Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 07:01
Reklama

Debata: "Niemcy wobec sprawy polskiej w czasie pierwszej wojny światowej i wojenne losy Bydgoszczy"

Zapraszamy na wystąpienie cenionego prof. dr hab. Alberta Kotowskiego, które odbędzie się 06.12.2018 r. o godzinie 17.00 w Spichrzu nad Brdą na ul. Grodzkiej 7-11.
Debata: "Niemcy wobec sprawy polskiej w czasie pierwszej wojny światowej i wojenne losy Bydgoszczy"
Fotografia: Przegląd wojska podczas urodzin cesarza, pl. Piastowski, fot. Paul Nawrotzki i Emil Wehram, Bydgoszcz, 1914, fotografia, papier

Wykład przybliży stanowisko Niemców wobec sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej. Zobrazowane zostanie podejście zarówno w odniesieniu do postulatów Polaków z zaboru pruskiego w sprawie zniesienia lub złagodzenia antypolskiej polityki rządu pruskiego, jak również wobec przyszłości terenów Królestwa Polskiego zajętych w 1916 roku i okupowanych przez wojska niemieckie. Osobna część wywodu będzie poświęcona sytuacji mieszkańców Bydgoszczy w latach pierwszej wojny światowej w oparciu o wspomnienia wojenne burmistrza Bydgoszczy Hugo Wollfa – których maszynopis przechowywany jest w zbiorach Muzeum Okręgowego.

Prof. dr hab. Albert Kotowski - urodzony w 1949 roku w Bydgoszczy, w 1975 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1981 roku obronił doktorat z historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1975-1984 pracownik naukowy Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, a w latach 1985-1988 adiunkt w Instytucie Historii UMK w Toruniu. W latach 1988-1990 stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta na Uniwersytecie Reńskim Fryderyka Wilhelma w Bonn.

W 1997 roku habilitował się na Uniwersytecie Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim. W latach 1997-2003 docent na tymże Uniwersytecie, w latach 2003 – 2014 profesor historii Europy Wschodniej na Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Od października 2008 roku zatrudniony jako profesor nadzwyczajny, a od 2012 roku jako profesor zwyczajny na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Szczegóły wydarzenia dostępne na naszej stronie internetowej www.muzeum.bydgoszcz.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 2 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnatomTreść komentarza: Wynik mało szokujący uwzględniając fakt, iż sam profesor Szpinda był przewodniczącym Jury części praktycznej konkursu. Odpowiedzi uczestników z innych uczelni były zerowane za np. postawienie przecinka przed określeniem strony struktury. Nie będę komentował doniesień o podyktowaniu struktur studentom chwilę przed rozpoczęciem konkursu. Skandale są dla profesora Szpindy nieobce.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:52Źródło komentarza: Rektor Politechniki Bydgoskiej uhonorował zwycięzców Scapula Aurea 2025Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Super, chciałem zobaczyć ringa na żywo - mam nadzieje, że mają.Data dodania komentarza: 26.05.2025, 13:47Źródło komentarza: Wyspa Samsung Brandstore w Bydgoszczy otwarta!Autor komentarza: ala987Treść komentarza: świetny artykuł :)Data dodania komentarza: 26.05.2025, 12:29Źródło komentarza: Spotkanie z Wiktorem Przyjemskim w bydgoskim centrum handlowymAutor komentarza: MamaTreść komentarza: Mam nadzieję, że parking nie będzie płatny i klientów przyciągnie z Arkad, gdzie nowe zasady zniechęcają do korzystania.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 19:30Źródło komentarza: Wystartowała budowa największego parku handlowego w BydgoszczyAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Pragnę zauważyć, że nie jest to portal bydgoszcz.plData dodania komentarza: 5.05.2025, 13:59Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużla
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama