Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 00:46
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Pierwsza Społeczna Łąka w Bydgoszczy

W sobotę 29 czerwca 2019 r. Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy zaprasza wszystkich zainteresowanych do wspólnego sadzenia roślin i tworzenia pierwszej społecznej łąki kwietnej w Bydgoszczy. Start o godz. 10:00, zbiórka na przystanku Solskiego/Kossaka.
Pierwsza Społeczna Łąka w Bydgoszczy
Społeczna łąka zakwitnie przy ul. Kossaka

Poza sadzeniem roślin i wysiewem nasion, zajmiemy się także przygotowaniem gleby. Będziemy również ustawiać gazony i sadzić nich byliny - dzięki temu przemiana terenu przy przystanku będzie niemal natychmiastowa. Gazony pozwolą również ochronić świeżo wysiane nasiona przed nielegalnie parkującymi samochodami.

Zalety łąk

Łąka kwietna zawiera mało traw, a wiele gatunków roślin kwitnących. Pierwsze łąki miejskie powstały w Wielkiej Brytanii, a obecnie tworzy się je w parkach, przy ruchliwych ulicach, na rondach, terenach zdegradowanych czy zaniedbanych. Łąki pomagają walczyć ze smogiem i gazami cieplarnianymi, są miejscem do życia wielu owadów (w tym miododajnych), pajęczaków i drobnych zwierząt. Poprawiają bioróżnorodność, pomagają w retencji wody, odbudowują zdegradowaną glebę, Łąki kwietne w przeciwieństwie do trawników, które muszą być regularnie pielęgnowane i koszone, są bardziej ekonomiczne, ponieważ nie wymagają tak częstego koszenia i praktycznie w ogóle nie potrzebują stosowania nawozów czy środków ochrony roślin.

Łąka kwietna kontra idealny trawnik

Moda na idealnie przycięte trawniki spowodowała, że występuje w nich czasem jeden gatunek trawy, a wszelkie “chwasty” niszczy się przy użyciu agresywnych środków chemicznych, co nie wpływa dobrze ani na środowisko, ani na nasze zdrowie - mówi Katarzyna Kociniewska - doktorantka ochrony środowiska, która włączyła się do projektu stowarzyszenia. Taki skoszony trawnik to pustynia dla pszczół, motyli i innych cennych organizmów, a wiele z nich niestety ginie podczas koszenia. Łąka kwietna zmienia swoje oblicze w kolejnych sezonach wegetacyjnych, dlatego w kolejnych sezonach kwitną różne gatunki, a my mamy okazję obserwować jak łąka zmienia kolory, zapachy czy kształty. Często na początku wysiewu łąka nie zachwyca, ale nasiona potrafią przetrwać nawet kilkadziesiąt lat w oczekiwaniu na odpowiednie warunki do wzrostu, by rozwijać się i kwitnąć coraz intensywniej.

Projekt jest realizowany dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Małych Grantów Stowarzyszenia EKO-UNIA.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
News will be here
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama