Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Niewidomi w Bydgoszczy będą świętować Dzień Białej Laski

Choć nie widzą, są takimi samymi osobami jak my. Chcą być słuchani, zauważeni i traktowani normalnie. Na potrzeby osób niewidomych zwraca uwagę kampania „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE”, do której ponownie przystąpiło CH Focus w ramach Międzynarodowego Dnia Białej Laski, przypadającego 15 października. Z okazji święta osób niewidomych i niedowidzących, bydgoskie centrum zachęca bydgoszczan do włączenia się w ogólnopolską akcję i zaprasza w dniach 15-22 października na wyjątkową wystawę „(NIE) WIDZĘ”, ukazującą codzienność młodych ludzi z niepełnosprawnością.
Niewidomi w Bydgoszczy będą świętować Dzień Białej Laski

Autor: fot.: ilustracyjna/pixabay

Kampania społeczna „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE” ma sprawić, by osoby z niepełnosprawnością wzrokową stały się „widoczne dla innych”. Celem inicjatywy jest m.in. kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych, przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku oraz zauważenie ich problemów. Składa się na nią cykl zajęć edukacyjnych, wychowawczych, spotkań, imprez, projektów, konkursów i innych form realizowanych przez nauczycieli i uczniów, organizowanych w szkołach i placówkach, które przystąpiły do projektu, w zakresie upowszechniania informacji dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku. Kampania ma charakter ogólnopolski i realizowana jest w dniach 13- 20 października br.

Za udział w tegorocznej edycji, placówki oświatowe mogą uzyskać certyfikat: „Szkoły przyjaznej osobom niewidomym”, „Placówki przyjaznej osobom niewidomym” oraz „Przedszkola przyjaznego osobom niewidomym”. Szczegóły związane z kampanią społeczną znajdują się pod linkiem https://www.braille.bydgoszcz.pl/mdbl.

- „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE” to wspaniała inicjatywa skierowana m.in. do młodego pokolenia, mająca na celu przybliżyć tematykę związaną z codziennością, z jaką zmagają się osoby niewidome lub niedowidzące. Problemy z widzeniem dotyczą szerokiej grupy naszego społeczeństwa. Kampania zwraca uwagę na to, że brak wzroku nie musi stanowić ograniczenia ani wykluczenia społecznego. Wspólnie możemy wspierać tych, którzy na co dzień mają w życiu trudniej - mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.

Ważnym elementem kampanii jest niezwykła wystawa „(NIE) WIDZĘ”, przedstawiająca aktywność młodych ludzi z niepełnosprawnością, którą można obejrzeć w dniach 15-22 października br. w CH Focus w Bydgoszczy. Zaprezentowane na niej zdjęcia pokazują w pełni sprawnych ludzi, funkcjonujących w życiu społecznym, kulturalnym, twórczym i sportowym, którzy uczą się, bawią i żyją jak każdy młody człowiek. W ten sposób wystawa propaguje informacje o umiejętnościach, możliwościach, zainteresowaniach i sukcesach dorastających dzieci i młodzieży, które nie widzą. Jej pomysłodawcami i organizatorami są Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy oraz działające przy ośrodku Stowarzyszenie „Visus Supremus”. Wystawa zlokalizowana jest na parterze centrum handlowego, obok salonu Douglas.

- Niewidomi, tak samo jak inni, chcą mieć możliwość poznawania świata i ludzi, odkrywania nowych miejsc i doświadczania wielu przeżyć - używając do tego innych zmysłów oraz z pomocą drugiego człowieka. W najlepszy sposób obrazuje to wystawa NIE (WIDZĘ), którą warto zobaczyć. Mamy nadzieję, że dzięki kampanii zmieni się podejście wielu bydgoszczan do niepełnosprawnych, a osoby niewidome nie pozostaną niewidzialne - dodaje Gregory Pertus.

Patronat Honorowy nad kampanią objęli: Minister Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Bydgoszczy, Polski Komitet ds. UNESCO, Poczta Polska S.A.

Akcja stanowi element programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.

Więcej informacji na temat wydarzenia i oferty centrum można znaleźć pod adresem: https://focusbydgoszcz.pl.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarkTreść komentarza: Pań popierał publicznie-w swoich tekstach tych którzy teraz chcą zabić poolskie mediaData dodania komentarza: 06.07.2024, 20:21Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: PracownicaTreść komentarza: My pracownice Cafe Primo murem stoimy za szefem. Gwarantujemy,że jakość sprzedawanych przez nas lodów jest na najwyższym poziomie. Wiemy z jaką pasją i zaangażowaniem szef wykonuje swoją pracę ile serca i energii w to wkłada. Zapraszamy wszystkich świadomych konsumentów na pyszne lody i kawkę.Data dodania komentarza: 06.07.2024, 15:26Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Z takiej pracowniczki pracodawca może być dumny !Data dodania komentarza: 06.07.2024, 00:50Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: PracownicaTreść komentarza: Pracuję w Cafe Primo już kilka lat. Pan Roman jest przede wszystkim człowiekiem, który robi to co kocha i robi to dla LUDZI, którzy przychodzą do Niego od wielu lat. Są goście przychodzący codziennie i tacy którzy przyjeżdżają np. z Gdańska za każdym razem jak tylko przyjeżdżają do Bydgoszczy lub przejeżdżają dalej. Szef zawsze sumiennie i z wielką starannością podchodzi do swojej pracy. Zawsze chętnie i z uśmiechem wita się z wszystkim, nie mniej często sam częstuje klientów swoimi wyrobami aby mogli zdecydować, który smak wybrać. Nieznajomość osoby, sytuacji i faktu, który miał miejsce a tylko odszukanie suchych faktów z kontroli dla taniej sensacji to szczyt bezczelności owej Pani. Gdyby tak łatwo oszukiwał ludzi swoimi FAŁSZYWYMI wyrobami, myślę że już dawno nie miały byśmy gdzie pracować. To właśnie dla tej jakości lodów, sumienności w ich wykonaniu z produktów najwyższej jakości, ustawiają się te kolejki. Mam nadzieję, że nadal ludzie będą używać rozumu i nie dadzą zamydlić sobie oczu tanią sensacją i kiepską prowokacją. Zapraszam serdecznie i niezmiennie życzymy smacznego.Data dodania komentarza: 04.07.2024, 19:11Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: andrzejaroslavTreść komentarza: Nie pierwszy to toruński "smaczek" podszczypujący złośliwie sąsiada. Ale skoro podejmujący uwagi kontroli sprzed roku, to czy znaczy to, że w sezonie ogórkowym trzeba sięgać po "odgrzewane kotlety" z ubiegłego roku ? Nic świeższego ? Ot ! Taka bezinteresowna, toruńska złośliwość na poziomie kibolstwa z zawodów żużlowych...Data dodania komentarza: 04.07.2024, 19:06Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: Leszek SobkowskiTreść komentarza: Po lody do Zaułka : chodziłem, chodzę i będę chodził.Data dodania komentarza: 04.07.2024, 14:42Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowi
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama