Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt

"Prace poszukiwawcze ofiar komunizmu", na historyczne spotkanie zaprasza Klub "Grota"

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu "Grota": "Prace poszukiwawcze ofiar komunizmu na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy". 3 czerwca 2019 r. (poniedziałek), godz. 17:30. Sala Sesyjna Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 3.
"Prace poszukiwawcze ofiar komunizmu", na historyczne spotkanie zaprasza Klub "Grota"
Spotkanie Klubu "Grota" - prace poszukiwawcze ofiar komunizmu

Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka z dr Alicją Paczoską-Hauke w składzie prowadzi od 2017 r. prace poszukiwawcze na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Archeolodzy Biura Poszukiwań i Identyfikacji wraz z grupą wolontariuszy poszukiwali w tym miejscu szczątków osób skazanych na karę śmierci z przyczyn politycznych. W ich wyniku ujawniono i podjęto szczątki kilkunastu członków konspiracji oraz znajdujące się przy nich artefakty, w tym ryngraf oraz guziki wojskowe.

W 1946 roku stracono w Bydgoszczy na mocy wyroków sądowych 26 żołnierzy podziemia niepodległościowego. Do tej pory zidentyfikowano szczątki trzech żołnierzy Armii Krajowej: Ludwika Augustyniaka ps. „Cygan”, Floriana Dutkiewicza ps. „Jawor” oraz Tadeusza Ośko vel Wojciecha Kossowskiego ps. „Sęp”. Badania identyfikacyjne pozostałych odnalezionych żołnierzy jeszcze trwają. Prace ziemne w kwaterze więziennej w celu odnalezienia pozostałych osób zamordowanych przez UB w Bydgoszczy będą kontynuowane jeszcze w tym roku.

Dr Alicja Paczoska-Hauke – pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji – Oddział w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy, autorka licznych artykułów i książki poświęconej podziemiu niepodległościowemu działającemu w regionie, przygotowała wystawę „Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały”. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw; wraz z zespołem odpowiada za prace poszukiwawcze ofiar terroru komunistycznego pogrzebanych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama