Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bydgoszcz aplikuje do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

Miasto Bydgoszcz złożyło aplikację do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. O tym, czy Bydgoszcz zostanie miastem muzyki, przekonamy się w listopadzie.
Bydgoszcz aplikuje do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

Autor: fot. ilustracyjna/pixabay

Muzyka w Bydgoszczy była od początku XX wieku elementem towarzyszącym przemianom społecznym i cywilizacyjnym. Najambitniejsze wizje rozwoju kulturalnego miasta wiązały się z jego kulturą muzyczną. Aplikacja do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest naturalną konsekwencją ewolucji podejścia do kultury, która w Bydgoszczy trwa od około 10 lat - od Bydgoskiego Kongresu Kultury i następujących po nim wydarzeń (Pakt dla Kultury, Agenda 21, Obywatelska Strategia Rozwoju Kultury).

 

- Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w tworzenie naszej aplikacji – pełnomocnikowi prezydenta, pracownikom Biura Kultury Bydgoskiej i Miejskiego Centrum Kultury za intensywną pracę. Wszystkim nam bardzo zależało, żeby nasza aplikacja była jak najlepsza. Wierzę, że uda nam się dołączyć do grona Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki – mówiła podczas dzisiejszego spotkania zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

 

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO przewiduje 7 obszarów kreatywności. Są to: muzyka, film, literatura, gastronomia, rzemiosło i sztuka ludowa, design i art media. Bydgoszcz aplikuje do Sieci jako miasto muzyki.

 

- Bydgoszcz – bez względu na to, czy byłaby miastem muzyki, sportu, filmu czy jakiejkolwiek innej dziedziny – musi być przede wszystkim kreatywna. Po to aplikujemy do Sieci, żeby w obszarach zrównoważonego rozwoju, przez pryzmat kultury, a w naszym mieście szczególnie przez pryzmat muzyki, osiągnąć lepsze życie dla mieszkańców. To jest najważniejszy cel bycia w sieci UNESCO – mówiła dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury Marzena Matowska.

 

Cele programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO to m.in.: zwiększenie świadomości znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału, równość, sprzyjanie powstawaniu innowacyjnych centrów kreatywności, dóbr oraz usług kulturalnych oraz zwiększenie dostępu i uczestnictwa w kulturze (zwłaszcza dla grup defaworyzowanych).

 

- Kultura jest miastotwórcza, buduje tożsamość miasta, jest też doskonałym elementem promocji. Dziś jesteśmy w trakcie czy w przededniu ogromnych inwestycji infrastrukturalnych w kulturę, takich jak Teatr Kameralny, Młyny Rothera czy czwarty krąg Opery Nova. Planowana jest rozbudowa Filharmonii Pomorskiej, są też rządowe zapewnienia o rozbudowie Akademii Muzycznej. To daję inwestycje na ogromną sumę, ale to nie pieniądze dają potencjał – potencjał dają ludzie – mówił dyrektor biura promocji Łukasz Krupa.

 

Projekty, które już teraz realizują cele sieci to m.in.:

· Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej „Drums Fusion”,

· „Strony/struny” – projekt łączący rap i poezję,

· - Fonomo Film & Music Festival,

· - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”,

· - Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku czy

· - Bydgoska Akademia Jazzu.

 

Sieć Miast Kreatywnych to nie tylko imprezy, które już się obywają. UNESCO każe nam patrzeć w przyszłość. Planowane projekty, które chcemy zrealizować w najbliższym czasie to: Nowe instrumenty (zmiany społecznej), Take Part Fest, Machinaria, Muzyka Nowa, Od smyka do smyczka i Międzynarodowa Akademia Chóralna Seniorów. O szczegółach wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Danuta Treść komentarza: Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tak magicznym spotkaniu. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 14:20 Źródło komentarza: Fotografia, literatura, Portugalia i muzyka. Wyjątkowy wieczór Piotra Jakuba Karcza w Bibliotece Londynek Autor komentarza: Ola Treść komentarza: A były jakieś "finanse" czy tajemnica wojskowa? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:30 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:11 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników za godne reprezentowanie swoich uczelni. Powodzenia w kolejnych zawodach! 💪🥋🏆 Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:08 Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marca Autor komentarza: Kamil Treść komentarza: A są Mistrzostwa NATO? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 06:54 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Flo Treść komentarza: Szymon -tak dalej !! Data dodania komentarza: 15.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama