Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Bydgoszcz wspiera ochronę owadów zapylających

Miasto Bydgoszcz dba o owady zapylające i bierze aktywny udział w międzynarodowym projekcie BeePathNet. Jego celem jest promocja pszczelarstwa i ochrona pszczół. Dzięki temu w Bydgoszczy stale przybywa tych małych owadów zapylających. To nie tylko ekologiczna moda, ale przede wszystkim uzasadnione działanie na rzecz ochrony przyrody.
Bydgoszcz wspiera ochronę owadów zapylających

Autor: fot. ilustracyjna/pixabay

BeePathNet to projekt, którego celem jest popularyzacja i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich oraz poprawa warunków bytowych owadów zapylających. W Bydgoszczy prowadzony jest od 2018 roku. Przez dwa lata wraz z innymi podmiotami zaangażowanymi w akcję uświadamialiśmy, edukowaliśmy i szkoliliśmy nowych pszczelarzy.

- Organizatorem akcji jest miasto Lublana. Oni byli naszymi mentorami. Kontaktowali się z przedsiębiorcami, edukatorami, realizatorami różnych przedsięwzięć edukacyjnych i utworzyli pszczelą ścieżkę, czyli inicjatywę, gdzie połączeni są wszyscy związani z pszczołami i ich ochroną. A my robimy transfer dobrych praktyk z Lublany do Bydgoszczy – powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej menedżerka projektu BeePathNet Natalia Majewska.

W ramach projektu w Bydgoszczy powstała m.in. pszczela ścieżka, która stale się rozwija i ma już 16 punktów. Jednym z nich jest dach Wyższej Szkoły Gospodarki, na którym odbyła się dzisiejsza konferencja.

- Idea pszczelarium na uczelni powstała już dawno. Długo się przygotowywaliśmy do stworzenia możliwie dobrych warunków dla pszczół. Zależało nam, żeby pszczelarium pełniło kilka funkcji: ekologiczną, produkcyjną, edukacyjną, społeczną i – jak się okazało – również terapeutyczną - powiedział kanclerz WSG Filip Sikora.

 

Pszczoła miejska tworzy wyjątkowy ekosystem w mieście, wpływając na rozwój zieleni, co widzimy po naszych parkach, łączkach kwietnych czy ogródkach działkowych. Warunki pszczelarium dają możliwość na dużą produkcję miodu – na WSG jest to ponad 250 kg miodu rocznie.

Cały czas namawiamy Was do pomagania pszczołom – sadźcie rośliny miododajne w ogrodach, na RODOSach i na balkonach. Rośliny miododajne przepięknie pachną i przyciągają pszczoły, co pozwala im zebrać sporą ilość pyłku, nektaru i spadzi, z których potem powstaje miód. Ekolodzy alarmują, że pszczoły masowo giną, a są one odpowiedzialne za ponad 70% zapyleń, dzięki którym kwiaty zamieniają się w owoce lub warzywa.

- Na całym świecie dochodzi do zaniku zapylaczy, jesteśmy tego świadkami i to jest ten moment, w którym musimy coś dla nich zrobić – powiedział Dawid Kilon, edukator, przyrodnik i rysownik.

Dlatego Miasto Bydgoszcz dba o owady zapylające. Rozdajemy nasiona, z których po wysianiu powstanie piękna łąka kwietna dla owadów zapylających. Promujemy też akcję niekoszenia trawników właśnie z myślą o nich. W różnych punktach miasta znajdziemy tzw. hotele dla owadów. Zależy nam też na tym, aby uświadamiać mieszkańców na temat pożyteczności pszczół. Jedną z edukacyjnych akcji miasta jest wystawa, którą możecie oglądać na Moście Staromiejskim.

Projekt BeePathNet pod nazwą „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie” jest realizowany przez Miasto Bydgoszcz w ramach Programu URBACT III 2014-2020 współfinansowanego ze środków UE - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Więcej o projekcie poczytacie TUTAJ.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 20 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama