Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ruszyły zapisy na powszechne warsztaty ochrony ludności

Ruszyły zapisy na powszechne warsztaty ochrony ludności, prowadzone przez partnerów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Polski Czerwony Krzyż oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Ruszyły zapisy na powszechne warsztaty ochrony ludności

Autor: KPUW

To bezpłatne, praktyczne zajęcia dla wszystkich osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które chcą lepiej przygotować siebie i swoich bliskich na sytuacje kryzysowe. Do końca roku mają objąć około 100 tysięcy osób w całej Polsce. Warsztaty są realizowane w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026.

 

Czego uczestnicy nauczą się podczas warsztatów?

 

Powszechne warsztaty ochrony ludności to zajęcia praktyczne, oparte na treściach z „Poradnika bezpieczeństwa”, opracowanego przez MSWiA, MON i RCB. Mogą być realizowane w ramach jednego, 8-godzinnego cyklu, lub dwóch 4-godzinnych dni warsztatowych. Zajęcia są realizowane wyłącznie stacjonarnie.

 

Podczas warsztatów uczestnicy poznają m.in.: sposoby przygotowania się do samodzielnego funkcjonowania przez pierwsze 72 godziny kryzysu, podstawy udzielania pierwszej pomocy, zasady postępowania podczas przerw w dostawie energii, metody tworzenia rodzinnego planu kryzysowego, zasady przygotowania domu lub mieszkania na sytuacje kryzysowe, znaczenie sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych oraz sposoby znajdowania najbliższego punktu schronienia.

 

Każdy uczestnik warsztatu otrzyma materiały edukacyjne oraz praktyczne wyposażenie wspierające utrwalanie wiedzy i gotowość do dalszego działania.

 

Jak zapisać się na warsztaty?

Zapisy prowadzone są bezpośrednio przez organizatorów.

Polski Czerwony Krzyż

Można zgłosić się:

- poprzez formularz zgłoszeniowy.

- telefonicznie pod numerem infolinii: 800 088 136 (pon.–pt. 9:00–17:00, sob.–nd. 9:00–15:00),

- kontaktując się z właściwym Oddziałem Okręgowym PCK: https://pck.pl/szukam-pomocy/kontakt-do-oddzialow

 

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP

Można zgłosić się:

- poprzez formularz zgłoszeniowy.

 

Gdzie odbędą się warsztaty?

Zajęcia będą realizowane od czerwca do listopada 2026 r. na terenie całego kraju. Warsztaty mają charakter stacjonarny i odbywają się m.in. w remizach OSP, szkołach, bibliotekach, domach kultury, świetlicach wiejskich, salach parafialnych oraz innych obiektach udostępnionych przez partnerów i samorządy. Dokładne terminy, lokalizacje oraz liczba dostępnych miejsc są publikowane przez organizatorów podczas procesu rekrutacji.

 

Dla kogo są warsztaty?

Warsztaty są otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób pełnoletnich. Szczególny nacisk położono na dotarcie do osób najbardziej narażonych na skutki sytuacji kryzysowych, w tym seniorów, mieszkańców mniejszych miejscowości, osób samotnie wychowujących dzieci oraz innych grup wymagających dodatkowego wsparcia.

 

Kolejni partnerzy już wkrótce uruchomią zapisy

PCK i ZOSP RP to pierwsi partnerzy realizujący tegoroczną edycję powszechnych warsztatów ochrony ludności. Pierwsze zajęcia zorganizowane przez PCK już się odbyły, m.in. w Olsztynie, Pasłęku i Wyszkowie. Najbliższe warsztaty odbędą się w Krakowie.

Informacje o nowych szkoleniach i zapisach będą publikowane na bieżąco na stronie oraz MSWiA OLiOC https://www.gov.pl/web/olioc

 

Blisko 300 tys. przeszkolonych osób

W ramach dotychczasowych działań edukacyjnych z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej partnerzy MSWiA przeszkolili już blisko 300 tys. osób. Powszechne warsztaty ochrony ludności są w tym procesie jednym z kluczowych elementów budowania społecznej odporności oraz przygotowania obywateli do reagowania na zagrożenia i sytuacje kryzysowe.

 

Bezpieczeństwo zaczyna się w domu każdego z nas. Dlatego wiedza, praktyczne umiejętności i odpowiednie przygotowanie pozostają jednym z najważniejszych filarów ochrony ludności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Danuta Treść komentarza: Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tak magicznym spotkaniu. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 14:20 Źródło komentarza: Fotografia, literatura, Portugalia i muzyka. Wyjątkowy wieczór Piotra Jakuba Karcza w Bibliotece Londynek Autor komentarza: Ola Treść komentarza: A były jakieś "finanse" czy tajemnica wojskowa? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:30 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:11 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników za godne reprezentowanie swoich uczelni. Powodzenia w kolejnych zawodach! 💪🥋🏆 Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:08 Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marca Autor komentarza: Kamil Treść komentarza: A są Mistrzostwa NATO? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 06:54 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Flo Treść komentarza: Szymon -tak dalej !! Data dodania komentarza: 15.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama