Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Apocalyptica w Bydgoszczy. Będą utrudnienia w ruchu w okolicach Wyspy Młyńskiej

Urząd Miasta informuje, że 2 czerwca (sobota) od godz. 04.00 do 24.00, w związku z organizacją koncertu Apocalyptica na Wyspie Młyńskiej, będzie zablokowana dla ruchu samochodowego, ul. Mennica na odcinku od ul. Focha do ul. Przyrzecze.
Apocalyptica w Bydgoszczy. Będą utrudnienia w ruchu w okolicach Wyspy Młyńskiej
Wyspa Młyńska

Koncerty, warsztaty i spotkania z czołówką polskich i zagranicznych perkusistów, do tego występ kultowego zespołu Apocalyptica wraz z Mikko Sirénem na bębnach – 28 maja rozpoczął się w Bydgoszczy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion.

Bydgoszcz znana jest w całej Polsce ze znakomitej szkoły perkusyjnej, głównie jazzowej, ale nie tylko. Ścisła czołówka to Piotr Biskupski, Jacek Pelc, Marcin Jahr, Łukasz Żyta. Na co dzień współpracują z najlepszymi muzykami sceny jazzowej. Festiwal Drums Fusion poświęcony jest właśnie im - perkusistom, którzy zazwyczaj pozostają schowani na tyłach sceny.

W tym roku festiwal potrwa do 2 czerwca. Gwiazdą będzie zespół Apocalyptica, która zagra wespół ze znakomitym bębniarzem Mikko Sirénem. Koncert na Wyspie Młyńskiej (2 czerwca) zapowiada się na niezapomniane widowisko. Fiński zespół Apocalyptica zasłynął na całym świecie jako nowatorski kwartet wiolonczelowy grający własne wersje utworów heavy-metalowego zespołu Metallica. Zespół zadebiutował w 1996 roku albumem „Plays Metallica by Four Cellos”. Od tego momentu, tworzone przez nich instrumentalne opery rockowe z wiolonczelą w roli głównej, zmieniły krajobraz muzyki heavy metalowej na długie lata. Apocalypticę tworzą dziś czterej stali członkowie: trzej wiolonczeliści, absolwenci Sibelius-Akatemia w Helsinkach: Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen i Perttu Kivilaakso oraz perkusista Mikko Sirén. Od 2014 roku Apocalyptica współpracuje z byłym wokalistą formacji Scars on Broadway - Frankym Perezem, który pełni funkcję muzyka sesyjnego i koncertowego.

Na tegorocznych Drums Fusion wystąpi także Jan Garbarek (30 czerwca, Opera Nova), jeden z najsłynniejszych muzyków jazzowych na świecie. Ten znakomity saksofonista z Norwegii wystąpi ze swoją Jan Garbarek Group i ze słynnym perkusistą Trilokiem Gurtu w składzie. Nikt nie gra na saksofonie w taki sposób jak Jan Garbarek. Jego brzmienie stało się znakiem rozpoznawczym i zyskało inny wymiar niż to, co jest ogólnie nazywamy Jazz’em. Niezliczone nagrania płytowe, koncerty w najważniejszych salach koncertowych na całym świecie, wiele lat współpracy z Keithem Jarrettem czy jego bezprecedensowa kooperacja z Hilliard Ensemble sprawiły, że ten wyjątkowy saksofonista stał się popularny we wszystkich gatunkach muzycznych i krajach.

Na festiwalu usłyszymy także Terry Bozzi, legendarnego perkusistę amerykańskiego, znanego m. in. z występów w grupie Franka Zappy oraz UK.

Oprócz tego na Drums Fusion niemal codziennie odbywać się będzie forum perkusyjne, a także koncerty jazzowych polskich muzyków, warsztaty i parada perkusyjna.

PROGRAM:

28.05 poniedziałek

10.00-17.00 Międzynarodowe Forum Perkusyjne (MCK/AKADEMIA MUZYCZNA)

19.00 recital wykładowców Forum (MCK)

29.05 wtorek

10.00-17.00 Międzynarodowe Forum Perkusyjne (MCK/AKADEMIA MUZYCZNA)

● w trakcie: podsumowanie MFP i masterclass Terry’ego Bozzio (MCK)

19.00 recital wykładowców Forum (MCK)

30.05 środa

10.00-17.00 Forum Perkusyjne (MCK/AKADEMIA MUZYCZNA)

19.00 koncert Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu (Opera Nova)

31.05 czwartek

19.00 koncert Ikony Polskiego Jazzu (MCK)

1.06 piątek

16.00 - 17.00 Warsztaty taneczne sambowe

18.00 Parada Perkusyjna (Wełniany Rynek – Mostowa – Focha – Wyspa Młyńska)

19.30 Finał Parady Perkusyjnej (Wyspa Młyńska)

20.30 Ilustra Samba i Bloco Pomerania (Wyspa Młyńska)

21.30 koncert plenerowy Terry Bozzio i największa perkusja świata (półwysep przy Jazie Farnym naprzeciwko bulwaru nad Brdą)

2.06 sobota

21.30 koncert APOCALYPTICA (Wyspa Młyńska)

(otwieramy bramki o 19.00)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamglenia

Temperatura: -2°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama