Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Modernizacja zajezdni przy Toruńskiej

Niemal sto bydgoskich tramwajów obsługiwana jest codziennie w zajezdni przy ul. Toruńskiej, która nie spełnia wymagań obsługi nowoczesnego taboru tramwajowego. Miasto jest gotowe do rozpoczęcia prac modernizacyjnych, jednak ze względu na ograniczanie dochodów samorządów przez rząd, realizacja inwestycji uzależniona jest od otrzymania pieniędzy z programu Polski Ład.
Modernizacja zajezdni przy Toruńskiej

Autor zdjęcia: fot.: UM Bydgoszcz

- Obiekt służy Bydgoszczy od 1959 roku. Dziś nie spełnia wymagań serwisu i obsługi nowoczesnych składów. Spółka MZK przygotowała cała dokumentację projektową, dysponuje niezbędnymi decyzjami i pozwoleniem budowlanym. Wraz z rozbudową taboru tramwajowego niezbędna jest modernizacja zajezdni. Złożyliśmy wniosek do drugiej edycji programu Polski Ład. Liczymy na 65 mln zł finansowego wsparcia na realizację pierwszego etapu modernizacji – mówi zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz. 

 

Inwestycja pomoże również ograniczyć hałas na bydgoskich ulicach. W przyszłym roku na bydgoskie ulice ma wyjechać 10 nowych tramwajów. Realizacją zamówienia zainteresowana jest bydgoska PESA, która wyceniła jego wartość na 102 mln zł. W najbliższych latach zależy nam na zastąpieniu wszystkich starych wozów nowymi „niskopodłogowcami". W związku z tym modernizacja zajezdni, która została wybudowana ponad 60 lat temu jest niezbędna do zapewnienia płynnej i komfortowej komunikacji publicznej.

 

Inwestycja składa się z kilku części. Obejmuje m.in. rozbudowę i przebudowę:

  • układu torowego i sieci zasilającej trakcję
  • dostosowanie obiektów infrastruktury technicznej i obsługowej zajezdni do zapewnienia wymaganych warunków obsługiwania technicznego oraz remontów floty tramwajów niskopodłogowych.

 

W zakres zadania wchodzi również modernizacja infrastruktury towarzyszącej (sieć elektryczna, oświetlenie terenu, instalacja wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania i sieć trakcyjna) oraz przebudowa układu drogowego zajezdni. Modernizacja i budowa infrastruktury technicznej, a w szczególności obiektu tokarki podtorowej, zapewniającej automatyzację procesów reprofilacji obręczy kół tramwajów, wpłynie na ograniczenie hałasu komunikacyjnego i drgań na trasach tramwajowych.

 

Wniosek o dofinansowanie złożony

Bydgoszcz zabiega o maksymalne dofinansowanie (65 mln zł) ze środków centralnych w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Zadanie zostanie uruchomione po uzyskaniu dofinansowania. Wcześniej inwestycja, na zlecenie Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, została przygotowana dokumentacyjnie wraz z decyzją administracyjną o pozwoleniu na budowę.

 

W kolejnym etapie modernizacji zajezdni realizowane będą przedsięwzięcia mające na celu redukcję negatywnego oddziaływania obiektu zajezdni na środowisko poprzez dostosowanie istniejących obiektów infrastruktury do współczesnych warunków technicznych, w tym spełnienie wymagań z zakresu izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i sieci ciepłowniczych, zastosowania energooszczędnych źródeł światła, a także do redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza.

 

Wymieniamy tabor

Bydgoszcz w ostatniej dekadzie dzięki zrównoważonemu budżetowi zakupiła 33 nowoczesne tramwaje. Zbudowane zostały nowe torowiska: do Fordonu, dworca kolejowego, wzdłuż ul. Kujawskiej. Trwa budowa torowego połączenia ulic Fordońskiej z Toruńską. Dalsza wymiana taboru ze względu na rządowe cięcia w finansowaniu samorządów jest uzależniona przede wszystkim od zewnętrznego dofinansowania.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 30 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama