Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Jest już gotowy projekt zagospodarowania Młynów Rothera

Zakończono procedurę dialogu technicznego związaną z zagospodarowaniem Młynów Rothera. Dzięki niej sprawniej przygotujemy opis zamówienia niezbędny do ogłoszenia przetargu na prace projektowe
Jest już gotowy projekt zagospodarowania Młynów Rothera

Autor: Wizualizacje inwestycji

Dialog związany był z planowanym ogłoszeniem przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej wykorzystania wnętrz zespołu budynków: Młyn Rothera, Spichrz Zbożowy, Spichrz Mączny na terenie Wyspy Młyńskiej wraz z aranżacją, wystrojem wnętrz i wyposażeniem ruchomym uwzględniającym dedykowane im  funkcje oraz instalacjami technicznymi niezbędnymi do ich obsługi.

W trakcie procedury dialogu wskazano na możliwość wyboru sposobu zagospodarowania obiektu oraz wykonawcy dokumentacji projektowej w drodze konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni zespołu budynków. Wyznaczone zostały  jednocześnie trzy kierunki zagospodarowania obiektu:

- stworzenie przestrzeni związanej z promocją wiedzy z zakresu funkcjonowania mózgu

- aranżacja ogrodów wody będących centrum innowacyjnej edukacji

- ekspozycji rozwoju technik związanej z miastem.

Zakłada się, iż jednym z elementów pracy konkursowej będzie analiza proponowanych koncepcji pod kątem kosztów proponowanych sposobów zagospodarowania. W zakresie konkursu będzie również wskazanie przestrzeni o charakterze komercyjnym. Parter i I piętro spichrzy: zbożowego i mącznego zostaną w części wykorzystane na cele gastronomiczne i nie będą wchodziły w zakres objęty konkursem. Przed rozpoczęciem konkursu skalkulowany zostanie budżet utrzymania nowopowstałego obiektu oraz oszacowany zostanie limit środków na prace adaptacyjne.

- Rewitalizacja Młyna Rothera i jego otoczenia są kluczowe dla wizerunku nie tylko Wyspy Młyńskiej, ale całego salonu miasta – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Wybrane kierunki zagospodarowania tych obiektów dają szansę na stworzenie miejsca, które będzie budziło zainteresowanie bydgoszczan oraz turystów. Warto podkreślić, że wybrane kierunki zagospodarowania bardzo często proponowali bydgoszczanie w trakcie konsultacji na zagospodarowanie całego kompleksu.

Obecnie w kompleksie z Młynem Rothera trwają prace konserwatorsko-budowlane w Spichrzu Zbożowym (od strony rzeki). Te prace przy sprzyjających warunkach zakończą się w II kwartale przyszłego roku. Polegają one na restauracji konstrukcji oraz pokrycia dachu, restauracji ścian zewnętrznych, łącznie z ich wzmocnieniem poprzez budowę drewnianej konstrukcji wewnętrznej ściany szkieletowej.

Zakończyły się też prace projektowe pozwalające przekształcić kompleks Młyna Rothera na wielofunkcyjny obiekt usługowy w celu umożliwienia prowadzenia działalności o różnym zakresie programowym, z możliwością komercyjnego wykorzystania części obiektów.  Zakłada on między innymi kompleksową rewitalizację konstrukcji kompleksu dawnego Młyna wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Na terenie działki projektuje się duży taras pomiędzy skrzydłami obu spichrzy.

Na taras prowadzić mają  reprezentacyjne schody z elementami zieleni oraz małej architektury, która może być traktowana jako siedziska, miejsca wypoczynku, przestrzeń rekreacyjna itp. Ich istotnym elementem mają być  niecki  i fontanny  wypełnione wodą. Taras będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych, które mogą się na niego dostać za pomocą pochylni.  Na tarasie projektuje się odbudowanie budynku kotłowni, który może pełnić funkcję kawiarni. Pod tarasem znajdują się ogólnodostępne toalety oraz parking. Budynek łazienek wykonany jako wolnostojący na planie prostokąta, usytuowany nad brzegiem rzeki Brdy, za północnym szczytem spichlerza zbożowego (północnego) poddany zostanie również rewitalizacji z przeznaczeniem na kasy i poczekalnię dla obsługi tramwaju wodnego.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
News will be here
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama