Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Fundacja WWF Polska zorganizowała w Bydgoszczy debatę

Żegluga śródlądowa, smog i zmiana klimatu – to główne tematy drugiej z cyklu 4 debat o ekopatriotyzmie pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” organizowanych z inicjatywy WWF Polska przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Do udziału w debatach Fundacja zaprasza polityków wszystkich opcji politycznych. W bydgoskiej debacie uczestniczyli: Kosma Złotowski (PiS), Sylwester Jankowski (Zieloni), Wanda Nowicka (Wiosna), Paweł Skutecki (Kukiz’15). Na sali, w roli eksperta pojawiła się także Maria Wasiak, wiceprezydent Bydgoszczy.
Fundacja WWF Polska zorganizowała w Bydgoszczy debatę

Czyste środowisko - bądź jego brak - to kwestia, która dotyka wszystkich, niezależnie od wyznawanych poglądów. Dlatego WWF Polska zorganizowała w Bydgoszczy debatę i zaprosiła do niej przedstawicieli wszystkich opcji politycznych, które kandydują z okręgu. W ten sposób umożliwiono wyborcom, aby wysłuchali pomysłów kandydatów i kandydatek do Parlamentu Europejskiego na kwestie środowiskowe i mogli oddać głos świadomie w zbliżających się wyborach.

 

Żegluga śródlądowa – szansa czy nie?

 

Tematem najgoręcej dyskutowanym, w czasie debaty, była kwestia żeglugi śródlądowej. W raporcie „2050 Polska dla Pokoleń”, przygotowanym przez Boston Consulting Group (BCG) we współpracy z WWF Polska, wskazuje się, że żegluga jest rozwiązaniem nieopłacalnym, szkodliwym przyrodniczo i archaicznym. Przedstawiciele partii Kukiz‘15 oraz PiS przekonywali publiczność, że żegluga śródlądowa jest kluczowa dla rozwoju regionu, a jej negatywny wpływ na środowisko można zminimalizować.

 

Paweł Skutecki (Kukiz‘15): „Udało się przekonać prezydenta Andrzeja Dudę i polski rząd również, aby konwencję AGN podpisali. (…) Cała koncepcja rozwoju dróg śródlądowych opiera się na czymś, co ja mógłbym porównać do planu Marshalla. Polegać ma ona na udrożnieniu 3 międzynarodowych dróg, które wiodą przez Polskę.

 

Fundacja WWF Polska zwróciła uwagę politykom, że inwestycje w żeglugę śródlądową są w tej chwili
w Polsce realizowane bez analiz społeczno-ekonomicznych dowodzących, że te inwestycje są „opłacalne”. „Już dziś wydawane są nasze publiczne pieniądze na opracowanie dokumentacji dla stopni wodnych. Natomiast ministerstwo, które jest za to odpowiedzialne nie posiada dokumentów ani analiz pokazujących potrzebę tych inwestycji. Gdy poprosiliśmy o analizy społeczne i ekonomiczne okazało się, że ich nie ma” - powiedział Piotr Nieznański z WWF Polska.

 

Według posła Kosmy Złotowskiego (PiS) żegluga jest potrzebna i opłacalna, uznaje ją również za ekologiczny środek transportu, który funkcjonuje w takich krajach jak Niemcy czy Holandia.

 

Fundacja WWF wskazywała wielokrotnie, że inwestycja w żeglugę bazująca na koncepcjach z XIX wieku odebrałaby szansę na rozwój nowoczesnej kolei w Polsce. Polacy potrzebują zupełnie innych inwestycji - dobrych połączeń koleją z każdego powiatu. To kolej może do 2050 roku odciążyć polskie drogi i przejąć 25% transportu, jak wynika z raportu „2050. Polska dla Pokoleń” – „Mówienie o ekologicznej żegludze miało uzasadnienie 50 lat temu - emisje z żeglugi były wówczas niższe niż z kole). Aktualnie jest odwrotnie - emisje z żeglugi są aż 3-krotnie wyższe niż z kolei, co zostało zbadane i potwierdzone przez Europejską Agencję Środowiska w 2017 roku. Niestety beneficjentem inwestycji w żeglugę byłoby kilka firm spedycyjnych a nie polskie społeczeństwo.”  – dodaje Piotr Nieznański z WWF Polska.

 

 

Smog i zmiana klimatu

 

Kamila Gawrońska z Bydgoskiej Inicjatywy Antysmogowej Czyste Powietrze „Powiedz Tak” - zabierając głos w debacie z sali - przypomniała, że problem smogu w Bydgoszczy jest bardzo poważny. Bydgoszcz jest na 39 miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i na 46 miejscu w Europie.

 

Wszyscy biorący udział w debacie zgadzali się, co do tego, że należy walczyć ze smogiem. Jednakże politycy mieli różne poglądy na przyczyny i sposoby walki z zanieczyszczonym powietrzem. Przedstawiciel PiS przekazał wątpliwości co do dowodów na wpływ człowieka na zmianę klimatu, Paweł Skutecki (Kukiz’15) zaproponował, że rozwiązaniem problemu może być otworzenie elektrowni atomowej. Sylwester Jankowski (Zieloni) oraz Wanda Nowicka (Wiosna) opowiedzieli się zdecydowanie za rozwojem odnawialnych źródeł energii i systemowym „odejściem od węgla”.

 

Kolejne debaty odbędą się:

- 8 maja 2019 r. o godz. 18:00 w Auli Akademii Techniczno-Humanistycznej przy ul. Willowej 2 w Bielsku-Białej,

- 9 maja 2019 r. o godz. 18:00 w Auli Głównej Budynku Głównego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie.
Więcej informacji o kampanii: www.ekopatrioci.pl

Facebook: https://www.facebook.com/Ekopatrioci/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja 11.05.2019 10:24
Informacja przesłana do mediów przez fundację WWF.

tomax 10.05.2019 23:38
Boston Consulting Group? Chciał bym się dowiedzieć z nazwiska kto jest twórcą tej bzdurnej analizy na temat wykorzystania dróg wodnych a szerzej gospodarki wodnej w naszym kraju!

bezchmurnie

Temperatura: 21°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Krótka ta Biedronka, rozmieszczenie regałów i towaru nie przypomina standardu Biedronki. Asortyment raczej nie pełny.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:34Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: PiotrekTreść komentarza: No cóż, to nie jest normalnej wielkości Biedronka, układem wewnątrz przypomina Polomarket na Bartodziejach. Nie ma też pełnego asortymentu Biedronki. Dodatkowo miejsca postojowe dość wąskie, więc łatwo o obicie drzwi.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Kasyno BooiTreść komentarza: Po sesjach w Booi pozostaje dobre wrażenie. Wszystko jest przewidywalne w dobrym tego słowa znaczeniu: działa jak działa i nadal działa. Żadnych niespodzianek, wszystko jest stabilne i zgodne z regulaminem. Gry są uruchamiane szybko, konto osobiste zawiera informacje, nic nie jest mylące. https://sklep-dinozaurow.pl/Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:47Źródło komentarza: Technologie online które zmieniły nasze życieAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo się się cieszę, że w pobliżu mojego domku będę miała swoją BiedronkęData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:38Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Właściciele cukierni Sowa powinni zostać uhonorowani przez miasto Bydgoszcz. Nie znam drugiej bydgoskiej firmy, która od lat tak bardzo inwestowałaby w porządkowanie przestrzeni i rozwój architektoniczny naszego miasta. Dzięki tej firmie Bydgoszcz pięknieje.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:41Źródło komentarza: Nowy mini park handlowy w Bydgoszczy. Cukiernia Sowa inwestuje
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama