Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Plac Kościeleckich w zieleni i kwiatach. Szykuje się rewitalizacja

Likwidacja betonowych murków oraz ścieżek, a w zamian uporządkowana zieleń, mineralne ścieżki i miejsca do odpoczynku w cieniu ponad stuletnich kasztanowców. Ogłaszamy przetarg na rewitalizację zielonej bramy miasta przy ul. Bernardyńskiej.
Plac Kościeleckich w zieleni i kwiatach. Szykuje się rewitalizacja

Autor zdjęcia: fot.: UM Bydgoszcz

Rosnące w szpalerze stuletnie kasztanowce pozostaną na swoich miejscach, jednak otoczenie na Placu Kościeleckich zmieni się nie do poznania. Na osi podłużnej znajdzie się alejka spacerowa z nawierzchni mineralnej, która będzie stanowić główny element zagospodarowania podkreślający historyczną osiowość parku. Aby zachować funkcjonalność węzła przesiadkowego zaprojektowano dwa połączenia piesze pomiędzy nowymi lokalizacjami przystanków autobusowych, na których pojawią się nowe wiaty stosowane w strefie staromiejskiej oraz tablice informacyjne. Na 3 tys. metr. kw. placu pojawią się miejsca do wypoczynku, monitoring oraz latarnie uliczne tzw. pastorały bydgoskie. Istniejące betonowe murki zostaną zlikwidowane.

 

Na terenie zieleni urządzonej pojawią się rabaty różane oraz wiosenne krokusy w rabatach i na trawnikach. Rośliny z obecnych rabat zostaną przesadzone w inne miejsce. Wokół kasztanowców będzie trawnik, a cały teren zostanie ukształtowany, tak aby umożliwić odpowiedni spadek wód opadowych i zabezpieczyć bryły korzeniowe wiekowych drzew. Na terenie Placu Kościeleckich przewiduje się budowę punktów czerpania do podlewania roślin. Prace budowlane będą odbywać się pod nadzorem dendrologa. Na ostateczny kształt tego miejsca wpływ miała Rada ds. Estetyki. W piątek, 3 czerwca ogłosiliśmy przetarg na wykonanie prac budowlanych. Ostateczną wartość inwestycji poznamy w momencie otwarcia ofert. Ze względu na wysoką inflację trudno dziś określić jej wartość.

 

Nawierzchnia chodników ulicznych, okalających zieleniec zostanie wykonana z płyt granitowych stosowanych od kilkunastu lat na terenie bydgoskiej starówki. Chodniki będą przebudowane zgodnie z historycznym wzorem. Zastosowane zostaną płyty kamienne oraz kamienne opaski. Cześć chodników od strony ul. Bernardyńskiej otrzymała już nową nawierzchnię wraz z rozbudową ul. Kujawskiej. Tę część zadania zrealizuje ZDMIKP.

 

W podziemnej części Placu powstanie zbiornik retencyjny. To ważny element rozbudowy systemu bydgoskiej kanalizacji deszczowej. Rozwiąże on problem zalewanych ulic podczas intensywnych opadów. Zgromadzona woda będzie wykorzystywana do podlewania okolicznej zieleni w czasie suszy. Ta część inwestycji realizowana będzie przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy. Dodatkowo zmodernizowane zostaną dwa odcinki kanalizacji deszczowej w ciągu północnym i południowym.

 

Trochę historii

Obecną formę plac Kościeleckich zyskał na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas zniwelowano dawne zamkowe wzgórze i część miejskiej fosy, a następnie wytyczono prostokątny plac z dwiema jezdniami. W pierwszych latach XX wieku wybudowana charakterystyczne obiekty: neogotycką farę ewangelicką (obecny kościół pw. św. Andrzeja Boboli), charakterystyczną halę targową oraz modernistyczny przytułek dla niemowląt, tzw. Augusta-Victoria-Heim (obecna siedziba Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury). Od 1935 do połowy lat 70. na placu funkcjonował dworzec autobusowy, który przeniesiono następnie na ul. Jagiellońską. Plac Kościeleckich stał się wówczas ważnym węzłem dla miejskich linii autobusowych. Obecnie stanowi też centralny węzeł przesiadkowy dla wszystkich linii nocnych.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 28 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama