Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Harcerskie Manewry Ratownicze w regionie

Manewry ratownicze zostaną przeprowadzone na Obozie Harcerskim 4 lipca 2018 (środa), godz. 11.00. Teren Gminy Bydgoszcz i Nadleśnictwa Koronowo, nad jeziorem Lipkusz, okolice Samociążka.
Harcerskie Manewry Ratownicze w regionie

Autor: archiwum

W manewrach uczestniczyć będą trzy bydgoskie drużyny ZHR (7BDH, 34 WDH, 10 BDH), a także drużyny harcerskie z Inowrocławia, Ciechocinka i Aleksandrowa Kujawskiego.

Manewry organizowane są przez Okręg Kujawsko-Pomorski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wraz z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego przy Urzędzie Miasta Bydgoszczy i mają na celu ćwiczenie bezpiecznej ewakuacji obozu w lesie podczas zagrożenia pożarem lub warunkami pogodowymi. Ćwiczenia są organizowane przy współudziale: Nadleśnictwa Różanna, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, jednostki rejonowej WOPR i Urzędu Miasta Koronowa.

Podczas manewrów harcerki i harcerze ZHR będą ćwiczyli swoją sprawność i procedury bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia klęską żywiołową. Symulowana będzie sytuacja, w której po przejściu trąby powietrznej będzie: informowane o wydarzeniu Centrum Zarządzania Kryzysowego poprzez numer alarmowy,

Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym, komenda obozu przeprowadzi działania przewidziane w sytuacji konieczności ewakuacji harcerek i harcerzy do wyznaczonego punktu, ekipy PSP, Policji i WOPR będą prowadziły akcje ratunkowe w lesie i na wodzie.

Celem tych manewrów jest: ćwiczenie sprawności w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia w warunkach polowych, zdobywania i poszerzania wiedzy o możliwych zagrożeniach i sposobach postępowaniach w konkretnych sytuacjach oraz wdrażanie procedur postępowania w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń.

Harcerze w roku szkolnym i na obozach ćwiczą swoją sprawność w trakcie różnego rodzaju alarmów, gier terenowych i szkoleń z samarytanki (pierwszej pomocy). Zdobyte doświadczenie i umiejętności są wykorzystywane podczas pełnienia służby w czasie uroczystości państwowych oraz imprez masowych.

Podejmowane działania są bezpośrednim następstwem zeszłorocznej tragedii podczas sierpniowej nawałnicy w Borach Tucholskich.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mgła

Temperatura: -1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SiernieczekTreść komentarza: Czekamy aż Wojewoda zajmie się dobrostanem ludzi cierpiących od smrodu z Remondisu.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 20:25Źródło komentarza: Wojewoda Kujawsko-Pomorski podejmuje zdecydowane działania w sprawie bezpieczeństwa zwierząt w schroniskach w regionieAutor komentarza: StasiakTreść komentarza: Myślę , że należy zacząć od tego , aby każdy pies był czipowany , miał książeczkę zdrowia z wpisanymi szczepieniami. Sterylizacja też pomoże aby nie było niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt. Dlaczego w innych krajach to działa ? Czy u nas nic się nie da zrobić ? Chcesz Psa , bądź za niego odpowiedzialny .Data dodania komentarza: 24.01.2026, 17:28Źródło komentarza: Wojewoda Kujawsko-Pomorski podejmuje zdecydowane działania w sprawie bezpieczeństwa zwierząt w schroniskach w regionieAutor komentarza: JanTreść komentarza: A co pan wojewoda robi w sprawie DPS tam też są przekręty na dużą kasę nikt z tym nic nie robi bo ja nie jestem Doda a po za tym zwierzęta mają większe prawa jak niepelnosprawniData dodania komentarza: 24.01.2026, 11:16Źródło komentarza: Wojewoda Kujawsko-Pomorski podejmuje zdecydowane działania w sprawie bezpieczeństwa zwierząt w schroniskach w regionieAutor komentarza: MerylTreść komentarza: Fajna fotka to WTCData dodania komentarza: 19.12.2025, 22:02Źródło komentarza: "Ameryka Trumpa jednak pięknieje". Krótka refleksja trenera sportów walki Ryszarda PujszoAutor komentarza: gagaTreść komentarza: Tego jeszcze nie było , cudownie. Bydgoszczanka. Jest przepięknie.Data dodania komentarza: 18.12.2025, 20:25Źródło komentarza: Bydgoski Jarmark Świąteczny otwiera się dziś — program otwarcia i atrakcje na Starym RynkuAutor komentarza: gagaTreść komentarza: Siedzę w domu, emerytka, ale dzisiaj musiałam przejść Stary Rynek. Jest cudowny, nareszcie coś innego, ten wspaniały wiatrak a w nim postaci, które wszyscy znają. Cudowneeeeeeeeeeeeee>Data dodania komentarza: 18.12.2025, 20:17Źródło komentarza: Bydgoski Jarmark Świąteczny otwiera się dziś — program otwarcia i atrakcje na Starym Rynku
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama