Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Energia płynie ze słońca

W trosce o czyste powietrze w mieście

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, wraca problem jakości powietrza. Miasto Bydgoszcz podejmuje szereg działań, aby zmniejszyć emisję trujących pyłów i rozprawić się ze smogiem: mieszkańcy mogą liczyć na finansowe wsparcie przy wymianie pieców na ekologiczne, a także na pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Prowadzimy także monitoring stanu powietrza. Zabiegamy też, by sejmik województwa kujawsko-pomorskiego podjął odrębną dla Bydgoszczy uchwałę antysmogową, która pozwoli efektywniej walczyć ze smogiem.
W trosce o czyste powietrze w mieście
Autor: fot. ilustracyjna

Więcej pieniędzy na wymianę pieców

W naszym mieście, podobnie jak w wielu polskich miastach, w czasie sezonu grzewczego pojawia się problem z przekroczeniami niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych, co w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (bezwietrzna pogoda) powoduje występowanie tzw. smogu. Zjawisko smogu pojawia się przede wszystkim w momencie spalania węgla i innych paliw stałych. Nierzadko dochodzi też do sytuacji, że w piecach spalane są śmieci. Miasto prowadzi szerokie działania, by ograniczać smog. Przede wszystkim zachęcamy mieszkańców do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Mieszkańcy decydujący się na wymianę takiej instalacji mogą liczyć na finansowe wsparcie miasta.

We wrześniu br. radni przyjęli uchwałę, dzięki której wsparcie dla osób, chcących wymienić piece na ekologiczne źródła ciepła będzie wyższe. Dla pojedynczych inwestycji w lokalach mieszkalnych lub budynkach jednorodzinnych można uzyskać 5 tys. zł dofinansowania. Dodatkowo premiowane będą te budynki, w których wszyscy właściciele zdecydują się na zmianę sposobu ogrzewania na ekologiczny w ramach idei zero węgla w budynku – każdy właściciel może otrzymać do 8 tys. zł.

Na dofinansowanie związane z wymianą pieców na ekologiczne mamy zarezerwowane w przyszłym roku 3 mln zł.

Punkt doradczy programu Czyste Powietrze

W Wydziale Zintegrowanego Rozwoju funkcjonuje punkt doradczy programu „Czyste powietrze”. W punkcie tym mieszkańcy mogą dowiedzieć się o zasadach uzyskania dofinansowania na wymianę pieca. Dodatkowo, od grudnia tego roku w punkcie tym będzie można skorzystać ze stanowiska komputerowego oraz drukarki, aby wypełnić wniosek o dofinansowanie i wysłać go do WFOŚiGW w Toruniu, a następnie wydrukować.

Punkt będzie znajdował się w Urzędzie Miasta, w Wydziale Zintegrowanego Rozwoju przy ul. Grudziądzkiej 9-15, budynek c, I piętro, pokój 201. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania urzędu, natomiast pomoc przy wypełnianiu wniosków po uprzednim umówieniu się z pracownikiem (52 5858038 525859270 lub 525858079) będzie można uzyskać w każdy poniedziałek i w środę w godz. 15.30 – 18.30.

Analiza jakości powietrza – badania pokażą stan powietrza w gminach

Walka z zanieczyszczeniem powietrza w Bydgoszczy nie może ograniczać się tylko do granic miasta. Duża część zanieczyszczeń (nawet do ok. 60 proc.) jest importowana z gmin ościennych. Dlatego w Bydgoszczy prowadzone są badania jakości powietrza na terenie całego obszaru ZIT BTOF w oparciu o połączone techniki pomiarowe (m. in. za pomocą drona). W ten sposób będzie można ocenić napływ emisji zanieczyszczeń (pyły PM 10 i PM 2,5,) oraz niebezpiecznych związków chemicznych uwalniających się w trakcie spalania odpadów. Obszar pomiarów obejmuje 23 gminy z obszaru ZIT BTOF oraz 6 gmin z obszaru Metropolii Bydgoszcz, które nie są członkami ZIT-u.

Wyniki analiz mają posłużyć do zademonstrowania gminom ościennym stanu powietrza w tych gminach (większość nie ma czujników mierzących zanieczyszczenia powietrza), co może wpłynąć na decyzje gmin związane z ograniczeniem niskiej emisji.

Uchwała antysmogowa – Bydgoszcz chce zmian korzystnych dla miasta

Bydgoszcz złożyła uwagi do projektu uchwały antysmogowej, przygotowanej przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W stanowisku miasta podkreślaliśmy konieczność wprowadzenia ograniczeń i zakazów w zakresie spalania paliw stałych na terenie Bydgoszczy. Niestety, uwagi Bydgoszczy nie zostały uwzględnione w projekcie.

W czerwcu br. prezydent Rafał Bruski zwrócił się z prośbą do radnych Sejmiku reprezentujących Bydgoszcz, aby w trakcie głosowania projektu uchwały poparli stanowisko prezydenta w tej sprawie i wprowadzili do uchwały antysmogowej poprawki związane z zakazem stosowania węgla kamiennego w przypadku dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej (miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku). Uwag nie uwzględniono, ale dopuszczono do zmiany uchwały w późniejszym terminie dla wydzielonych obszarów naszego województwa,

Dlatego 29 października br. prezydent Rafał Bruski zwrócił się z prośbą do marszałka województwa o informacje, czy podjęte zostały działania w sprawie odrębnej uchwały antysmogowej dla miasta Bydgoszczy – na odpowiedź ze strony marszałka czekamy.

W przypadku, gdy działania te nie zostaną podjęte, Łukasz Krupa, wiceprzewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zapowiedział, że wystąpi z inicjatywą uchwałodawczą w tej sprawie.

Warto wiedzieć:

W ramach prowadzonej edukacji ekologicznej powstała platforma informacyjno-edukacyjna, która daje możliwość zapoznania się z aktualnym stanem powietrza w każdej części miasta. Na niej znajdują się również szczegóły dotyczące dofinansowania wymiany pieców. Link do platformy: https://walkazesmogiembydgoszcz.ekostrateg.com/

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: ---

STARY RYNEK

ReklamaCoś na ząb!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama