Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Obsługa Kanałów Social Media

Świętujemy 15 lat w Unii! Majówka z atrakcjami

Waglewscy, Bedoes, Sielska, GooseBumps i Afromental wystąpią na Wyspie Młyńskiej podczas tegorocznej Majówki. Koncerty to nie jedyna atrakcja przygotowana dla mieszkańców – będzie też Wyspa Moniuszki z muzyką operową w tle, Europejska Majówka Obywatelska, a także huczne świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Świętujemy 15 lat w Unii! Majówka z atrakcjami
Wyspa Młyńska (archiwum)

Majówka w Bydgoszczy będzie w tym roku wyjątkowa - bogaty program i zaproszeni artyści, a także wiele atrakcji przygotowanych dla bydgoszczan sprawią, że Wyspa Młyńska na początku maja wypełni się po brzegi. Ponieważ 2019 rok jest w Bydgoszczy Rokiem Wolności, będziemy hucznie świętować rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, a także Święto Konstytucji 3 Maja.

15 lat w Unii – świętujmy razem!

1 dzień maja upłynie pod znakiem świętowania 15 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Europejska Majówka Obywatelska pod hasłem „My Europejki, My Europejczycy” rozpocznie się na Wyspie Młyńskiej w samo południe. Najpierw wspólne odśpiewanie Ody do radości – hymnu Unii Europejskiej, w którym mieszkańcom pomogą chóry. Będzie też okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia z 30 metrową flagą UE. W planach jest też taniec z flagami EU w wykonaniu dziecięcego zespołu z Pałacu Młodzieży. Wystąpią też m. in. utalentowani młodzi artyści z bydgoskich domów kultury i szkół.

Przygotowano także wiele atrakcji dla najmłodszych - będzie na nich czekało Europejskie Przedszkole. Z kolei 15-latki i 15-latkowie, rówieśnicy przynależności Polski do UE mogą wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród (m.in. roweru Unibike).

Będą także kulinarne atrakcje - na Wyspie skosztować można będzie m. in. „europejskiej zupy” niespodzianki i tortu.

Organizatorem Europejskiej Majówki jest Obywatelski Komitet Obchodów 15-lecia Członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a współorganizatorem Miasto Bydgoszcz.

Uwaga! W specjalnym namiocie na Wyspie Młyńskiej będzie można także oddać swój głos na projekt nad Starym Kanałem w ramach programu Lechstarter. Chodzi o utworzenie przestrzeni, która służyć będzie mieszkańcom do wspólnego spędzania czasu. Okolice V Śluzy do Lechstartera zgłosiło Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy. W zamyśle autorów mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia będą mogli rozmawiać o wyzwaniach współczesnych miast, spotykać się z ciekawymi ludźmi oraz oglądać np. inspirujące filmy o tematyce miejskiej. Będzie to również miejsce, gdzie w ramach warsztatów będzie można się zastanowić nad tym, co możemy ulepszyć w Bydgoszczy. Więcej TUTAJ.

Waglewscy i Bedoes, czyli dwa muzyczne światy jednego wieczora

Muzyczna uczta rozpocznie się w czwartek 2 maja. Jako pierwsza na scenie zaprezentuje się grupa Waglewskich. Wojciech Waglewski, lider zespołu VOO VOO w 2008 roku połączył muzyczne siły z synami - Bartkiem (Fisz) oraz Piotrem (Emade). Ten pierwszy zaczynał od hip-hopu, by ewoluować w stronę własnego, oryginalnego stylu. Jego kolejne płyty wzbudzają zachwyt zarówno wśród publiki, jak i krytyków. Emade, perkusista i producent właśnie za konsoletą czuje się najlepiej. Jego rękę czuć przy wielu albumach - nagrywał zarówno z OSTR, jak i np. z Lao Che. Rodzinnie Waglewscy nagrali wspólnie dwie płyty: „Męska Muzyka”, która natychmiast stała się hitem oraz „Matka, syn i Bóg”. Utwory z obu albumów usłyszymy na Wyspie Młyńskiej.

Następnie, o godzinie 21.00 na scenie wystąpi wywodzący się z Bartodziejów Bedoes. Nagrał dotychczas dwa albumy, oba sięgnęły szczytów rankingów sprzedaży. Teledyski Bedoesa notują odsłony w dziesiątkach milionów, a on sam ekspresowo wspiął się na samą górę hip-hopowej drabinki.

Inscenizacja historyczna i muzycznej uczty ciąg dalszy

Świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczniemy o godz. 13.00 inscenizacją historyczną. Będziemy także rozdawać egzemplarze Konstytucji mieszkańcom. Na Wyspie odbywać się będą m. in. pokazy szermierki czy występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z ZS Elektronicznych.

Koncerty rozpoczną się o godzinie 18.00. W dobry nastrój wprowadzi bujająca w rytmach reggae bydgoska Sielska. Zadebiutowali albumem „Dobrze” w 2015 roku, po zdobyciu głównej nagrody w Czwórka Reggae Contest organizowanym przez Program Czwarty Polskiego Radia. Podziwiała ich publiczność na Pol'and'Rock Festival, Jarocin Festiwal, Enea Spring Break, Slot Art i kilku innych.

Równie energetyczna jest kolejna gwiazda, GooseBumps. Ich muzyka to przekrój repertuaru pop, electronic, hip-hop oraz r&b. Zadebiutowali w październiku 2015 roku własną wersją utworu Sama Smitha Writings On The Wall, która promowała kolejną odsłonę filmu z serii James Bond. W 2016 roku GooseBumps brał udział w Must Be The Music zbierając wyróżnienia między innymi Radia RMF FM, Interii czy Onetu. 9 lutego 2018 ukazał się debiutancki album GooseBumps Vol.1.

Na koniec dwudniowego maratonu na scenie wystąpi zespół Afromental. Tomson (Tomasz Lach – wokal), Śniady (Bartosz Śniadecki – instrumenty klawiszowe), Baron (Aleksander Milwiw-Baron – gitara), Lajan (Wojciech Witczak – bas), Torres (Tomasz Torres – perkusja) to prawdziwa mieszanka wybuchowa i jedna z najlepszych ekip koncertowych w kraju. Nagrali cztery albumy, wszystkie znakomicie przyjęte i nagradzane zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wyspa Moniuszki – Świętujmy Rok wielkiego kompozytora

Świętowanie w tym roku przeciągniemy aż do niedzieli 5 maja. W ten dzień Wyspa Młyńska zamieni się w Wyspę Moniuszkowską - tak Opera Nova chce w Bydgoszczy uczcić Rok Moniuszkowski. Będzie możliwość posłuchania występów chórów akademickich, dziecięcych, męskich, a także zapoznanie się z twórczością wielkiego kompozytora.

Wyspa Moniuszki rozpocznie się o godz. 12 koncertem w amfiteatrze – będzie to przekrój „Halki” w wykonaniu zespołu Opery Nova. Potem przenosimy się na Wyspę Młyńską, gdzie na zbudowanej scenie wystąpią chóry akademickie, chóry dziecięce i męskie. Przed bydgoszczanami zaprezentuje się także Steve Nash z muzyką Moniuszki w elektronicznym wydaniu.

Impreza zakończy się w amfiteatrze przy Operze – o godz. 17.00 posłuchać będzie można muzyki ze „Strasznego dworu”.

Dodatkowo, od godz. 12.00 do godz. 18.00 na Wyspie odbędzie się Biesiada Moniuszkowska – swoje stragany z regionalną żywnością zaprezentują lokalni producenci.

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 26 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ARGO1Treść komentarza: PONAD 70 OSÓB NA MINUTE SKONTROLOWANYCH . BRAWOData dodania komentarza: 02.02.2023, 07:48Źródło komentarza: ,,Trzeźwy poranek" - Policja przeprowadziła kontrolę na drogachAutor komentarza: OlgaTreść komentarza: Monia - ta strona została usunięta z UKW własnie za ten wywiad. Niedługo powstanie nowa strona o tej samej nazwie. Trzymaj sięData dodania komentarza: 30.01.2023, 21:32Źródło komentarza: "Wojna zastała nas w Stanach". Rozmowa z Ryszardem Pujszo akademickim trenerem sportów walkiAutor komentarza: KarolTreść komentarza: UKW chyba się wystraszyło wywiadu - są widoczne symptomy. Nie każdy jest tak kulturalny by nie pogratulować sukcesu. Minister i wystarczy.!Data dodania komentarza: 30.01.2023, 10:19Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoAutor komentarza: DebilTreść komentarza: bede codziennie jeść. by wkurzyć tych debilow co krzyczą że bezbożność jakby nigdy waginy nie widzieli.Data dodania komentarza: 28.01.2023, 21:16Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Aż trudno w to uwierzyć. Kolejny krok do upadku człowieczeństwa... Obudź się Polsko!Data dodania komentarza: 26.01.2023, 22:20Źródło komentarza: W Bydgoszczy zjemy gofry w kształcie intymnych części ciałaAutor komentarza: MatyldaTreść komentarza: ale na tym zdjęciu Natalia ma biały pas, a miała niebieski albo purpurowy.Data dodania komentarza: 21.01.2023, 21:08Źródło komentarza: Zapomniana perła Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaUsługi księgowe taniej o VAT!
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt