Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

ZUS Bydgoszcz: Wystawiono już ponad 75,5 mln e-ZLA

Polscy lekarze wystawili ponad 75,5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Rekordowy był pod tym względem marzec 2020 roku, kiedy to w kraju wystawiono 3,3 mln zaświadczeń, a w samym województwie kujawsko-pomorskim ponad 128,6 tys. Miało to oczywiście związek z epidemią koronawirusa.
ZUS Bydgoszcz: Wystawiono już ponad 75,5 mln e-ZLA

Autor: fot.: KB archiwum

Od 1 grudnia 2018 roku zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Tylko w szczególnych przypadkach mogą być wystawione papierowe zwolnienia na wcześniej przygotowanych wydrukach z systemu elektronicznego. Tylko w okresie od stycznia do końca lipca br. w całej Polsce wpłynęło ponad 13 mln e-zwolnień, a w samym województwie kujawsko-pomorskim – 640,8 tys. – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii. Okazały się ważnym narzędziem, które pozwoliło na sprawne zarządzania zwolnieniami w tej niezwykle trudnej sytuacji. Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie ZUS bez tej ważnej reformy.

Zakład w ostatnich latach bardzo się zmienił i zrobił ogromny krok do przodu, postawił na elektronizację i automatyzację. Wprowadzono nie tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie, ale także e-składkę.

Kolejnym przykładem elektronizacji i automatyzacji ZUS jest obsługa Polskiego Bonu Turystycznego oraz dodatku solidarnościowego. Ta droga wciąż jest kontynuowana. Tarcza antykryzysowa, konkretnie wypłata świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek, w zdecydowanej większości obsługiwana jest automatycznie. Podobnie jest z programem "Dobry Start", czyli 300 plus. Jego obsługa jest maksymalnie zautomatyzowana. Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną – dodaje rzeczniczka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama