Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Artystom wręczono klucze do Teatru Kameralnego

Zespół Teatru Kameralnego otrzymał już klucze do zrewitalizowanego gmachu u zbiegu ulic Grodzkiej i Podwale. Bydgoszczanie będą mogli oglądać spektakle z początkiem przyszłego roku. Tworzony od dwóch lat zespół artystyczny i nowoczesne rozwiązania takie jak obrotowa scena mają zapewniać wyjątkowo atrakcyjne widowiska. W gmachu odbywają się już pierwsze próby.
Artystom wręczono klucze do Teatru Kameralnego
R. Sawicki

Autor: UM Bydgoszcz

- Bydgoszcz odzyskuje po wielu latach drugą scenę teatralną – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Cieszę się, że powołaliśmy wcześniej nową instytucję, która mogła z przysłowiowego marszu odebrać klucze do odbudowanego gmachu. Liczę, że zespół dyrektora Mariusza Napierały, pełen ciekawych pomysłów i optymizmu wykorzysta wszystkie możliwości techniczne nowoczesnego gmachu. Warto podkreślić, że zależy nam na kompleksowej rewitalizacji salonu Bydgoszczy. Stąd w przyszłym roku zaplanowaliśmy zlecenie prac przy rewitalizacji Rybiego Rynku. Obecnie projekt jest aktualizowany, między innymi z udziałem Rady ds. Estetyki.

- Scena została wyposażona w liczne urządzenia techniczne. To między innymi jedyna w Bydgoszczy na stałe wbudowana scena obrotowa. Oprócz tego 16 wyciągów elektrycznych, wyciąg kurtynowy, 3 mosty oświetleniowe i zapadnia towarowo-dekoracyjna. Chcemy najpóźniej w lutym zaprosić bydgoszczan na spektakle – dodaje dyrektor teatru Mariusz Napierała.

Inwestycja realizowana u zbiegu ulic Grodzkiej i Podwale rozpoczęła się w 2019 roku. Konieczne było wzniesienie nowej konstrukcji głównego budynku. Podczas prac pod nadzorem konserwatora odtwarzano najcenniejsze elementy świadczące o historii gmachu, który przez wiele lat pełnił funkcje kulturalne. Wiele rozwiązań związanych z ostatecznym kształtem elewacji to efekt współpracy ze Społeczną Radą ds. Estetyki. Nie wszystkie pomysły ekspertów udało się jednak wcielić w życie ze względu na wytyczne niezależnych od Miasta służb konserwatorskich. Obiekt jest  w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Więcej informacji o budowie oraz zdjęć znajduje się tutaj: https://www.bydgoszcz.pl/kategoria/tresc/teatr-kameralny-w-trakcie-odbiorow/.

W Teatrze Kameralnym funkcjonować będzie nowa miejska instytucja  kulturalna, z dominującą funkcją sceny teatralnej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Teatr Kameralny umożliwi też prezentację form dramatycznych i muzycznych. Teatr realizować ma także wielowymiarowe funkcje z zakresu kreatywnej edukacji kulturowej adresowanej do wszystkich grup wiekowych odbiorców. Instytucja został powołana decyzją Rady Miasta już przed dwoma laty i przygotowywała przedstawienia korzystając z innych obiektów. Roboty budowlane pochłonęły około 29 mln złotych. Pomogły nam fundusze europejskie na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Unijne wsparcie to 12 mln zł.

Budynek można podzielić na kilka stref użytkowych:
* Przestrzeń sali teatralnej wraz z zapleczami i strefą dla widzów, w której zakres wchodzi:
   - Sala teatralna ze sceną, 
   - Zaplecze sali teatralnej, 
   - Zespół garderób z zapleczem sanitarnym, 
   - Hol wejściowy wraz z szatnią odzieży wierzchniej, kasą i zespołem sanitariatów na kondygnacji podziemnej;
* Zaplecze biurowe w północnej części obiektu;
* Zaplecze techniczne w kondygnacji podziemnej;
* Salę wielofunkcyjną w budynku zabytkowym.

Ważne liczby:
232 miejsca na sali teatralnej;
13 rzędów foteli;
3418 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej;
29 mln złotych to koszt prac budowlanych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamglenia

Temperatura: -4°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama