Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybierz dobrze!

Nowa Poradnia CMED, czyli opieka psychologiczno–diagnostyczna na NFZ

W Bydgoszczy przy ul. Pielęgniarskiej 13, powstał nowy ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży CMed. Wszystkie jego aktywności finansowane są ze środków NFZ, czyli dla klientów są bezpłatne i nie jest wymagane skierowania. Jego misją jest wspieranie dzieci i młodzieży oraz ich rodziców w zakresie pomocy psychologicznej.
Nowa Poradnia CMED, czyli opieka psychologiczno–diagnostyczna na NFZ
Autor: fot.: ilustracyjna/pixabay

Czas pandemii oraz powrót do szkoły dla wielu dzieci i młodzieży, był okresem bardzo trudnym. Wielu z nich wymaga obecnie wsparcia psychologicznego. Są również tacy, którzy potrzebują diagnostyki psychologicznej oraz dostosowanej do ich potrzeb pracy terapeutycznej.
 

Działalność Poradni CMed wpisuje się w nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Jego celem jest specjalistyczne wsparcie młodych pacjentów w ich najbliższym środowisku (w szkole i domu), aby móc rozpocząć działania już na samym początku pojawienia się problemów. Nowy model przewiduje podział ośrodków udzielających pomocy na trzy poziomy referencyjności. I poziom referencyjności stanowią środowiskowe poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne – CMed taką właśnie jest. Dwa kolejne poziomy referencyjności to ośrodki, które świadczą specjalistyczną pomoc z zakresu psychiatrii dziecięcej (porady lekarzy psychiatrów, psychiatryczne leczenie ambulatoryjne i szpitalne).
 

Poradnia CMED oferuje szereg działań indywidualnie dopasowanych do potrzeb pacjenta. Ośrodek świadczy swoje usługi bezpłatnie, w ramach NFZ. Zgłoszenie do ośrodka nie wymaga skierowania. Nie ma też rejonizacji. Umawianie wizyt odbywa się poprzez infolinię pod numerem 22 21 28 111. Wizyty umawiane są telefonicznie na konkretny, wygodny dla pacjenta, termin. Pacjenci mają nie tylko możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistami, ale również mogą korzystać z pomocy psychologicznej online. Więcej informacji na www.poradniacmed.pl.
 

Poradnia CMED świadczy usługi w szerokim zakresie:
•    Porady psychologiczno-diagnostyczne, których celem jest diagnostyka (problemu, osobowości, procesów poznawczych, dyspozycji psychicznych), zakończona ustaleniem diagnozy problemowej i planu terapeutycznego.
•    Porady psychologiczne,  stanowiące element wdrożonego planu leczenia, obejmujące pomoc psychologiczną, konsultacje wychowawcze oraz niezbędne dodatkowe i kontrolne badania psychologiczne
•    Sesje psychoterapii indywidualnej
•    Sesje psychoterapii rodzinnej – sesja z rodziną pacjenta
•    Sesje psychoterapii grupowej – sesja z grupą 6-12 pacjentów, stanowiąca element planu leczenia, prowadzona wg określonej metody przez psychoterapeutów.
•    Sesje wsparcia psychospołecznego
•    Wizyty domowe - nowością modelu środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej są wizyty domowe, które w ramach naszego ośrodka obejmą: porady diagnostyczne, porady terapeutyczne, porady psychologiczne. Wszystkie porady będą udzielane w miejscu przebywania pacjenta przez terapeutów z doświadczeniem w pracy środowiskowej.
    W tym systemie pomocy psychologicznej ważny jest także kontakt ze środowiskiem, w którym przebywa młody pacjent, np. szkołą czy przedszkolem. Często to właśnie tam ujawniają się różne problemy emocjonalne i behawioralne uczniów, które uniemożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie w roli ucznia, a Kadrze Pedagogicznej realizację podstawowych funkcji placówki, jakimi są m.in. nauka oraz socjalizacja do bycia w przyszłości zdrowym i szczęśliwym człowiekiem dorosłym.
    W ramach wsparcia ucznia w środowisku szkolnym i przedszkolnym Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej służy pomocą w zakresie:
•    Diagnozy funkcjonowania ucznia w środowisku edukacyjnym i rówieśniczym
•    Pomocy w radzeniu sobie z problemami uczniów – prowadzenie warsztatów dla uczniów oraz wykładów dla rodziców
•    Wsparcia Kadry Pedagogicznej w zakresie psychoedukacji dotyczącej pracy z uczniem trudnym lub o specjalnych potrzebach edukacyjnych realizowanej na terenie szkoły lub w ośrodku
•    Wsparcia ucznia w środowisku rówieśniczym poprzez profesjonalne rozmowy z psychologiem lub pedagogiem na terenie szkoły/ przedszkola lub w ośrodku.
•    Wsparcia rodziców/opiekunów w zakresie pomocy psychologicznej i wychowawczej na terenie ośrodka, placówki edukacyjnej lub w środowisku domowym.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 27°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama