Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Wybitny kryptolog patronem dworca w Bydgoszczy

Bydgoszczanin, wybitny naukowiec, który przyczynił się do złamania kodu Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej – Marian Rejewski – został patronem dworca kolejowego Bydgoszcz Główna.
Wybitny kryptolog patronem dworca w Bydgoszczy

Autor: Materiały prasowe

Dziś dworzec Bydgoszcz Główna otrzymał imię pochodzącego z Bydgoszczy Mariana Rejewskiego, genialnego polskiego kryptologa. Uroczystość nadania imienia odbyła się w budynku dworca, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą patronowi, pod którą podczas uroczystości złożono kwiaty. W holu głównym dworca można było także obejrzeć portret Mariana Rejewskiego wykonany przez uczniów Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy oraz replikę Enigmy. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Krzysztof Mamiński, prezes Polskich Kolei Państwowych S.A. oraz przedstawiciele środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych.

Marian Rejewski to urodzony w Bydgoszczy wybitny polski matematyk i kryptolog. Wraz z kolegami ze studiów – Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim – stworzyli zespół, który prowadził prace nad szyframi Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. W grudniu 1932 roku Rejewski dokonał przełomowego odkrycia. Udało mu się złamać kod Enigmy. Dzięki temu dokonaniu możliwe było odczytywanie niemieckich wiadomości przechwytywanych drogą radiową, a także zbudowanie repliki Enigmy.

– Uhonorowanie tego wybitnego Polaka to niezwykle cenna inicjatywa. Jestem przekonany, że należy przypominać niezwykle inspirujące i ważne karty historii naszego kraju. A dzieło Mariana Rejewskiego to cenne odkrycie zarówno dla Polski, jak i dla historii całej Europy. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do wspominania genialnego człowieka, który swoim działaniem przyczynił się do odwrócenia losów II wojny światowej. Inicjatywa upamiętniania wybitnych Polaków, poprzez nadawanie patronów dworcom, stanowi niewątpliwy wkład w budowę tożsamości narodowej i pamięci o ważnych postaciach z historii Polski – zauważył Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Program nadawania dworcom imion wybitnych Polaków, realizowany przez Polskie Koleje Państwowe S.A., ma na celu docenienie Polaków, którzy swoją pracą i poświęceniem zasłużyli się naszej Ojczyźnie. Pamięć o bohaterach to ważne zadanie dla wszystkich rodaków. Jestem dumny z tego, że dziś kolejny obiekt dołącza do tej ważnej listy polskich dworców kolejowych i będzie nosił imię wybitnego Polaka i jednocześnie mieszkańca tego miasta – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

– Jako Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego cieszymy się, że w naszym rodzinnym mieście Bydgoszczy dojdzie do kolejnego ważnego upamiętnienia wybitnego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego. Tę jego bydgoskość należy, co jest też zgodne z życzeniem jego córki, pani Janiny Sylwestrzak, zawsze podkreślać. Rejewski był dumny, że pochodził z naszego miasta. A my, bydgoszczanie, jesteśmy dumni, że teraz w ten sposób możemy uhonorować jego osobę i wybitne osiągnięcia, które przyczyniły się do szybszego i zwycięskiego dla aliantów zakończenia II wojny światowej – powiedział Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego.

Dworzec Bydgoszcz Główna jest jednym z największych dworców kolejowych w Polsce oraz największym w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwszy budynek dworca powstał już w 1851 roku, a w latach 2014-2015 dokonano jego kompleksowej przebudowy. Obecnie Bydgoszcz Główna to dworzec nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny dla osób o ograniczonej mobilności. Jest jedną z wizytówek miasta.

Bydgoszcz Główna to już dziewiąty dworzec w Polsce, który zyskał swojego patrona w ramach programu nadawania dworcom imion wybitnych Polaków, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. W programie brane są pod uwagę różne życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski oraz różne okresy z bogatej, ponadtysiącletniej historii kraju. W ramach programu już osiem dworców w Polsce ma swoich patronów.

Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Koleje Państwowe S.A. we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama