.03.2023, 14:55Źródło komentarza: Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!Autor komentarza: The JaTreść komentarza: A jeszcze prosciej byloby po prostu zrobic z jednej strony zabiegow podjazd ! nic prostrzego ! Po obydwu stronach kladki sa po dwa zabiegi schodow-lewa i prawa strona . Z jednej strony wystarczy zrobic podjazd ,a zdrugiej dalej beda schody ,tak wiec po obu stronach mielibysmy i schody i podjazd ! Sprawa jest tak prosta ze wystarczyloby na owych schodach zrobic szalunek i zalac betonem ! Na wierzchu zrobic jakas powloke antyposlizgowa ,jak na pasach . Ot cala technologia !Data dodania komentarza: 16.03.2023, 18:17Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na Wyżynach
ReklamaHolistyczne Karmy dla zwierząt
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt