Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Obsługa Kanałów Social Media

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bydgoszczy i Toruniu

Jak podaje Urząd Marszałkowski, marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wezmą jutro (11 listopada) udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Toruniu i w Bydgoszczy. Podczas gali w Operze Nova zabrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego, klamrą toruńskich wydarzeń jest koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bydgoszczy i Toruniu
Autor: fot.: ilustracyjna/pixabay

- Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem sukcesu, jedności i współpracy całego społeczeństwa. To powód do dumy. Musimy pielęgnować w naszej pamięci fundamentalne idee i wartości. Szczególnie teraz ważne jest wspólne celebrowanie, pozwalające poczuć atmosferę solidarności. Serdecznie zachęcam do uroczystego świętowania 103. rocznicy odzyskania niepodległości – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

 

W Toruniu przedstawiciele samorządowych władz regionu złożą kwiaty pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918-1921 na Cmentarzu Komunalnym i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Po uroczystej mszy w intencji Ojczyzny zgromadzeni przemaszerują ulicami starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, których zapraszamy na warsztaty plastyczne „Galopem ku Niepodległej” w Galerii i Ośrodku Twórczości Plastycznej Dziecka. Podczas pikniku „Dzień szacunku do munduru” zaplanowano grę terenową, pokaz pojazdów służb mundurowych i otwarty koncert.

 

Po południu, podczas uroczystego spotkania w auli głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, marszałek Piotr Całbecki i wicewojewoda Józef Ramlau wręczą medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis toruńskiej malarce Krystynie Szalewskiej-Gałdyńskiej. Gloria Artis to prestiżowe odznaczenie nadawane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego wybitnym twórcom kultury. Po ceremonii odbędzie się koncert „Polskie pieśni patriotyczne in memoriam Wandy Błeńskiej”. Wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

 

W Bydgoszczy obchody otworzy msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze św. św. Marcina i Mikołaja. Po południu w Operze Nova uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, którą uświetni uroczysty koncert - zabrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Łukasza Krupińskiego i bydgoskiej Orkiestry Wojskowej oraz muzyków Opery Nova. W programie m.in. koncert fortepianowy „Resurrection”. 

 

(KPUW)


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamglenia

Temperatura: -4°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1041 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Aż trudno w to uwierzyć. Kolejny krok do upadku człowieczeństwa... Obudź się Polsko!Data dodania komentarza: 26.01.2023, 22:20Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: MatyldaTreść komentarza: ale na tym zdjęciu Natalia ma biały pas, a miała niebieski albo purpurowy.Data dodania komentarza: 21.01.2023, 21:08Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt